https://www.womansday.com/health-fitness/g2380/signs-stomach-pain-isnt-normal/ | womansday

"Normal Olmayan" Karın Ağrılarının 7 Hayati Sebebi ve İşareti

Favorilerime
Ekle

Karın ağrıları hemen hemen hepimizin başına gelebilen sağlık sorunlarından biri aslında. Bu nedenle çok da önemsenmeyen, "normalleştirilen" rahatsızlıklardan biri desek yanlış olmaz ama... Birazdan öğreneceklerinizden sonra fikirleriniz değişecek, eminiz.

Bazen öyle durumlar oluyor ki bambaşka bir rahatsızlık kendini ilk önce karın ağrıları ile belli etmeye başlayabiliyor, hatta bazen çok daha acil ve hayati durumlar ortaya çıkabiliyor. Bunları içinizi karartmak için söylemiyoruz elbette, çektiğiniz karın ağrılarını daha iyi analiz edebilin, aşağıdaki belirtilerden birkaçı ya da hepsi sizde de varsa hiç vakit kaybetmeden doktorunuzun yolunu tutup önlemlerinizi alın diye anlatıyoruz.

İşte karşınızda "normal olmayan" diyebileceğimiz, bir an önce doktorunuza danışmanızın iyi olacağı o karın ağrılarının belirtileri...

Yağlı bir yemek yedikten sonra ortaya çıkan şiddetli mide ağrısı

Aşırı yağlı yiyecekler, zaten genel olarak sağlığımız için zararlı, bunu biliyoruz ama eğer hamburger, patates kızartması gibi bol yağlı bir yemek yedikten sonra midenizde şiddetli bir ağrı hissetmeye başlarsanız dikkatli olmanızda fayda var. "Nasıl olsa geçer" diye düşünüp vakit kaybetmek yerine böyle bir durumla karşılaştığınızda doğrudan doktora gitmenizi öneririz. Çünkü bu durumun altında yatan sebep araştırmalara göre safra kesenizde yaşanan ciddi bir problem olabilir.

Göğüs kafesinize doğru yükselen üst karın ağrısı

Kaburgaların hemen altında kendini hissettiren ve üst karın ağrısı olarak tabir edilen bir ağrı çekiyorsanız, üstelik bu ağrılar hafif değil halk arasında "bıçak saplanıyormuş gibi" şeklinde tabir edilen şiddetli ağrılarsa asla hafife almamalı, çok yediğiniz, hazımsızlık çektiğiniz için böyle olduğunu düşünmeyip doktorunuza danışmalısınız.

Bünyeden bünyeye belirtiler farklılıklar gösterdiğinden bu ağrı, elbette bir hazımsızlık ağrısı da olabilir ancak şiddetli üst karın ağrılarının kalp ile ilgili bir sorunun işareti olduğu da bilinmektedir. Bu nedenle özellikle yüksek tansiyon, diyabet gibi kronik bir hastalığınız da varsa üst karın ağrılarını hafife almamalı ve uzmanlardan destek almalısınız.

Kadınlarda görülen sağ veya sol alt karın ağrısı

Kadınlarda görülen bu ağrı regl dönemi haricinde yaşanıyorsa ve bu dönemlerde yaşanan ağrılardan çok daha şiddetli ve acı veren bir ağrı ise hiç vakit kaybetmeden hastaneye gidilmeli. Çünkü bir anda ortaya çıkan bu ağrıların sebebi yumurtalıklarda ortaya çıkan bir sorun, bir rahatsızlık olabilir, sağlığınızı ihmal etmeyin, aman diyelim.

Alt karın bölgesinde bıçak gibi keskin bir şekilde hissedilen ağrı

Alt karın bölgesinin neredeyse tamamında kendini hissettiren şiddetli, bıçak gibi keskin bir şekilde hissedilen, dayanılmaz bir ağrı varsa ve bu ağrının başlamasından sonra mide bulantısı, kusma, ateşlenme gibi belirtilerden de oluştuysa hemen en yakın hastaneye başvurmalı ve doktorunuza muayene olmalısınız. Çünkü aniden gelişebilen bu dayanılmaz ağrıların en yaygın nedenlerinden birinin böbrek taşları olduğu biliniyor ve tabii ki böyle bir sorun karşısında mutlaka alanında uzman hekimlerden destek almanız gerekiyor.

Karnın sağ alt tarafında şiddetli, akut ağrı

"Akut" ağrı, hiç beklenmedik bir anda aniden başlayan ağrılar için kullanılan bir terim. Eğer sizde de bir anda karın ağrısı oluşursa ve bu ağrıyı en çok sağ alt kısmınızda hissederseniz aman dikkat. Böyle aniden gelişen ve şiddetli bir şekilde seyreden ağrılar, genel olarak apandisit ile ilişkilendirilir. Bu ağrılara ek olarak mide bulantısı, kusma, kabızlık ya da ishal gibi şikayetler de başladıysa ekstra 1 saniye bile kaybetmeden doktorunuzun yolunu tutmalısınız.

Şiddetli ve akut orta karın ağrısı

Yine aniden gelişen ve karnın orta-üst kısmında, iki kaburga yayı arasında ya da kaburgaların altı ile göbek arasında yer alan bölgede bir ağrı varsa ve bu ağrı hem yanma hissi veriyor hem de çok şiddetli bir şekilde hissediliyorsa, yaşadığınız bu sorun ülser hastalığının habercisi olabilir. Mide asidinin yemek borusu, mide ve bağırsaklara verebileceği ciddi zararlar düşünüldüğünde bu ağrıların hemen saptanması büyük önem taşır, bizden söylemesi. Aksi halde, ağrı ve yanma hissinin devamında mide bulantıları, kusma gibi şikayetler görülebilir, ülser hastalığının ileri boyutları söz konusu olduğunda yemek borusunda önemli aşınmalar gibi daha ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

İshal ve kabız olduğunuzda karın bölgesinde oluşan kramplar

verywellfamily

verywellfamily

İshal ya da kabızlık problemi bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmadığının en temel göstergelerinden biri. Oldukça sık olarak rastlanan bu problemler, sindirim ve boşaltım sistemlerinizle ilgili önemli mesajlar veriyor olabilir. Özellikle de bu sorunları yaşarken karnınıza kramplar giriyorsa, sizi ayağa kalkıp yürümekten bile alıkoyabilecek, neredeyse "iki büklüm" olarak tanımlanan şekilde yatmanıza neden olan ağrılarınız varsa mutlaka önlemlerinizi alın. Özellikle bu durum birden fazla kez başınıza gelirse hiç vakit kaybetmeyin. Zira bu belirtiler "huzursuz bağırsak sendromu" olarak bilinen rahatsızlığın habercisi olabilir. Böyle bir sendroma sahipseniz de beslenme düzeninizi ve hatta yaşam tarzınızı değiştirmeniz gerekebilir. Stresten uzak ve sağlıklı beslenmeye dayalı bir yaşam tarzı ile bu sendromla başa çıkabilirsiniz. Bu konuda da tabii ki en net bilgileri sizi en iyi tanıyan doktorunuzdan temin edebilirsiniz.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?