Ünlü Şef Anthony Bourdain'in Restoranda Sipariş Etmekten Kaçındığı Tek Yiyecek

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253429 takipçi1752 içerik

Sıkça Yenen Konular

Mert Öndaş
Aralık 8, 2015
Öznur Doğan
Temmuz 10, 2015
Vestel
Nisan 12
YENİ
Yemek.com
Nisan 16

Hayalimizdeki hayatı yaşamakla meşgul bir insan... Anthony Bourdain.

New York’taki Brasserie Les Halles'ın baş şefi olan Anthony Bourdain yemek kitapları, televizyon programlarıyla da artık tüm dünyada tanınan bir isim. Ama biz onu daha çok İstanbul'a da gelip dünyaları yediği "No Reservations" programıyla tanıdık. Seyahati yemekle birleştiren ünlü şef şehirlerin, köylerin, restoranların, mutfakların altını üstüne getiriyor; hiç yemek ayırtmadan her lezzete kucak açıyor, deneyimlerini bizimle paylaşıyor.

Mutfakta harikalar yaratmakla kalmayıp dünyanın birçok restoranına, mutfağına girip çıkmış bir insan olunca Anthony Bourdain yemek konusunda bir kanaat önderi oluyor, her dediği, her önerisi çoğu kişi tarafından hemen kabul görüyor.

Anthony Bourdain'ın bu sefer restorana gittiğinde sipariş vermekten kaçındığı yiyecek konusunda önemli açıklamaları var.

Ondan dinliyoruz.

Anthony Bourdain restoranda balık sipariş etmekten kaçınıyor ama bir şartla

Her ne kadar "No Reservations" programında nerede ne bulursa yese de, tüm lezzetlere sorgusuz sualsiz kucak açsa da Anthony Bourdain'in dışarıda yemek yerken sipariş etmekten kaçındığı tek bir yemek var.

Ünlü şefin "Kitchen Confidential" (Mutfak Sırları) kitabında açıkladığı üzere bu yiyecek balık!

Bunun sebebine geçmeden önce şunu söylemekte fayda var. Zira Anthony Bourdain deniz ürünlerine bayılıyor ancak eğer günlerden pazartesiyse ve dışarıda bir restoranda yemek yiyecekse asla ama asla balık sipariş etmiyor.

Ona göre pazartesi günleri neden balık yenmez?

Fırında Palamut Tarifi

Fırında Palamut Tarifi

"Pazartesi günü dışarıda balık yenmez" önermesi en başta kulağa bir batıl inanç gibi gelse de aslında Anthony Bourdain'in kendince haklı bir nedeni var.

Ünlü şefe göre restoranların pazartesi günü servis ettikleri balıkların taze olmama olasılığı çok yüksek. Zira balık pazarları hafta sonu kapalı olduğundan restoranlar hafta sonu yoğunluğunu da düşünüp toplu balık alımlarını perşembe günü ya da cuma sabahı yapıyorlar. "Balığın en fazla üç gün taze durabileceği düşünüldüğünde pazartesi pişirilip masanıza getirilen balıkların bayat olması çok muhtemel" diyor Anthony Bourdain kitabında.

Salı günü olduğunda ise çoğu restoran ellerinde kalan geçen haftanın balıklarını çöpe atarak taze balık satın alıyorlar. Anthony Bourdain'e göre dışarıda balık yemek için en uygun günler ise salı ve perşembe. Aklınızda olsun.

Son bir not daha ekleyelim, Anthony Bourdain'in bahsettiği restoranlar menüsünde balık çeşitleri ve deniz ürünleri bulunduran ancak balık restoranı olmayan mekanlar. Diğer bir deyişle deniz ürünleri üzerine yoğunlaşmamış olan, uzmanlık alanı balık olmayan restoranlar...

Tabii bahsettiği restoranların ve şartların New York için geçerli olduğunu da unutmayalım. Dünyadaki her restoranın böyle olduğunu söylemek çok büyük haksızlık olur.

Kaynak: Business Insider

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?