kahve-icmek-uyku-kacirir-aralik-2020

Artık Biliyoruz: Kahve İçtiğimizde Neden Daha Çok Tuvalete Çıkarız?

Favorilerime
Ekle

Çoğumuz duymuş, tanık olmuş hatta bizzat yaşamışızdır. Sabah -özellikle de aç karnına- kahve içer içmez soluğu tuvalette alırız. Peki, hiç düşündünüz mü bu nedendir, tuvalet ihtiyacımız içtiğimiz kahve yüzünden olabilir mi diye? Gün içinde çok sık ihtiyaç molası veren kişiler genellikle her daim elinde kahve kupalarıyla gezen tiplerdir.

Şimdi biraz da bilimsel konuşalım. Kahve içtiğimizde neden tuvalet ile bulunduğumuz yer arası mekik dokuruz? Yapılan araştırmalara göre: Kahve bağırsakların harekete geçmesine neden olan gastrinin adına bir hormonu vücuda salgılıyor, sinsi bir şekilde ama.

Oturduğunuz yerde karnınız guruldar bir sonraki aşamada ağrır ya, işte onlar hep kahve yüzünden. Buradan şunu rahatlıkla çıkarabiliriz sevgili adayınızla ilk buluşmanızda sakın kahve içmeyin, içecekseniz de aç karnına olmasın bu.

Kadınlar daha çok tuvalete gidiyor

Bu arada daha şaşırtıcı bir olay ise, ki bu da kanıtlanmış, kadınların bu tuvalete gitme ihtiyacı erkeklere nazaran iki kat daha fazla. Kabaca bir hesap yaparsak; bir bardak kahve içen yetişkin bir erkek 1 saat içinde 2 kez tuvalete giderken, kadınlarda bu sayı 4'e çıkıyor. O yüzden hanımlar biraz dikkat

Bu arada "Benim kadar kahve içen olmasın ama ben hiç tuvalete gitmiyorum" diyenler üzülmeyin, bir sorun yok. Herkes kahvenin bu etkisinden nasibini almıyormuş.

Bu bilgiyle de hayatınızdaki büyük bir eksiği kapattığımızı düşünüyor, sağlıklı ve afiyetli günler diliyoruz


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Cero124731 Ocak 2024 20:42
Gastrit hormonu bildiğim kadarıyla mideden salınır ve sadece mideye etki eder
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?