Baristalara Göre Bir Kahve Dükkanında Asla Yapmamanız Gereken 13 Hareket

Favorilerime
Ekle

İster lüks bir restoranda çalışın, ister AVM içindeki bir fast-food zincirinde ya da caddenin köşesindeki kahvecide fark etmez, dünyanın en zor mesleklerinden birini yapıyorsunuz. Çalışma saatlerinin uzunluğunu, bütün gün ayakta durmanın zorluğunu geçtik, en zoru da mekana gelen her biri farklı bir talebe, farklı bir huya sahip müşterilerle uğraşmak(!).

Bir garsonun dünya üzerindeki bütün müşterilere ders niteliğinde verdiği tavsiyelerden daha önce bahsetmiştik. Şimdi mikrofonlarımızı bir kahve dükkanında çalışan baristaya uzatacağız. O da bize kahve içmeye gittiğinizde yapmamanız gerekenleri sıralayacak.

Biz de kendimizi dersler çıkaracağız. Umarız.

"Sırada beklerken zamanınızı ne içeceğinize karar vermek için geçirin, telefonunuza bakarak değil. Facebook'u sonra da kontrol edebilirsiniz"

"Starbucks'ta değilseniz sipariş verirken Starbucks terminolojisi kullanmayın"

"Sipariş ettiğiniz kahvenin parasını ödemeniz gerekiyor. Cüzdanınızı aramak için saatler harcayıp arkanızdakileri delirtmeyin"

"Elle hazırlanan şeylerin doğru yapılabilmesi için zaman gerekiyor. Sabredemeyecekseniz evde kendi kahvenizi yapabilirsiniz"

"Kahveyi hazırlarken gözlerinizi bana dikmeniz içeceğinizi daha hızlı hazırlamamı sağlamayacak, belki de hata yapmamı sağlayacak"

"Ne sipariş ettiğinizi bir zahmet hatırlayın, başkasının kahvesini alıp gitmeniz gerçekten hiç hoş değil"

"En azından bir yudum almadan önce bardağın üzerinde kendi isminizin yazıp yazmadığını kontrol edin"

starbucks-yalanci-ercan-bey

"Kapanıştan beş dakika önce gelip menüdeki en karışık kahveyi istemeyin, çünkü büyük ihtimalle kahve ekipmanları çoktan temizlendi"

"En kötüsü de biz size 'Merhaba, nasılsınız?' dediğimizde sizden cevap olarak 'Bir grande latte' cevabı almak"

"Eğer saatlerce oturmayı planlıyorsanız en azından bir şey sipariş etme zahmetinde bulunun"

"Ve eğer her gün geliyor, masaları birleştiriyor ve laptop'ınızı kuruyorsanız belki de bir ofis tutma zamanınız gelmiştir"

"Baristaların insan olduğunu unutmayın. Onlara kaba davranmanız kahvenizin daha hızlı ya da daha mükemmel hazırlanmasını sağlamaz"

hipster-barista

"Günümüzün nasıl geçtiğini belirleyen şey ya harika bir müşteri ya da berbat bir müşteri oluyor. Asıl soru şu; siz hangisi olmayı tercih ediyorsunuz?"
izlesene

izlesene

Ana görsel kaynak: Variety


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Atakan Dayan14 Nisan 2017 12:32
Alt tarafı kahve yapıyo yazılara bak :D
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?