bicakla-kivi-soymak-1

Mutfakta Uzmanlaşma: Bıçak Bakımı ve Bıçak Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Favorilerime
Ekle

Daha önceki yazımızda hatırlarsanız her evde bulunması gereken temel bıçak çeşitlerine değinmiştik. Bu yazımızda ise bıçak seçerken nelere dikkat etmeliyiz ve de hali hazırda satın aldığımız çeşit çeşit bıçakların bakımını nasıl gerçekleştirmeliyiz sorularının cevaplarını bulacaksınız.

Aslında bıçakların ömrü sandığınız kadar da kısa değil sadece birkaç küçük tüyo lazım bakımı hakkında.

Yapmamız gerekenler oldukça basit.

Öncelikle: Bıçak alırken nelere dikkat etmeliyiz?

bicakla-kivi-soymak-1

• Mutfağınızda uzun süreli ve her zaman elinizin altında kullanacağınız bıçakları satın alırken muhakkak denemelisiniz. Çünkü hemen hemen her bıçağın görünüşü aynı gibi gözükse de sırt kalınlığı, ağırlığı ve uzunluğu farklıdır. Bu nedenle kullanırken elinizle rahatlıkla kavrayabileceğiniz bıçakları tercih edin.
• Zorunlu olmadıkça set halinde satılan bıçakları almayın. Onun yerine gerçekten işinize yarayacak iki çeşit bıçak çok daha iyi olacaktır. Çünkü setin içinden çıkan çoğu bıçak nadiren kullanılır.
• Tercih edeceğiniz bıçağın paslanmaz çelikten yapılmış olmasına dikkat edin. Bu bıçaklar zamanla oksitlenerek yiyeceklerin tadını bozmaz.

Bıçaklar aslında nasıl temizlenir?

bicak-yikalamak-nasil-1

• En önemli konulardan biri, ahşap saplı bıçakları asla bulaşık makinesinde yıkamamanızdır. Ahşap sudan etkilendiği için –makinelerin yıkama sürelerini de göz önünde bulundurursak- kullanım ömürleri kısalacaktır.
• Unutmamanız gereken bir diğer konu ise lazer kesim bıçakların bileylenmediği bilgisidir. Eğer niyetiniz uzun ömürlü bir bıçaksa, bu doğru bir tercih olmayacaktır.
• Özellikle de çelik olmayan bıçaklarınızın çabuk oksitlenmemesi için yıkadıktan havlu bezle iyice kurulamanız gerekmektedir.
• Lazer kesim olmayan bıçaklarınızı belli aralıklarla bileyleterek kullanım ömürlerini arttırabilirsiniz.
• Buraya dikkat: Aktarlarda bulabileceğiniz bezir yağıyla ahşap saplı bıçaklarınızı ovarak ilk günkü görünümüne kavuşturabilirsiniz.

Bıçaklar kolay yoldan nasıl bilenir?

food-hacks.wonderhowto

food-hacks.wonderhowto

Her evde bulunan gazete kağıdı ya da bir kahve kupasıyla da bıçaklarınızı bileyebilirsiniz. Bileylemek istediğiniz bıçağı gazete kağıdına ya da bardağın alt kısmına sürterek bıçaklarınıza keskinlik kazandırabilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?