Bir Fincan Kahve İçtikten Sonra Vücudumuzda Neler Oluyor?

Favorilerime
Ekle

Kahve birçoğumuz için bir içecekten çok daha fazlası. Sabah bir fincan kahve olmadan uyanamıyor, gün içinde ardı ardına kahveleri yuvarlıyor, kahvesiz bir hayat düşünemiyoruz.

Çoğu kişi bir bağımlılık halini alan kahvenin verdiği enerjiyi seviyoruz ama kahve vücudumuza girdikten sonra aslında neler olduğunu biliyor muyuz?

Cevabınız hayırsa, o zaman öğrenmenin şimdi tam zamanı.

10 dakika sonra: Kalp atışları hızlanıyor

instagram

Kahveyi içtikten ilk 10 dakika içinde kafein kan akışınıza karışıyor. Kalp atışlarınız hızlanıyor, tansiyonuz yükselmeye başlıyor.

20 dakika sonra: Daha az yorgun hissetmeye başlıyorsunuz

lifehack

Kendinizi daha fazla odaklanmış ve dikkatli hissetmeye başlıyorsunuz. Kararlar almak ve sorunlarla başa çıkmak size daha kolay gelmeye başlıyor. Kafein beyninizin adenozin alıcılarını harekete geçirerek kendinizi daha az yorgun hissetmenizi sağlıyor.

Yarım saat sonra: Daha fazla adrenalin salgılıyorsunuz

kickstarter - keçi boynuzu bardağı

Adrenalin seviyeniz yükseldiği gibi göz bebekleriniz hafifçe büyüyor ve görme algınız daha da keskinleşiyor.

40 dakika sonra: Serotonin seviyesi yükseliyor

tastingtable

Vücuttaki serotonin yani halk arasında bilindiği üzere mutluluk hormonu seviyesi yükseldiği gibi bu durum motor nöronların fonksiyonlarını iyileştiriyor. Sonuç olarak kas gücünüz de artmış oluyor.

4 saat sonra: Hareket etmeseniz de vücut yağları yakmaya başlıyor

soratemplates

Kafein, hücrelerin enerji salımı oranını artırmaya başlıyor. Bu olduğu zaman ise hareket halinde olmasanız bile vücuttaki yağlar erimeye başlıyor. Kafein ayrıca mide asitlerinin üretimini hareket geçiriyor ve artırıyor.

6 saat sonra: Vücudunuz su, vitamin ve mineralleri kaybediyor

pinterest

Kahvenin içindeki kafein idrar sökücü bir özelliğe bürünüyor. Sadece vücuttaki suyu değil, vücut için önemli olan bazı vitamin ve mineralleri kaybetmeye başlıyorsunuz. Bu durum da kalsiyum metabolizmasında küçük sorunlar yaşamanıza neden olabiliyor.

Tüm bunlar tek bir fincan kahve için geçerli, gün içinde tükettiğiniz kahve miktarını düşünüp yorumlamak da size kalsın ;)Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?