https://www.instagram.com/kars_kaz_evi/ | instagram

Hemen İlk Trene Atlayıp Gitmek İsteyeceğiniz Kadar Nefis 7 Kars Mekanı

Favorilerime
Ekle

Doğu Ekspresi ile Kars’a gitmek son yıllarda pek bir popüler bildiğiniz gibi. Türkiye’deki güzelliklerin peşine düşmek isteyenler biletlerini alıp nefis bir tura çıkmaya başladı bile.

Anı Harabeleri, donmuş Çıldır Gölü, gözlere şenlik Baltık mimarisi, balı, kaşarı, tandırda kazı derken Kars, kış aylarının en trend rotalarından oldu. Çünkü burada sadece varacağınız yer değil, yolculuğun ta kendisi de pek davetkar.

20 saatlik bir tren yolculuğundan bahsediyoruz. Minicik bir vagonda okuyacağınız kitap, edeceğiniz sohbet, göreceğiniz manzaraların paha biçilemez olduğu bir gerçek.

Biz bu yolculuğun en çok mide ve boğaz kısmıyla ilgilendiğimiz için size Kars’tayken gitmeniz gereken mekanların listesini çıkardık. Mideyi genişletmeden, o efsane lezzetlerini tatmadan dönmeyin diye...

Not: Bu içerik ilk olarak 24 Şubat 2017'de yayınlanmış, 29 Kasım 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Hanımeli Kars Mutfağı

Yöresel lezzetlerin Kars’taki en popüler adreslerinden biri Hanımeli Kars Mutfağı. Kendisi mutfağından çıkan nefis yemeklerinin yanı sıra, ev sıcaklığındaki atmosferiyle akıllara kazınacak türden. Yemek sırasında canlı müzik performanslarına da denk gelmeniz olası.

Bu otantik ve şirin mekanda; kaz eti, yaprak sarması, piti yemeği, erişte aşı çorbası gibi pek sevilen seçenekler var amma velakin yiyenin bir daha yediği revan köftesi favorilerden. Üstüne umaç helvası patlatmadan buradan ayrılmak olmaz tabii.

Hanımeli Kars Mutfağı adres: Ortakapı, Faikbey Caddesi, No:65, Merkez, Kars

Kars Kaz Evi

Menüsünde yöresel yemeklerin yer aldığı bu mekan da şehrin bir diğer "en popüleri". Şehrin yerlisi de turisti de hep burada.

İsminden de anlayacağınız gibi mekanın başrolünde kaz yemeği var. Bu lezzeti ister bütün isterseniz de bulgur üstünde alabilirsiniz. Öncesinde ayran aşı çorbasıyla içleri ısıtmak şart tabii. Gitmişken bir mantı çeşidi olan hangelin de tadına bakmalı. Üstüne bir Kars tatlısı olan umaç helvasından da yediniz mi sizden güzeli yok.

Kars Kaz Evi adres: Yusufpaşa Mah. Atatürk Cad. No:1, Merkez, Kars

Karsak Peynir ve Bal Cenneti

“Karsak Kars’ın eski adı, eski tadı” mottolu bu mekana gidip, peynirlerinden almadan geri döneyim demeyin! Özellikle eşe, dosta, kendinize alacağınız Kars gravyerinin tadına denecek yok! Unutulmaya yüz tutan Türkmen tel peynirini de yine burada bulabilirsiniz.

Tabii gitmişken doğal şekersiz süzme ya da petek ballarından da faydalanmalı.

Karsak Peynir ve Bal Cenneti adres: Yusufpaşa, Kazım Karabekir Caddesi, No:82, 36000 Kars Merkez, Kars

Şef Juggler

Özellikle et severlerin mutlaka uğraması gereken adresler arasında yerini alan Şef Juggler, güler yüzlü hizmetiyle gelen tüm misafirlerinin de yüzünü güldürmeyi başaran, et konusunda oldukça iddialı mekanlardan.

Yaprak ciğerden sac kavurmaya, mantar soslu dana bonfileden çökertme kebabına birçok et yemeğini bulabileceğiniz menüsünde kaz eti gibi lezzetlerle hazırlanan yöresel ve farklı lezzetlere de yer alıyor. Vejetaryen seçeneklerin de olduğunu söylemeden geçmeyelim ve sizi hemen aşağıdaki adrese doğru alalım.

Şef Juggler adres: Ortakapı, Şht. Yusuf Bey Cd. No:78, 36000 Kars Merkez, Kars

Sugar Beet Cafe

Hem Kars'a yolu düşen yerli ve yabancı turistlerin, hem öğrencilerin hem de tüm Karslıların sık sık uğradığı adreslerden biri o. Bulunduğu binanın otantikliği sayesinde daha içine girmeden hayranlık uyandıran mekana dilerseniz içinizi ısıtacak bir salep, sıcak çikolata ya da kahve içmek için uğrayabilir, dilerseniz içinde daha uzun uzun vakit geçirmenizi de sağlayacak nefis menüsünde yer alan yiyecekleri deneyebilirsiniz.

Kahvaltıdan akşam yemeğine, günün her anına uygun lezzetleri bir arada bulabileceğiniz mekanda bulunan meşe ateşinde ızgara patates, kuymak, kaz eti, köy tandırı gibi her yerde kolay kolay bulamayacağınız lezzetlere mutlaka şans verilmeli.

Sugar Beet Cafe adres: Ortakapı, Ordu Cd. No:65, Kars

Han-ı Hanedan

Kendi tanımlarıyla Han-ı Hanedan "enternasyonel mutfağı, geleneksel ve yöresel motiflerle harmanlayarak, kusursuz bir lezzet deneyimi" paylaşmayı amaçlayan bir mekan. 2011 yılından beri hizmet veren mekanın menüsünde çorbalardan salatalara, ana yemeklerden otantik lezzetlere, deniz ürünlerinden yöresel peynirlere ve tatlılara uzanan çok geniş alternatifler sizi bekliyor.

Hazır Kars'a kadar gitmişken şöyle otantik ve yöresel lezzetler denemeden olmaz diyenler menüde yer alan kesme aşı, hangel, tandırda kaz, kars ketesi, piti gibi lezzetler arasından en az birini mutlaka denemeli, bizden söylemesi.

Han-ı Hanedan adres: Ortakapı, Faikbey Cd. No:100 D:100, 36000 Kars Merkez, Kars

Atalay’ın Yeri

facebook

facebook

Doğu Anadolu’nun Van’dan sonra en büyük ikinci gölü Çıldır’ın hemen girişinde bir rakı-balık restoranı olur kendisi.

Buz üstünde kızaklarla yolculuk yapabileceğiniz, buzları kırarak avlanan balıkları yiyebileceğiniz bu mekan Kars’ta gidilecek mekanların başında geliyor.

Kerevit, kefal ve sarı renkteki sazan gibi gölde avlanılan balıklar menüyü oluşturuyor. Yanına her mevsim taptaze olan salataları, turşu ve pidelerinden de söylemeli.

Seveni ve gideni de bir hayli çok olduğundan gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız gerekebilir, ona göre!

Atalay’ın Yeri adres: Ardahan, Çıldır Gölü, Kars


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

zeynepalsancak8 Ocak 2020 19:07
Kamer kapanalı 1 yılı geçti yalnız
Yanıtla
Zeynep Çetin 10 Ocak 2020 05:17
Yanıtla
Güncelledik bile. :) Dikkatiniz için teşekkür ederiz.

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?