Adım Adım Anlatımı ve Püf Noktalarıyla: Evde Mozzarella Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Tipik bir İtalyan peyniri olan mozzarella en sevdiğim peynir türüdür diyebilirim. Pizzada kullanılacak en iyi peynir olduğu da tescillenmiştir. Yıllardır marketlerden hazır aldığım mozzarellayı 2-3 yıl önce birkaç günlük araştırma ile evde kendim yapmaya karar verdim. Ve birkaç deneme ile artık doğru dürüst ölçü kullanmadan bile enfes mozzarella topları yapmanın yolunu buldum.

Orijinal mozzarella peyniri manda sütü ile yapılır; ancak hem pahalı hem de kolay bulunamadığı için çoğu insan gibi ben de inek sütü kullanıyorum. Sonuç; dolgun, sakız gibi uzayan ve kremamsı bir lezzete sahip mozzarella! İster caprese salatası şeklinde taze olarak tüketin; isterseniz de pizza, poğaça, börekte ve hatta künefede kullanın. Kendi yaptığınız mozzarellanın pişince nasıl sündüğünü gördüğünüzde siz bile “Bunu ben mi yaptım!” diye hayret edeceksiniz.

Gerekli ekipmanlar:
- Büyük bir tencere
- Tahta kaşık
- Uzun bir bıçak
- Kevgir
- Büyükçe bir plastik ya da cam kase
- Süzgeç
- Isıölçer (Zorunlu değil)

Mozzarella tarzında bir peyniri yaparken -özellikle mayalandırma aşamasında- sütün ısısı çok önemlidir. Süt mayalandırılmadan önce ulaşması gereken sıcaklık ortalama 35 derecedir. Isıölçeriniz varsa işiniz daha kolay. Ama ısıölçer olmadan da sadece serçe parmağınız ile yapacağınız bir ısı kontrolü de işe yarayacaktır. Parmağınızı süte batırdığınızda ılık ise ortalama 35-40 dereceye ulaşmıştır. Köylerde süt sağımını görenler için anlamak daha kolaydır. Bu sıcaklık sütün, ineğin memesinden çıktığı anki sıcaklıkla hemen hemen aynıdır.
Yaptığınız mozzarella peyniri tuzsuz ve taze bir peynir olduğu için buzdolabında en fazla bir hafta dayanabilir. Bu yüzden bir hafta içinde tüketilmesi önerilir. Ancak daha uzun süre saklama istiyorsanız bir miktar kaya tuzunu soğuk suyun içinde eritin ve peynirleri bu su içerisinde muhafaza edin.

Ev yapımız mozzeralla peyniri için malzemeler

 • 5 kg çiğ inek sütü
 • 1 tatlı kaşığı limon tuzu (sitrik asit)
 • 2 tatlı kaşığı peynir mayası
 • Ev yapımız mozzeralla peyniri nasıl yapılır?

 • Sütü geniş bir tencereye alın. Limon tuzunu bir bardak soğuk su içinde eritin ve süte ekleyip karıştırın.
 • Sütü ocağa alın ve ortalama 35 dereceye kadar ısıtın.
 • Bir bardak soğuk suyun içine 2 tatlı kaşığı peynir mayasını dökün. İdeal sıcaklığa (ılık) ulaşan sütün içine mayalı suyu boşaltın ve 20-30 saniye boyunca karıştırıp sütün altını kapatın. Sütün fazla ısınmamasına çok dikkat edin.
 • Tencerenin kapağını kapatın ve 10-15 dakika mayalanması için kenara alın.
 • Tencerenin kapağını açtığınızda sütün kesilmiş olduğunu göreceksiniz. Uzun bir bıçak yardımıyla süt kesiğini uzunlamasına ve enlemesine kesin.
 • Bu işlem kesiğin içindeki suyun daha kolay atılmasına yardımcı olacak. Buradaki asıl amacımız süt kesiğini fire vermeden peynir altı suyunun içinden almak.

 • Süzgeci plastik kabın içine yerleştirin. Süt kesiklerini kevgir ile süzgecin içine alın. Süzgeci dairesel hareketlerle sallayarak kesiğin içindeki suyun plastik kabın içine akmasını sağlayın.Kesiğin içindeki suyun tamamına yakını çıktığında plastik kabın içine süzülen suyu tencereye geri aktarın. Ve tencereyi tekrardan ocağa alın.
 • Isıttığınız (ortalama 80 derece) peynir altı suyunun içine az önce süzdüğünüz süt kesiğini atın. 40-45 sn bekleyin ve kesiği kevgir yardımıyla alın. İki elinizi kullanarak hafiften yoğurun. Sonra tekrardan suyun içine atıp aynı işlemi tekrarlayın. 3-4 tekrardan sonra süt kesiğinin mozzarella peynirine dönüştüğünü ve sünmeye başladığını göreceksiniz. Peyniriniz pürüzsüz bir kıvam alana kadar sıcak suyun içine atın, 30-40 saniye bekletin ve yoğurun.
 • Pürüzsüz bir hale gelen mozzarellanızı sıcak suyun içinden alın, elinizde yuvarlayarak top şekli verin ve direk soğuk suyun içine atın. Soğuk su ısındığı için yumuşak kıvamda olan peynirinizi aniden soğutur ve peynirin katılaşmasını sağlar.
 • İşte en kolay şekli ile mozzarella peyniri bu şekilde yapılıyor. Biliyorum, tecrübesi olmayan için karmaşık gibi görünüyor ama inanın ki değil! Birkaç deneme ile kendi peynirini yapmaya ilgisi olan herkesin yapabileceği bir peynir. Hem de hazırını almaktan çok daha ucuz.
  Kalan peynir altı suyu protein içeriği bakımında son derce faydalıdır. Bir kısmını bir şişeye aktarıp hamur işlerinde su yerine kullanabilirsiniz. Kalan kısmını da kaynatıp içine bir-iki kase yoğurt dökün. İyice kaynatın ve soğumasını bekleyin. Yoğurdun kesilip tencerenin yüzeyinde lor peyniri haline geldiğini göreceksiniz. Bir tülbent yardımıyla süzdüğünüz tatlı lor peynirini ister kahvaltıda isterseniz de börek, cheesecake yapımında kullanabilirsiniz.  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  2

  MariaTekin22 Şubat 2022 1:10
  Peynir mayası nerden alıcaz acaba ?
  Yanıtla
  Ayşegül Uslu 23 Şubat 2022 7:23
  Yanıtla
  Merhaba, büyük zincir marketlerde ya da aktarlarda bulabilirsiniz.
  Fulya Adızel11 Aralık 2020 1:57
  yapılan peynir buzlukta saklanır mi?
  Yanıtla
  Ali Selim Kara 8 Mayıs 2021 11:01
  Yanıtla
  Evet, isterseniz buzlukta da saklayabilirsiniz. Ama ben her zaman taze tüketilmesinden yanayım.

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?