12.000 Puding Satın Alıp Bütün Dünyayı Gezen Puding Adam'ın Hikayesi

Favorilerime
Ekle

David Phillips.

Amerikan bir inşaat mühendisi. Kendisini Yemek.com semalarında görmemizin, mühendis olmasıyla hiçbir alakası yok. Biz kendisinin bugün salt zekasından bahsedeceğiz.

1999 yılının mayıs ayında, sıradan bir alışveriş gününde Phillips, hayatının fırsatını yakaladığını fark eder. Healthy Choice adlı bir gıda firması, 50 mil uçuş promosyonlu puding satmaktadır. Matematiksel olarak konuşacak olursak, bir puding alan 50 mil uçuş hakkı kazanır. Phillips'in, firmanın ciddi bir hata yaptığını ve promosyonun ürünün kendisinden daha değerli olduğunu anlaması çok uzun sürmez. 12.150 adet puding satın alır ve kendisine The Pudding Guy yani Puding Adam denecek hikayenin yolunu açar.

Phillips aldığı 12.150 puding karşılığında yalnızca 3140 dolar gibi bir rakam öder. Yaptığı zekice hareketin firmayı 'kıllandırmaması' için de 2000'li yılların başında gerçekleşmesi beklenen fakat gerçekleşmeyen dijital kıyamet, 'y2k' nedeniyle stok yaptığını söyler.

hinouye.wordpress

hinouye.wordpress

Healthy Choice firması yaptığı kampanyanın kuralları gereği pudinglerin mayıs ayında teslim edilmesi karşılığında 50 mil yerine 100 mil promosyon verecektir. Fakat Phillips'in aldığı 12.153 puding için 12.153 kupon doldurması gerekmektedir. Bunu tek başına yapmasının imkanı yoktur elbet. O da gider, pudingleri bağışlamak karşılığında bir yardım kuruluşuyla anlaşır. Yardım kuruluşu kuponları doldurur, Phillips pudingleri yardım kuruluşuna verir, firma sözünü tutar ve kahramanımıza 1 milyondan fazla mil hediye eder.

Phillips'in zekice hareketleri bu kadarla kalmaz. Bu 1 milyondan fazla mili aadvantage hesabına aktarır ve karşılığında gold üyelik kazanır. Bunun anlamı şudur: Phillips, bu 1 milyondan fazla mili kullandıkça mil kazanmaya devam edecektir.

1999'dan bu yana uçmaya devam eden Phillips'in promosyon karşılığı kazandığı 1 milyondan fazla milin ortalama karşılığı 50 kez Amerika içinde istediği bir yere, 30'dan fazla kez Avrupa'ya, 40'dan fazla kez de Hawaii'ye uçmaktır. Lakin kazandığı mil'leri gold üyeliğe çeviren Phillips, uçtuğu her mil karşılığı 5 mil kazanmaktadır. Tabiri caizse sürekli bedavaya uçmaktadır.

Son söz de yorum olsun: Phillips'i naçizane tebrik ediyoruz. Resmen sistemi hack'lemiş.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?