https://yemek.com/tarif/lokmalik-tuzlu-kurabiye/ | Lokmalık Tuzlu Kurabiye Tarifi

Artık Bayatlamayacaklar: Hamur İşleri Nasıl Daha Uzun Süre Taze Kalır?

Favorilerime
Ekle

Hamur işleri bir yana, diğer tarifler bir yana. Özellikle mutfağımızda hamurla ilgili tüm tarifler çok seviliyor. Sabah kahvaltısından çay saatine, atıştırmalıklardan akşam yemeğine kadar neredeyse her öğünde afiyetle yenebilecek hamur işi tariflerimiz mevcut. Bu lezzetleri binbir emekle hazırladıktan sonra o ilk günkü lezzetindeki gibi hep tazecik bir şekilde tüketmek istiyoruz. Özellikle ekmek, kurabiye ve poğaça gibi unlu mamüllerin bayatlaması bir hayli canımızı sıkabiliyor.

Gelin bugün bu tariflerin daha uzunca bir süre taze kalmaları için bilmeniz gerekenleri anlatalım. Artık hamur işleriniz hep o ilk günkü tazeliklerini korusunlar.

Hamur işleri nasıl daha uzun süre taze kalır?

hamur-isleri-nasil-daha-uzun-sure-dayanir

Daha uzun süre taze kalmaları için henüz hamuru hazırlarken dikkat etmemiz gerekenler var. Örneğin; hamurunuzun içerisine yumurta, süt, yoğurt gibi süt ürünleri koyduğunuz zaman hamurlarınız daha kısa süre içerisinde bayatlayabilir. Bu nedenle daha uzunca bir süre bir hamur işinin taze kalmasını istiyorsanız içerisine su, soda gibi malzemeler ilave etmenizi öneririz. Başta kurabiyeler olmak üzere tüm hamur işlerini hazırlarken harcına koyacağınız sirke yine uzun süre taze kalmalarını sağlayacaktır.

nisastali-pamuk-pogaca-tarifi

Poğaçalarınız ve ekmekleriniz için; pişip oda sıcaklığında dinlendikten sonra eğer hemen tüketmeyeceksiniz buzdolabı poşetine yerleştirerek buzluğa kaldırabilirsiniz. Dilediğiniz zaman çıkarıp ısıtarak tüketebilirsiniz. Eğer birkaç gün boyunca oda sıcaklığında tazeliğini korusun isterseniz dinlenme aşamasındayken üzerine çok az nemli bir bez örterek dinlendirin. Bu şekilde dinlendiğinde tazeliğini daha uzun süre koruyacaktır. Yine bu hamur işlerini mutlaka bir kapalı kaba koymayı ihmal etmeyin. İçlerinde et ürünleri olan hamur işlerini hemen tüketeceksiniz buzdolabında, hemen tüketmeyecekseniz de buzlukta saklayın.

Lokmalık Tuzlu Kurabiye Tarifi

Lokmalık Tuzlu Kurabiye Tarifi

Özellikle kurabiyelerinizi kavanozlarda saklarsanız çok daha uzunca bir süre taze kalırlar. Bu kavanozları güneş almayan yerlerde muhafaza etmeye de özen gösterin. Kurabiye hamurunun içerisine yumurta, yoğurt, süt gibi malzemeler eklemezseniz da uzunca süre tazeliklerini korumaya devam ederler. Aklınızda mutlaka bulunsun. Keyifleri bol olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?