İki Farklı Yöntemiyle, Uzun Süre Taze Kalmasının Sırlarıyla: Portakal Nasıl Kurutulur?

Favorilerime
Ekle

Sonbahar ve kış ayları gelince C vitamini deposu portakallar süslüyor tezgahları. İç açan renkleriyle, sıkmalık, kan portakalı gibi farklı farklı portakal çeşitlerinin şifası da saymakla bitmiyor. Ancak mevsimi geçince portakalın o şifasından yararlanmak ve uygun fiyata da bulmak bir hayli zor olabiliyor. Hem her şeyi tam mevsiminde bulmak ve tüketmek en sağlıklısı, değil mi? Yine de portakalın lezzetini diğer mevsimlere taşımak bu yöntemle çok mümkün. Nasıl ki yazdan kış hazırlıkları yapıyorsak, kıştan da yazın tüketmelik tarifler hazırlamak mümkün.

Kolları sıvayın hadi! Her mevsim afiyetle tüketmelik, herhangi bir katkı maddesi de kullanılmadan uzun süre dayanan kurutulmuş portakallar hazırlayalım! Şimdiden ellerinize sağlık.

Portakal nasıl kurutulur?

portakal-nasil-kurutulur1

Öncelikle portakalları güzelce yıkayarak başlayalım. Portakalı kabuklu bir şekilde kurutmak istediğimiz için güzelce temizlenmemesi çok çok önemli. Güzelce yıkadıktan sonra bir bez ya da kağıt havluyla kurutun. İnce ince dilimleyin.

portakal-nasil-kurutulur2

Ardından tel ızgaraya ya da yağlı kağıt serili fırın tepsisin üzerine portakal dilimlerinizi dizin. Ardından fırınınıza ızgara telinizi ya da fırın tepsinizi yerleştirin. Aynı şekilde başka meyveleri de dizebilirsiniz.

portakal-nasil-kurutulur3

Ardından 60 derecelik fırında, altlı üstlü yanacak şekilde portakallarınızı kurumaya bırakın. Ara ara fırınınızın kapağını yarım bir şekilde bırakarak havanın da çıkmasını sağlayın. Bu şekilde 4-6 saat arasında portakallarınız kuruyacaktır.

portakal-nasil-kurutulur4

Bir diğer yöntem ise portakalları güneşte kurutmak. Nemli bölgelerde ya da güneşi uzun süre alamayan yerlerde bu yöntem zor olacaktır. Ama eviniz güneş alıyorsa ya da böyle bir imkanınız varsa, portakalları bir ızgara telinin üzerinde veya ipe dizerek güneşte 10-15 günde kurutabilirsiniz.

portakal-nasil-kurutulur5

Kuruyan portakallarınızı cam kavanozların içerisinde ya da hava almayan kapların içerisinde saklayabilirsiniz. Bu şekilde uzun süre taze kalacaktır. Gün ışığını doğrudan alan bir yere koymamaya da özen gösterin mutlaka. Atıştırmalık olarak tüketebileceğiniz gibi, tatlılarınızın üzerinde dekoratif amaçlı kullanabilirsiniz. Çaylarınıza ya da tatlılarınızın içerisine de koku ve lezzet amaçlı koyabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?