Bu Toprakların Sahip Olduğu En Güzel Lezzet 21 Yerel Gazoz

Favorilerime
Ekle

Gazoz ve leblebi birçok gazlı içecek sever için ayrılmaz ikili. Özellikle işin ritüel boyutunda olmazsa olmaz olan, uzun bir yürüyüşün, sokaklar arasında keyfe keder bir yürüyüşün ardından dinlenmek için verilen bir molada; Yerel gazozların en güzel içecekler olduğunun 16 kesin kanıtı zaten elimizin altında.

Evet, yerli gazozları bulabileceğiniz pek bir mekan bulunmuyor ve evet, bu türden bir mekanı bulduğunuzda da aradığınız lezzet kalmamış olabiliyor. Türkiye Gazozunu Seçti, Zafer Gazoz Tek Başına İktidar! desek de alternatif o kadar çok ve çoğu da o kadar nadir ki...

Peki, hangi gazoz hangi anlara daha bir anlam katar, biliyor musunuz? Sanırım, ben biliyorum. Her güne önerilecek şahane gazoz listesi aşağıda, taze kavrulmuş leblebiyi size en yakın nereden bulabileceğinizi de biliyorsanız ve hazır sonbaharı da karşılamaya başlamışsak tüm şartlar bizden yana demektir.

Çamlık Gazoz


Kızılcahamam Çamlık Gazoz aslında adı, ama kısaca, samimiyete sığınarak kendisini Çamlık Gazoz olarak da anabiliriz. 100% pancar şekeri kullanan gazozlar arasında yer alan, kendine has şişesinin içerisinde doğala özdeş meyve aromasını eksik etmeyen Çamlık keyifle içilesi Ankara gazozları arasında yerini almakta.

Dört Mevsim Gazozu


Akhisar'ın göz bebeği, eğlenceli ambalajı, bir o kadar daha eğlence vadeden frambuazlı ve sade çeşitleriyle Dört Mevsim Gazozu 100% gerçek şeker ibaresiyle gazoz seçkisinde yerini alıyor.

Elvan Gazoz


Mavili, görüntüsü ile sadeliği, tadı ile bolca keyfi sunan, frambuaz aroması, kıvamında içimi ile favori gazozlar arasına gireceği konusunda emin olduğum gazozlardan Elvan. Tam bir "her gittiğim yerde ararım"lıklardan.

Giresun Gazozu

Memleket gazozlarından, Çaldağ etiketi altında satılan Giresun Gazozu, 100% pancar şekeri, karışık meyve aroması ve doğal mineralli içeriğiyle favorilerim arasında yer alıyor.

Huzur Gazoz


Çilek ve portakal aromalarına sahip, ambalajı üzerine not olarak iliştirilmiş "fenilalin" içerdiği bilgisiyle dikkat çeken ki sanırım fenilalanin olarak düzeltmeleri uygun olacaktır, adı gibi huzur ihtiva eden gazozlardan Huzur Gazoz yine favoriler arasında yer almakta.

Hünkar Gazoz


En iddialı gazozlardan biri; Hünkar Gazoz. Logosu, ambalajı, yenilikçi lezzet anlayışı ile damaklardan önce gönüllerin hünkarı olmaya aday. Hatta, bir dönem hurmalı çeşidi ile de boy gösterdiğini ekleyeyim. Sade çeşidinin yanıda kahvelisi ile oldukça ilginç bir içim sunuyor. 1962 yılından beri üretilmekte olan, kadim gazozun sırrı başlığı ile paylaşılan, 100% pancar şekeri ve doğala özdeş frambuaz aroması ile Hünkar'ı gazlı içecekler arasında çok ayrı bir yere koymak gerekiyor.

Kayısı Kola Gazoz


Limonu ayrı, kayısısı ayrı, sadesi pek ayrı Kayısı Kola 1971 yılından bu yana ortamlarda... Glikoz şurubu ile tatlandırılmasından mıdır bilmem, gaz ve lezzet dengesi alışılmışın biraz dışında. Çocukluğunuzun kola tadını arıyorsanız aradığınız lezzet işte yukarıdaki görselde size referans, tadın, üzerine sonra konuşalım

Laçin Gazoz


Laçin Gazoz, karışık meyve aroması, doğal mineralli suyla harman meyve aromasıyla 1913 yılından beri gazoz severler için bir seçenek olarak sunulmakta. Bulması pek kolay değil, ancak denk geldiğinizde de es geçmeyiniz.

Neşe Gazozu


Doğayla özdeş frambuaz aroması şeker şurupları ile desteklense de 1918 yılından beri raflarda, ortalama bir tadım ile yerini almakta. Ortalama bir lezzet sunsa da deneyip fikir sahibi olmanız daha önemli, neticede herkesin gazozuna kimse karışamaz.

Özbağ Gazozu


Karışık meyve aroması içimde oldukça öne çıkmakta. Lıkır lıkır içip bolca susatan cinsten bir içim minik, sevimli bir şişe içerisinde size sunuluyor.

Ankara Gazozu


Mersin'de üretilen, Hasan Naycı Mersin Gazozu olarak da bilinen, muz ve çilek aroması ile damakta ayrı etki yaratan, kokusu ile de tadı unutulmaz kılan Ankara Gazozu alt ve üst bölümlerinde farklı dokular barındıran şişesi ve bir çok gazoz markasından farklı olarak tercih ettiği mavi renkle de kolaylıkla fark edilebiliyor.

Saki


Doğal frambuaz aroması oldukça hoş ve dengeli. Abant diyarından çıkıp gelen Saki'nin frambuaz severlerin gönüllerinde yer etmesi çok olası.

Topçam Çine Madran Gazozu


Şişesi ile standartlar dışında yer alan gazozlardan biri olan Çine Gazozu doğal limon ve doğal muz aromasıyla da bulunduğu yerin hakkını veriyor. Oldukça belirgin bir karbondioksit oranına sahip gazoz Aydın’ın Çine ilçesinde üretiliyor. Doğal limon ve muz aromasıyla leziz bir keyif sizinle.

Urfa Gazoz


Aroması çok başka, diğer "başka" gazozlara hiç benzemiyor. Frambuazlı çeşidiyle, yeşil renkte ambalajıyla raflarda karşınıza çıkabilir. Sunduğu içim konusu çok değişken, denemenizi özellikle öneriyorum.

Avşar Gazozu

Şişesi ile kendisini hemen belli eden Avşar Gazoz tam çantanızda bulundurmalık, sıkıntıda açıp içilmelik. Doğam mineralli su ile üretilen gazoz tadın yanında sağlığı, sıhhati de bedenden eksik etmiyor. Tadı şahane, keyfi bol, şişesi görülesi, kendisi denenesi Avşar Gazoz hani derler ya bir şansı hak ediyor, aynen öyle, bulduğunuzda bu şansı esirgemeyin, pişmanlık ihtimali sıfıra yakın.

Bade Gazoz


Adana üretimli gazozlardan biri, ferah, Bade Gazoz. Maviyi kimlik bellemiş, ferahlatıcı tadından doğala özdeş muz, frambuaz ve limon aromalarını eksik etmemiş Bade yine deneme listenizde yerini alası gazozlardan.

Bağlar Gazoz


80 yıllık gazoz Bağlar Gazoz, pancar şekerinin kullanıldığı, sadece limon aroması ile sunulan, sağlıksa sağlık, lezzetse lezzet, keyifse o da tamam denecek, övgüyü sonuna kadar hak eden gazozlardan biri. Kolay değil, 1936 yılından beri yeri geldiğinde leblebiye, yeri geldiğinde derde kedere eşlik eden gazoz olmak...

Balsa Gazoz


Balıkesir gazozlarından Balsa, 1971 yılından beri gazlı içecekler arasında yer almakta. Frambuaz aroması, dokularla zenginleştirilmiş şişesi, yapay tatlandırıcı ve glikoz şurubu içermeyen içeriğiyle listede yerini alıyor. İçim/aroma dengesi çok belirgin olmasa da son karar sizin, denemeden geçmeyin...

Benda Gazoz


Isparta'nın sadeliğiyle diğer gazozlardan farklılaşan, doğal limon ve frambuaz aromasının yanında 100% doğal şeker içeriği ile sunulan gazozu favorilerim arasında yer almakta. Bulması zor, bulduğunuzda da bırakması... Yanınızda yedek bir şişe ile ayrılmanız, acil bir keyif kaçamağı için stoklamanız tavsiyem.

Beyoğlu Gazozu


Son dönemin ünsüz ünlülerinden. Neil Kaan Hirst’in Galata Kulesi’nden esinlenerek tasarladığı şişesinden, nostaljiyi eksik etmeyen ve Doncho Donchev’in tarihi Çiçek Pasajı ve dünyanın su üzerine kurulan ilk ibadethanesi Kılıç Ali Paşa Camii’nden esinlenerek tasarladığı logosundan, tatlandırıcı karıştırılmadan %100 pancar şekeriyle üretilen içeriğine Beyoğlu Gazozu emin adımla yükselen lezzetlerden.

Limonlu, zencefilli ve klasik olmak üzere 3 farklı çeşidi bulunan gazozun klasik içeriğinde karışık (frambuaz, limon, lime) meyve aromaları bulunuyor. İçimine özel zaman ayırmanızı bolca, ısrarla ve keyifle öneriyorum.

Bor Gazozu


Pancar şekeri ve doğal frambuaz aroması ile perçinlenmiş tadının yanında bir de damla sakızlı çeşidi var ki aman aman... Yok böylesi. Hakikaten, damla sakızlı bildiğim bir başka gazoz yok. İki çeşidin ikisini de denemelisiniz, beğenmemeniz gibi bir ihtimalin ihtimali bile yok. Kapağı açar açmaz kokusunu alacağınız frambuaz bile ne demek istediğimi size anlatacak.

Son Notlar


Yukarıdaki fotoğrafları ve bilgileri denediğim her gazoz için ayrı ayrı notlandırdım, hala da gezilerde denk geldiğim her gazozu listeme eklemeye çalışıyorum. Bu arada yapılmış bir de gazoz koleksiyonu var ki kesinlikle görmelisiniz. Gittiğiniz mekanlarda yerli gazoz olup olmadığını sormanızın bile gazozların yaygınlığını artırmak için oldukça etkili olduğunu bilmelisiniz.

İçmeyi tercih etmeyebilirsiniz ya da sizin için Coca Cola Zero tek seçenek olabilir, ancak talebin aynı zamanda ürün kalitesi kadar çeşitliliği de etkilediği işin bir diğer gerçeği.

Herkese teşekkürler.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?