Hem Çok Lezzetli Hem de Ekonomik: Evde Kolay Tereyağı Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Pilavlarımızın içerisine girip enfes bir kıvam ve lezzet veriyor. Kurabiyelerimizin ağızda dağılmasındaki en önemli lezzet faktörü oluyor. Keklerimizin kıvamı tereyağı sayesinde yumuşacık oluyor. Sabah kahvaltılarımızı güzelleştiriyor. Et yemeklerimizin de en önemli lezzet unsularından oluyor. Hamur işlerimize hem sos hem de ana malzeme olarak girdiğinde ise tadına doyulmaz bir hal alıyor. Zeytinyağı mutfağımız için ne kadar önemliyse, tereyağı da o kadar önemli.

Ancak özellikle son zamanlardaki tereyağında yaşanan fiyat artışları ve lezzetlerinin eskisi kadar nefis olmayışı bizi alternatif yöntemlere yönlendiriyor. En güzel yöntemlerden biri de evde kendi tereyağımızı yapmak. Hem çok lezzetli oluyor hem de ekonomik oluşuyla da mutluluk veriyor. Sıvayın kolları, enfes tereyağları yapmaya gidiyoruz.

Evde kolay tereyağı nasıl yapılır?

Tereyağı yapımına başlarken ihtiyacınız olan iki malzemeyi sayalım. Süt kaymağı ve soğuk su. Süt kaymağı nedir, nereden bulunur diye soranlarınız için hemen açıklayalım. Çiğ (taze) sütlerinizi kaynatırken sütlerinizin üzerinde bir kaymak tabakası oluşuyor. Buna süt kaymağı deniliyor. Bu tabakaları her seferinde sütlerinizin üzerinden alın. Bu kaymakları bir buzdolabı poşetinin içerisine aktarıp buzlukta saklayın. 3 su bardağı kadar biriktiğinde yaklaşık 100 gram civarında bir tereyağı elde etmenize yardımcı olacaktır.

survivingthemiddleclasscrash.wordpress.com

Gelelim tereyağı yapımına. Her süt kaynatışınızda elde ettiğiniz süt kaymaklarını bir kaba alın. Ya da varsa ayaklı mikserinizin içerisine aktarın. 4 su bardağı süt kaymağına 1 çay bardağı buz gibi soğuk su koyun. Orta hızda çırpmaya başlayın. Çırptıkça renginin koyulaşıp kıvamının pütür pütür olduğunu göreceksiniz.

Dilerseniz bu çırpma işlemini blenderda da yapabilirsiniz. 1 çay bardağı soğuk su koyup 10 dakika kadar çırptıktan sonra 1 çay bardağı daha soğuk su ilave edin. Kıvamı iyice yoğunlaşana kadar çırpma işlemine devam edin. Üzerine yoğunlaşan bir tabaka göreceksiniz. Bu tabaka oluştuğunda ve sudan tamamen ayrıldığında süzgeç yardımıyla süzdürün ve süzgecin üzerinde kalan kısmı elinizle ya da bir kalıpla şekillendirin. Dilerseniz bu aşamada tuz ilavesinde bulunarak karıştırabilirsiniz.

thepetitecook.com

Tereyağınız hazır! Daha fazla tereyağı elde etmek isterseniz süt kaymağınızın miktarını ona göre arttırmanızı tavsiye ederiz. Dilerseniz tereyağınızı buzlukta ya da hava almayacak şekilde buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık diyoruz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?