Biftek Domates

Favorilerime
Ekle

Biftek domatesler genellikle normal domates aromasına sahip olmakla birlikte, bazı türleri şekerli bir tada sahiptir. Büyüklükleri ve etli içerikleri nedeniyle bu ismi alırlar. Biftek domatesler, ağırlık olarak 1.5 kilograma kadar çıkabilirler. Renkleri pembe, parlak kırmızı veya turuncu olabilmektedir. En çok yetiştirildiği sezon yaz aylarıdır. Bununla beraber, bu domatesleri bütün yıl bulmak mümkündür.

Biftek domatesin içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

Orta boy bir biftek domates yaklaşık 25 ila 33 kalori içerir. A ve C vitamini yönünden zengin, kalsiyum ve demir içeriği yüksektir. Yaklaşık 148 gram ağırlığındaki bir biftek domateste 5 gram karbonhidrat, 3 gram şeker, 1 gram protein ve 1 gram lif bulunur. Yine aynı miktardaki bir domates günlük A vitamini ihtiyacının yüzde 20’sini, C vitaminin ise yüzde 40’ını karşılar.

Yazın toplanan tarla domatesleri, sonbaharda veya kışın toplananlara göre daha çok C vitamini içerir. Taze domatesler de, pişirilmiş veya konserve domateslere oranla C vitamini açısından daha zengindir. Öte yandan, domatesin içerdiği ve antioksidan işlevi gören likopen maddesi, domates işlendiğinde veya pişirildiğinde daha etkin hale gelerek, vücuttaki serbest radikallerin yok edilmesini sağlar.

Taşıdığı şeker oranının nispeten fazla olması biftek domatesin tek dezavantajı olarak değerlendirilir.

Biftek domates neyle iyi gider?

Biftek domates en çok salata, sandviç ve burger yapımı için uygundur. Zeytinyağı, tuz ve karabiber domatesin sahip olduğu aromayı güçlendirir. Bu şekilde içine eklendiği çorba ve sosların lezzetini artırır. Çeri domates, şeker domates, ampul domates, kiraz domates gibi biftek domates de olgunlaşana dek normal oda ısısında saklanabilir. Olgunlaştıktan sonra buzdolabına koymak çürümesini yavaşlatır.

Biftek domatesin faydaları nelerdir?

- Biftek domates, diğer domates türleri gibi likopen ve flavonoid içeriği yönünden zengindir. Bu nedenle güçlü bir antioksidandır.

- Kalp ve damar sağlığını koruduğu, prostat kanserini önlediği öngörülmektedir.

- Vücuda en doğal yolla riboflavin almak açısından domatesler etkilidir. Riboflavinin özellikle migren ataklarının azaltılmasında rol oynadığı bilinmektedir.

- Kötü kolesterolün düşürülmesini sağlar

- Kemikleri desteklemesi bakımından hem çocuklara hem yaşlılara özellikle tavsiye edilir.

- Biftek domateslerin vitamin ve mineral içeriği yönünden zengin olması her diyet tipine kolaylıkla dahil edilmesini sağlar.

Görselin kaynağı: http://www.dogalkoyurunleri.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?