kahve-unu-nedir-one-cikan

''Ben Kahve Bağımlısıyım'' Diyenleri Bile Şaşırtacak Süper Besin: Kahve Unu

Favorilerime
Ekle

Fark etmişsinizdir, mutfakta yıllar yılı kullandığımız ürünlerin yerine geçebilecek birçok alternatif ürün çıkmaya başladı son zamanlarda.

Buğday unundan daha faydalı olduğu için tercih edilen badem, fındık gibi yiyeceklerden yapılan unlar, aynı şekilde inek sütü yerine tercih edilebilen badem ya da soya sütleri uzunca bir süredir biliniyor olsa da şu sıralar çok daha popüler hale geldi mesela.

Biz daha bunlara tam olarak alışamamışken şimdi de karşımıza kahve unu çıktı.

Evet, yanlış okumuyorsunuz, kahveden yapılan bir undan söz ediyoruz. Üstelik kendisi, dünyada "süper besin" olarak anılan besinler arasında yerini almaya başladı bile.

Peki ya siz kahve ununu denemek ister miydiniz?

Kahve meyvesinden kalanlar değerleniyor, kahve ununa dönüşüyor

'Kahve unu' ismini ilk kez duyunca "Bunun çekilip toz haline getirilmiş kahveden ne farkı var ki?" diye düşünmüş olabilirsiniz, o yüzden kahve unu nedir hemen anlatmak isteriz.

Kahve unu, kırmızı minik taneler şeklinde olan kahve meyvesinin çekirdeği çıkarıldıktan sonra arta kalan kısmından yapılıyor. Bu nedenle kahve çekirdeğinin kavrulup çekilmesiyle ortaya çıkan toz formundaki kahveden farklı bir ürün elde edilmiş oluyor.

Bu sayede hem kahve meyvesinin her kısmı değerlendirilerek israfın ve çevre kirliliğinin önüne geçilmiş oluyor, hem de ortaya zengin içerikli alternatif bir un çıkarılmış oluyor.

Üstelik sözünü ettiğimiz çevre kirliliği hiç de öyle azımsanacak türden bir kirlilik değil. Zira bugüne dek kahve meyvesinden çekirdekleri çıkarıldıktan sonra arta kalan tüm kısımlar çürümeye terk ediliyordu ve bu da havaya zararlı gazların karışmasına neden oluyordu. Dünyadaki kahve tüketiminin boyutları da göz önünde bulundurulduğunda bu durum büyük bir çevre kirliliğine neden oluyordu. Ta ki kahve ununa dek...

Kahve unu, zengin içeriğiyle süper besinler arasında kendine yer buluyor

Kahve meyvesinden hazırlanan kahve unu, zengin içeriğiyle dünyada "süper besin" olarak anılan besinler arasına şimdiden girdi neredeyse.

Tahmin edilenin aksine içinde yüksek oranda kafein barındırmayan kahve unu, özellikle içinde bol miktarda besin lifi bulunması nedeniyle çokça rağbet görmeye başladı bile.

Bu özel unun içinde besin liflerine ek olarak bolca protein, demir ve potasyum olduğu da söyleniyor. Güçlü antioksidan özelliği gösterdiği de iddia edilen kahve unu, tüm bu özellikleri dolayısıyla diğer birçok un türünden besin değeri açısından katbekat daha değerli görülüyor.

Diğer un çeşitleri gibi pek çok hamur işi tarifinde kendine yer buluyor

rodalesorganiclife

rodalesorganiclife

Kahve ununun nasıl yapıldığını ve içinde ne gibi maddeler olduğunu öğrendiğimize göre, gelelim merak edilen bir diğer konuya, yani kahve ununun nasıl kullanıldığına.

Kahve unu, tıpkı diğer unlar gibi kek, kurabiye, poğaça ve hatta ekmek yapımında kullanılabiliyor. Dileyenler içine bildiğimiz diğer unlardan da karıştırabiliyor.

Kahve unuyla yapılan yiyeceklerin tadı nasıl olur diye merak edenler için de şu bilgiyi vermiş olalım, kahve ununun kahveye benzer ama çok daha hafif bir aroma verdiği söyleniyor.

Ne diyelim, umuyoruz ki ülkemize de gelir ve yaygınlaşır, bizler de bu unu deneme şansı buluruz.

Kaynak: theweek


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?