Tül Perdelerinizi Tek Bir Malzemeyle Nasıl Bembeyaz Yapabilirsiniz?

Favorilerime
Ekle

Bembeyaz tül perdeler alıyor, misler gibi asıp evinizin havasını bir anda değiştiriyor, odalarınıza ferahlık katıyorsunuz.

Ama bu ne kadar böyle sürüyor?

Dışarıdan gelen kirden tutun evde oluşan toza kadar tül perdelerin üzerine yapışıp kalan, onların rengini grileştiren ya da sarartan o kadar çok etken var ki...

"E haydi yıkayayım o zaman." diye düşünüp çamaşır makinesine atmak da yetmiyor bazen. Çamaşır makinesinden çıkan tül perde, eski beyazlığında olmuyor hiç.

Ama pes ediyor muyuz? Tabii ki hayır.

Hemen her mutfakta bulunan tek bir malzemeyle tül perdelerimizi eski, bembeyaz hallerine yeniden kavuşturuyoruz.

Üstelik altenatif yolları da öğrenmeden geçmiyoruz.

Buyursunlar...

Şaşırtıcı olsa da: Tül perdeleri toz şeker ile beyazlatma

Evet, yanlış okumadınız. Tül perdeleri beyazlatmaktan ve toz şekerden söz ediyoruz. Hemen her evde bulunan toz şeker, şaşırtıcı olsa da tül perdeleri beyazlatmanın en pratik ve en bilinen yöntemlerinden biri aslında.

Peki, şekeri nasıl kullanacağız?

Tül perdeleri her zaman yaptığınız şekilde ve her zaman yıkadığınız ayarlarda çamaşır makinenize yerleştirin. Üzerlerine 2 tatlı kaşığı kadar (tepeleme) toz şeker eklemeyi de unutmayın.

Yalnız dikkat, toz şekeri çamaşır makinesinin deterjan bölümlerinden birine koymuyor, doğrudan tül perdelerin üzerine ilave ediyorsunuz. Ardından makinenizi çalıştırıyorsunuz.

Tül perdeleriniz makineden çıktığında eskisinden çok daha beyaz oluyor.

Son olarak, aklınızda soru işareti kalmasın, perdelerde yapışkanlık gibi bir durum olmuyor, şeker eridiği için makinenin giderlerini de tıkamıyor.

Farklı alternatifler isteyenlere: Tül perde nasıl temizlenir?

Eğer evinizde toz şeker bulunmuyorsa ya da daha farklı alternatifler de öğrenmek istiyorsanız yaklaşın böyle. Tül perdelerinizi temizlemek ve beyazlatmak için kullanabileceğiniz diğer yöntemleri de açıklıyoruz!

Sirke: Alternatiflerimizin ilk sırasına tabii ki onu koyacaktık, zira kendisi evi köşe bucak temizleme konusunda en usta isimlerden biri, bildiğiniz gibi. İşte bu temizlikteki hünerlerini tül perdeleri beyazlatmada da konuşturuyor, deterjan gözüne ekleyeceğiniz bir ölçü sirkeyle tül perdeleriniz bembeyaz oluyor. Üstelik sadece beyaz olmakla da kalmıyor, aynı zamanda yumuşacık oluyor. Bu sirke bize daha ne yapsın?

Kaya tuzu: Tül perdeleri beyazlatmak için kullanabileceğiniz diğer bir doğal malzeme de kaya tuzu. Ancak bu kez kaya tuzu yıkama aşamasında kullanılmıyor, öncesinde kullanılıyor. Eğer vaktiniz varsa tüllerinizi bir gece önceden içinde kaya tuzu bulunan suya koyuyor, tuzlu suyun içinde bir gece boyunca bekletip ertesi gün her zamanki gibi yıkama işlemini gerçekleştiriyorsunuz.

Biraz uğraştırıcı gibi gözükse de kaya tuzu da bir türlü tam olarak beyazlamayan inatçı tüllerle baş etmede oldukça etkili oluyor. Tek bir perde için yaklaşık 4 yemek kaşığı kadar kaya tuzu kullanmanız gerektiğini de söylemeden geçmeyelim.

Bulaşık makinesi tableti: Son zamanlarda tül perdeleri beyazlatmak için kullanılan en yaygın malzemelerden biri de bulaşık makinesi tableti. En az toz şeker kadar şaşırtıcı olsa da tül perdeleri makineye yerleştirdikten sonra üzerine konulan bir bulaşık makinesi tableti, perdeleri her zamankinden daha beyaz yapma konusunda oldukça iddialı etkiler gösteriyor.

Yalnız dikkat, burada da tablet, tıpkı şekerde olduğu gibi bulaşık makinesinin deterjan gözüne değil, doğrudan perdelerin üzerine konuyor, baştan söyleyelim.

Bu hatalardan kaçınmakta fayda var: Tül perdeleri yıkarken dikkat edilmesi gerekenler

onejive

onejive

Tül perdelerinizi her zaman çamaşır makinesinde yıkıyor ama bir türlü istediğiniz sonuçları alamıyorsanız, belki de yanlış ya da eksik bir şeyler yapıyor olabilirsiniz.

Eğer her odanın tül perdesini bir arada makineye atıyorsanız, bu perdelerinizin yeterinde temizlenmemesine neden olabilir. Kullandığınız deterjanın perdelerin her yerine nüfuz etmesi için perdeleri tek tek, eğer çift kanatlı perde kullanıyorsanız en fazla bir çift olarak atmanız önemli.

Aksi halde perdeler makinenin içinde fazla yer kaplar, bu da makinenin temizlemek için ihtiyacı olan tüm hareketi sağlayamamasına neden olabilir. Aynı şekilde bu durumda koyduğunuz deterjan miktarı da yetersiz kalabilir.

Bunun dışında tül perdelerinizi yıkarken yanına perde dışında başka bir kirli eşyanızı koymamanız gerektiğini de tekrar hatırlatmış olalım.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

ceren969114 Nisan 2019 10:45
Acaba bu beyazlatmada uyguladığınız yöntemi diğer beyaz çamaşırlarda da uygulayabilir miyiz?
Yanıtla
Gürsel Gevze1 Mart 2018 11:42
Çok guzel
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?