Yüksek Ateşi Düşürmenize Yardımcı Olacak Etkili Yöntemler ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

Favorilerime
Ekle

Mutlaka hatırlayanlar olacaktır, daha önce "Bebeğinizin Yüksek Ateşini Düşürmek İçin Ne Yapmalısınız?" sorusuna yanıt vermiş, bebeklerde yüksek ateş nasıl ölçülür, nasıl düşürülür birlikte öğrenmiştik. Tabii bu sorun yalnızca bebeklerin başına gelmiyor, her yaştan insanın ateş nasıl düşürülür bir an önce öğrenmesi ve gerekli olduğunda doktora gidene kadar bu yöntemlerden de destek alması gerekiyor.

Tam da bunun için bu kez size yüksek ateş nasıl düşürülür, doğal yollarla evde ateş düşürmek mümkün müdür anlatacağız ve yukarıda da söylediğimiz gibi bu yöntemlerin yalnızca sizi doktora gidene kadar idare edebileceğini unutmamanız gerektiğini de yeniden hatırlatacağız.

Eğer bu yöntemleri uygulamanıza rağmen ateşinizde en ufak bir düşüş olmuyorsa hiç ihmal etmeden, hemen doktorunuzun yolunu tutun ve sağlığınızı asla riske atmayın diyor ve başlıyoruz!

Ilık duş alma

ates-nasil-dusurulur-ilik-dus

Ateş düşürmek için uygulanan en yaygın yöntemlerden biri olan ılık duş, evde yüksek ateşi düşürme konusunda en doğal yollardan biri. Bu uygulamayı yaparken en dikkat etmeniz gereken ise duş alacağınız suyun sıcaklığı. Suyun çok soğuk ya da çok sıcak olmamasına özen göstermelisiniz. Çünkü soğuk su, halihazırda ateşli olan bünyede şok etkisi oluşturabilir, aynı şekilde aşırı sıcak su da kendinizi daha kötü hissetmenize sebep olabilir, aman diyelim.

Bunun yanı sıra duşta 5-10 dakikadan fazla kalmamanız da iyi olacaktır. Eğer bu yöntem kendinizi iyi hissetmenizi sağlamadıysa tekrar denemeden doğrudan doktorunuzun yolunu tutmanız faydalı olacaktır.

Nemli havlu ile silme

ates-nasil-dusurulur-aralik-2020

Eğer duş alamayacak bir durumdaysanız duş almak yerine uygulayabileceğiniz en yaygın yöntemlerden biri de nemli havlu ile vücudu güzelce silme. Bu silme işlemini uygularken dikkat etmeniz gerekenler ise şöyle:

 • Havluları çok sıcak ya da soğuk olmayan, ılık suya batırarak ıslatın.
 • Havluları çok ıslak bırakmayın, fazla sularını mutlaka sıkarak süzdürün ve yalnızca nemli olmalarını sağlayın.
 • Ilık suyla nemlendirdiğiniz havluları hiç bekletmeden vücuda uygulayın ki beklerken çok soğumasın ve vücuda şok etkisi yapmasın.
 • Havluları nerelere koyacağız derseniz, alın, koltuk altı, dirsekler ve bilekler gibi eklemlerin bulunduğu alanlar doğru olacaktır.
 • Bol bol su içme ve az yemek yeme

  her-gun-uyanir-uyanmaz-su-icmek-one-cikan

  Eğer yüksek ateş sorunu yaşıyorsanız zaten fark edeceksiniz ki çok sık aralıklarla susuyor, diliniz damağınıza yapışmış gibi bir ağız kuruluğu hissediyorsunuz... İşte bu anlarda, hatta bu derece susuz kalmayı beklemeden vücudunuza bol bol oda sıcaklığında su girmesini sağlamalısınız. Susuz kalan vücudunuz ihtiyacı olan suya ulaştıkça yüksek ateş ile olan mücadelede daha güçlü bir hale gelecektir.

  Aynı şekilde ateşiniz yükseldiğinde çok ağır, yağlı, baharatlı yiyecekler tüketmemeye, çok acıkmanız durumunda sağlıklı ve hafif besinler yemeye özen göstermelisiniz. Çünkü vücudunuz o an tüm enerjisini yemekleri sindirmekle harcamamalı, aksine yüksek ateşle mücadele için kullanmalı.

  Yüksek ateşi düşürmek için uygulayabileceğiniz diğer doğal yöntemler ve dikkat etmeniz gerekenler

  cay-kahve-gastrit

  Yüksek ateşi düşürmek için evde uygulayabileceğiniz yukarıdaki yöntemler dışında aşağıdaki noktalara da mutlaka dikkat etmelisiniz, bizden söylemesi:

 • Ateşiniz yükseldiğinde rahat giysiler giymeli, vücudunuzu saran, sıkan, dar kıyafetler yerine, hava alan kumaştan, bol ve rahat kıyafetleri tercih etmelisiniz.
 • Bulunduğunuz oda sıcaklığının 23 ila 25 santigrat derece arasında olmasını sağlamalı, çok sıcaksa serinletmeli, çok soğuksa biraz ısıtmalısınız.
 • Eğer soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklar sebebiyle ateşiniz yükseldiyse ve bu hastalık nedeniyle burnunuz da tıkalıysa mutlaka burnunuzun açılmasını sağlamalısınız. Burun tıkanıklığı da ateşinizin yükselmesine neden olabilir, bunu unutmamalı, gerekli önlemleri almalısınız.
 • Çay, kahve gibi yüksek kafein içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durmalı, mümkünse ateşiniz düşene kadar kafeinli bir şeyler tüketmemelisiniz. Çünkü kafein vücuttan su atılmasını sağlar ve bu süreçte size en gerekli şey, vücudunuzda bulunan ve bulunması gereken sudur. Bu nedenle bu süreçte çay-kahve yerine bol bol su tüketmelisiniz.
 • Dışarı çıkmamaya çalışmalı, zaten hassas olan vücudunuzu zararlı maddelere açık hale getirmek yerine evde, bol bol dinlenmeye çalışmalısınız. Bu dönemde dışarı çıkmak için tek nedeniniz hemen doktorunuza gitmek olsun.
 • Önemli bir not: Yukarıda da söylediğimiz gibi eğer ateşiniz normal bir insan vücuduna göre çok yüksek seviyelere geldiyse, bir türlü azalma belirtisi göstermiyorsa, yüksek ateş ile birlikte mide bulantısı, kusma, ishal gibi belirtiler de kendini göstermeye başladıysa hiç ama hiç vakit kaybetmeden doktorunuza gitmeli ve bir profesyonelden yardım almalısınız. Unutmayın ki evde uygulayabileceğiniz hiçbir doğal yöntem tek başına "tedavi edici" değildir. Yalnızca bu süreçte daha iyi hissetmenize yardım edebilir. En güvenilir ve kesin sonuç için işinin uzmanı doktorlardan yardım almalısınız, bizden hatırlatması.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?