havuc-diyeti-ornek-liste-shutter-1

1 Haftada 5 Kilo Verdirdiği Söylenen İddialı Bir Diyet O: Havuç Diyeti

Favorilerime
Ekle

Tam bir beta karoten kaynağı olan, gözlere olan faydalarını çocukluğumuzdan beri pek sık duyduğumuz bu yüzden de bol bol yememiz gerektiğini o zamanlardan bu yana bildiğimiz havuç, bu kez farklı bir faydasıyla, kilo verdirmeye olan katkılarıyla bizimle. Son zamanlarda kilo vermek isteyenlerin sıkça tercih ettiği havuç diyeti, neredeyse şok diyet sayılabilecek sınırlı listesiyle şaşırtıyor olsa da onu asıl popüler hale getiren kilo verdirme hızı oluyor. 1 haftada neredeyse 5 kiloya kadar kilo verdirdiği söyleniyor.

Peki bu diyet tam olarak neler içeriyor dersiniz? Gelin havuç diyeti nedir, havuç diyeti nasıl yapılır, örnek havuç diyeti listesinde neler vardır hep birlikte öğrenelim şimdi.

Havuç diyeti nedir?

havuc-diyeti-nedir-shutter-1

Havuç diyeti, tahmin edebileceğiniz gibi bol bol havuç tüketilerek yapılan, ancak beslenme programı içinde havuçtan farklı besinler de bulunan şok diyetlerden biri aslında. Kısa sürede çok kilo verdirmeyi amaçlayan havuç diyeti, oldukça sınırlı besinler içerdiğinden zayıflamayı hızlandırsa da ne yazık ki pek sağlıklı seçeneklerden biri değil. 1 haftadan daha uzun süre uygulanması da birçok uzman diyetisyen ve beslenme uzmanınıza göre tehlikeli.

Çünkü bu diyet programı, bünyenizin birçok mineral ve vitaminden de eksik kalmasına sebep olabiliyor, hep aynı ya da benzer yiyecekleri içerdiğinden bir süre sonra bağırsak hareketleriniz dahi değişebiliyor, daha sağlıksız bir hale gelebiliyor. Bu sebeple bu diyeti evde kendi kendinize uygulamamanız, mutlaka uzman diyetisyenlerle çalışarak ve onların size uygun olarak hazırladığı programı uygulayarak yapmanız büyük önem taşıyor, bizden söylemesi diyor ve havuç diyeti nasıl yapılır detaylarını öğrenmeye geçiyoruz.

Havuç diyeti nasıl yapılır?

havuc-diyeti-nasil-yapilir-shutter-1

Havuç diyeti en fazla 1 hafta uygulanması önerilen bir beslenme programına sahip. Su ve besin lifi bakımından zengin, kalori bakımından ise oldukça düşük besinlerden havucu bol bol değerlendirebileceğiniz bu diyette temel olarak karbonhidrat alımını azaltıyor, havucun içinde yer alan A vitamini sayesinde günlük A vitamini ihtiyacımızı karşılayabiliyor, yine havuçta bol bol bulunan besin lifi sayesinde uzun süre tok kalabiliyoruz.

Ara öğünlerde de dilerseniz diğer meyvelerden ve yoğurt/süt gibi süt ve süt ürünlerinden destek alarak vücudun diğer ihtiyaçlarını tamamlamaya özen göstermeniz önemli. Tüketeceğiniz yemekleri hazırlarken de olabildiğince az yağlı seçeneklere yönelmeniz, haşlama ve ızgara gibi yöntemleri değerlendirmeniz öneriliyor. Hem karbonhidrat hem de yağ bakımından bir hayli fakir bu diyetin tam da bu özellikleri sayesinde 1 haftada 5 kiloya dek kilo verdirdiği söyleniyor.

Örnek havuç diyeti listesi

havuc-diyeti-ornek-liste-shutter-1

Havuç diyetini temel olarak tanıdık ama örnek bir diyet listesi görmek isteyenlerin aklında bir fikir oluşturması adına örnek bir havuç diyeti listesi de paylaşmadan geçmeyelim. Ancak listeyi paylaşmadan önce hatırlatmış olalım: Bu liste sadece fikir edinmeniz için hazırlanmıştır. Eğer havuç diyeti yapmaya karar verirseniz öncesinde doktorunuza ve diyetisyeninize danışmalı, onun sizin için uygun gördüğü ve sizin ölçümlerinize göre bünyenize uygun olacak şekilde hazırladığı diyet listesini uygulamalısınız. Hatırlatmamızı da yaptığımıza göre geçelim 1 günlük örnek havuç diyetinin içinde neler olabileceğine:

Kahvaltı:

1 dilim yağsız veya az yağlı peynir (ya da 1 su bardağı süt), 1 dilim tam tahıllı ekmek, 3 adet havuç (dilimleyebilir ya da rendeleyebilirsiniz, eğer sabah havuç yemek istemezseniz 3 havucun suyunu sıkıp içebilirsiniz ancak besin lifi alabilmeniz için yemeniz daha iyi olacaktır.)

Ara öğün:

1 kase yağsız/az yağlı yoğurt ya da 1 porsiyon meyve

Öğle yemeği:

1 tabak haşlanmış ya da ızgara sebze yemeği (mevsime göre brokoli, karnabahar, patlıcan, kabak gibi sebzeyi çeşitlendirebilirsiniz. İçine mutlaka havuç da ilave edin.), bol yeşillikli salata (az yağlı)

Ara öğün:

1 fincan bitki çayı (yeşil çay gibi), 1 top meyveli dondurma (olabildiğince doğal malzemelerle hazırlanmış olmalı, dilerseniz şuradaki dondurma tariflerinden alarak evde kendi dondurmanızı da yapabilirsiniz.)

Akşam yemeği:

Havuçlu tavuk ya da et sarma veya havuçlu kuru baklagil yemeği, havuçlu ve yeşillikli salata (az yağlı ya da yağsız)

Ara öğün:

1 adet havuç (boyutu küçükse 2 havuç)

Çok önemli bir not: Havuç diyeti de dahil olmak üzere hiçbir diyeti doktorunuza ve diyetisyeninize danışmadan uygulamamalı, hangi diyetin sizin için uygun olduğunu yine onlara danışarak öğrenmelisiniz. Eğer alerjik bir bünyeniz varsa, ciddi/kronik bir rahatsızlığınız varsa, uygulamanız gereken özel bir perhiz ya da düzenli olarak kullanmanız gereken ilaçlar varsa bu diyeti asla uygulamamalı, doktorunuzun önermediği ya da onaylamadığı hiçbir beslenme programını kendi kendinize uygulamaya karar vermemelisiniz. Aynı şekilde tabii ki havuca alerjiniz varsa, hamilelik ya da emzirme dönemlerindeyseniz yine bu diyeti uygulamamalısınız, bizden uyarması. Siz siz olun, sağlığınızı tehlikeye atabilecek hiçbir adımı atmamaya gayret edin.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyene danışmadan hiçbir beslenme programını ya da diyeti uygulamamalısınız. Ciddi, kronik bir rahatsızlığı olanların kendi doktorlarına da danışmaları gerektiğini hatırlatalım.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?