Tüm Püf Noktalarıyla, Tam Kıvamında: Kavanozda Yoğurt Nasıl Mayalanır?

http://www.budgetepicurean.com/less-than-5/mason-jar-yogurt/ |budgetepicurean.com
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
254717 takipçi1316 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Ekim 24, 2016
Cemre Özgüzel
Nisan 2, 2019
Cemre Özgüzel
Mayıs 25
Zeynep Çetin
Mart 23, 2016

Önemli not: Evde yapmak istediğiniz yoğurt, peynir, tereyağı gibi süt ürünlerini hazırlarken güvenilir, sağlıklı, taze ve temiz içerikli olduğuna emin olduğunuz yerlerden çiğ süt temin etmeye özen gösterin. Eğer böyle bir süte erişiminiz yoksa ya da o sütlerin tazeliğinden ve güvenliğinden emin değilseniz bu ürünleri hazırlarken taze günlük süt veya pastörize süt kullanabilirsiniz.

Hem çok ekonomik oluşuyla hem de lezzetinin güzelliğiyle ev yoğurdunun yeri çok farklı. Özellikle de şöyle tam kıvamında mayalanmış, sulanmamış mükemmel yoğurtlar söz konusuysa... Mahallelerinizde hala sütçüleriniz varsa ya da taze sütlere ulaşabileceğiniz dükkanlar varsa, çok şanslısınız. Evde en lezzetlisinden kendi yoğurdunuzu yapabilirsiniz demektir bu.

Ancak yoğurt yaparken bir büyük tencerede ya da kapta mayalandığında çok kolay sulanma ve bozulma problemleri olabiliyor. Bu tarz sorunları en aza indirmek içinse bugün size şahane bir yöntem anlatacağız. Yoğurtlarınızın kavanozların içerisinde mayalayın. Porsiyonluk olarak afiyetle tüketin. Üstelik kavanozda mayalandıkları zaman, aradığınız o kıvamı yakalamanızda bir hayli kolay oluyor.

Hadi o zaman çıkaralım cam kavanozları...

Kavanozda yoğurt nasıl mayalanır?

Öncelikle yoğurtlarınızı mayalayacağınız cam kavanozlarınızı steril hale getirin. Bunun için mutlaka cam kavanoz kullanmanızı öneririz. Kavanozlar steril hale geldikten sonra sıra geldi sütü kaynatmaya. İyi bir yoğurt yapabilmek için kaliteli, taze ve temizliğine güvendiğiniz bir çiğ süte ihtiyacınız var. Eğer böyle bir süt temin edebilmişseniz, yoğurdunuz nefis olacaktır. Bu çiğ sütü bir tencerenin içerisine aktarın. Ardından kepçe yardımıyla ara ara havalandırarak kaynatmaya başlayın.

Sütünüzü güzelce kaynatırken üzerinde oluşan kaymakları bir köşede toplayabilirsiniz. Bu kaymakları daha sonra tereyağı yapımında değerlendirebilirsiniz. Kaynayan sütünüzü ocaktan alın ve ılınmaya bırakın. Serçe parmağınızı içine daldırdığınızda dayanacak bir sıcaklıkta olana kadar ılıtın.

Sütten birkaç kepçe alın ve bir kaba aktarın. İçerisine yoğurt mayanızı koyun ve pürüzsüz bir kıvam alana kadar güzelce çırpın. 1 litre süt için 1 yemek kaşığı dolusu (daha katı olmasını isterseniz 2 yemek kaşığı) katı yoğurt yeterli olacaktır. Kullandığınız mayanın sulu olmayan, ekşimemiş bir maya olmasına çok özen gösterin. Ardından bu karışımı sütün içerisine, sütü karıştırarak azar azar ilave edin.

Sütü kavanozlara pay edin. Kapaklarını da kapatın. Etraflarını havlular ya da çarşaflarla sararak sıcaklığını korumasını sağlayın. Ardından oda sıcaklığında mayalandırmaya bırakın. Eğer çok soğuk bir havada mayalandırma işlemi yapmaya çalışıyorsanız süreci hızlandırmak için fırında yoğurt mayalama tekniğine de başvurabilirsiniz.

budgetepicurean.com

budgetepicurean.com

Yoğurtlarınız en az 6-7 saat, ideali bir gece mayalandıktan sonra dolaba kaldırın. Soğuttuktan sonra afiyetle tüketebilirsiniz. Kavanozda mayalanıyor olması hem porsiyonluk tüketim için şahane hem de kıvamı tam hayalinizdeki gibi oluyor. Mutlaka deneyin! Şimdiden ellerinize sağlık.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?