youtube

Meyve ve Sebzelerin Üzerindeki Zirai İlaçlar Tek Bir Malzemeyle Nasıl Temizlenir?

Favorilerime
Ekle

Sağlıklı beslenmek istiyorsunuz, bol bol meyve sebze alıyorsunuz ama çoğu zaman onlardan bile şüphe duyuyorsunuz, değil mi?

İçinde GDO var mıdır, üzerinde çok kimyasal kalmış mıdır diye endişeleniyorsunuz mesela. Üstelik bu endişenizde hiç de haksız sayılmazsınız.

Peki, bu sorunlarla baş edebilmek için evde yapabileceğimiz hiç mi bir şey yok?

Elbette var. Olabildiğince güvenilir ve organik ürünler satan yerlerden alışveriş yapmak dışında GDO ile ilgili yapılabilecekler ne yazık ki sınırlı olsa da en azından meyve ve sebzelerin üzerindeki zirai ilaçları temizlemenin bir yolu var!

Üstelik bunu sadece biz söylemiyoruz, bilim insanları söylüyor.

Bu deney ve deneyin sonucunda çıkan karar ezberinizi bozabilir, baştan söylemiş olalım ve o "tek malzeme" neymiş, gelin birlikte bakalım.

Bilim insanlarından nefis deney: Meyve ve sebzelerin üzerindeki zirai ilaçlardan kurtulma deneyi

Meyve ve sebzeleri temizlemek için belki bugüne dek hep sirkeli suya yatırdınız ya da sadece bol suyla yıkadınız ama... Bugünden sonra işler değişecek, ezberler bozulacak.

Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden bir grup bilim adamı meyve ve sebzelerin üzerindeki zirai ilaçların nasıl temizleneceğine dair bir deney yaptı ve çıkan sonuçlarla herkese faydalı bir çözüm sağladı.

"Nasıl bir deneymiş bu?" diyenler için deneyi hemen anlatalım: Bilim insanları, insan sağlığı için potansiyel bir tehlike yaratan zira ilaç kalıntılarıyla mücadele edilebilecek basit bir yöntem arıyorlardı. Bu nedenle üzerinde bir gün boyunca kasıtlı olarak zirai ilaç bekletilen elmalar üzerinde deney yapmaya karar verdiler.

Araştırmacılar, zirai ilaçlı bu elmaların bir kısmını musluk suyunda, bir kısmını çamaşır suyu çözeltisinde bir kısmını ise su-karbonat karışımında beklettiler.

Deneyin sonucunda en etkili yöntemin çamaşır suyu olacağı ve bunun da insan sağlığı için büyük tehlike yaratacağı için tercih edilemeyeceği düşünülse de sonuçlar oldukça şaşırtıcı çıktı.

Deneyin kazananı şaşırttı: Meyve ve sebzeleri karbonatlı su ile yıkama

youtube

youtube

Elektronik haritalama teknolojisi adında bir yöntemle elmaların üzerindeki kalıntıları inceleyebilen bilim insanları, 8 dakika boyunca musluk suyunda, çamaşır suyu çözeltisinde ve karbonatlı suda bekletilen elmalardan en çok temizlenenin karbonatlı suda bekletilen elmalar olduğunu gördüler.

Bununla yetinmeyip süreyi 15 dakikaya çıkaran bilim insanları bu kez elmaları 12-15 dakika arasında musluk suyu, çamaşır suyu çözeltisi ve karbonatlı su ile fırçalayarak temizlediler. Uzun süre fırçalanarak temizlenen elmalar arasında da deneyi kazanan karışım karbonatlı su oldu.

Öyle ki bilim insanları karbonatlı su ile 12-15 dakika arası fırçalanarak temizlenen elmaların %96 gibi ciddi bir oranla zirai ilaçlardan temizlendiği sonucuna vardılar.

Sözün kısası, bundan böyle evinizde sürekli karbonat bulundurun ve meyve-sebzeleri karbonatlı su karışımı ile fırçalayarak yıkayın. İçiniz rahat, sağlığınız yerinde olsun.

Kaynak: dailymail


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?