le-petite-masion-dunyaca-unlu-one-cikan

İstanbul'da Sundukları Lezzetlerle Efsane Olmuş 8 Dünyaca Ünlü Restoran Zinciri

Favorilerime
Ekle

Bu hafta İstanbul’a demir atmış dünyaca bilinen en iyi restoranlar radarımızda.

“Bu mekanlar hangileri, ne zaman kurulmuş, nerelerde var?” gibi sorularımıza yanıt ararken; İtalya’dan girip Fransa’nın sade ve hafif mutfağını keşfedeceğiz.

İstanbul’da Uzak Doğu rüzgarları estiren mekanları da unutmadık tabii, 2 büyüğünü sizin için seçtik.

İşte karşınızda dünyanın birçok yerinde karşılaşacağınız mekanlar...

Bir brunch'a gitmeli: Tom’s Kitchen

Londra’nın pek başarılı restoranı Tom’s Kitchen, ilk uluslararası şubesini 2013 yılında İstanbul’da açtı. Kuruluşu ise 2006 yılına dayanıyor. Michelin yıldızlı ünlü şefi Tom Aikens sebebiyle bu restoranı bilmeyen yoktur.

Chelsea’den Canary Wharf’a kadar Londra’da toplam 4 şubesi olan bu restoranın felsefesi ise mevsimsellik ve yerel ürünlere dayanıyor.

İç açıcı dekorasyonu ve leziz yemekleriyle İngiltere’yi İstanbul’a taşıyan mekanın menüsünde; kahvaltıdan akşam yemeğine kadar birçok seçenek bulabilirsiniz. Özellikle eggs benedictli, pancakeli brunch menüsüne göz gezdirmenizde fayda var.

Tom’s Kitchen adres: Zorlu Center AVM, Meydan Katı, Levazım Mahallesi, Barbaros Bulvarı Kavşağı, Koru Sokak, No 2, Zincirlikuyu, Beşiktaş, İstanbul

Amerikan modernliği ve Çin kültürü bir arada: P.F. Chang's

pfchangs

İlk olarak Arizona’da 1993 yılında kurulan P.F. Chang's; kendi deyimleriyle Amerikan modernliğiyle Çin kültürünü buluşturuyor.

Mısır’dan Şili’ye, Costa Rica’dan Güney Kore’ye, Lübnan’dan Katar’a, Brezilya’dan Meksika’ya kadar neredeyse dünyanın her bir yerinde bulabileceğiniz P.F. Chang's’den İstanbul’da iki adet var: Biri Etiler bir diğeri de Ataşehir’de.

Kapıda karşılayan devasa atları, huzurlu atmosferi, mis ötesi lezzetleriyle gönlümüzü çeldi bir kere. İçinizde hala gitmeyen varsa spring rolls ve kung pao chicken gibi iki büyük klasik önerimizdir.

P.F. Chang's adres: Etiler Merkez Mahallesi, Nispetiye Caddesi, No 94, Beşiktaş İstanbul

Eve sipariş vermek için: P.F. Chang's

İtalyan mutfağı candır diyenlere: Jamie’s Italian

facebook

https://cdn.yemek.com/wp-content/uploads/2014/08/arama-kutusu-alti.png |

Böyle nefis makaron her yerde bulunmaz: Laduree

facebook

Geldik listemizin en tarih kokanına. Fransa’nın en ünlü bakery'si Laduree’dan bahsediyoruz elbet. Tarihi 1862 yılına dayanan, hem gözlere hem de ağızlara şenlik makaronların çıktığı bu mekan, “Paris'te görülmesi gereken yerler” listelerinde.

Kendinizi renklerine kısa sürede kaptıracağınız Laduree’un; New York, Dubai, Londra, Bangkok, Beyrut, Milano gibi büyük şehirler başta olmak üzere 26 ülkede 100’den fazla şubesi bulunuyor.

İstanbul’da ise Acıbadem ve Sarıyer şubeleri var. Hala buranın çıtır taze gül yapraklı, limonlu, fıstıklı makaronlarını yemediyseniz çanlar sizin için çalıyor, ona göre!

Laduree adres: İstinye Park, Kat 1, Pınar Mahallesi, İstinye Merkez Bayırı Caddesi, No 73, Sarıyer, İstanbul

Hafif ve leziz tatlar: Le Petite Maison

four-magazine

İstanbul’un sevilen Fransızı Le Petite Maison, ilk olarak 1980’lerin sonunda Nice’de açıldı. Kısa sürede Akdeniz ve Fransız mutfağı ağırlıklı menüsüyle gönüllere taht kurunca; Fransa’nın birçok şehri dışında, şubesine şube kattı. Dubai, New York, Londra, Miami, Beyrut, Atlanta ve İstanbul bunlardan sadece birkaçı.

Buradaki her şey hafif ve sade. Deniz mahsullü yemeklerinden taze makarnalarına, çeşit çeşit salatalarından ızgaralarına kadar sizi tatmin edecek pek çok seçenek var. Bizce bu dünyaca ünlü mutfağı yakından tanımak için en yakın zamanda Nişantaşı’na doğru yol almalı.

Le Petite Maison adres: Harbiye Mahallesi, Maçka Caddesi, No 33/B, Şişli, İstanbul

Bir noodle'ından tatmadan olmaz: Wagamama

wagamama

İstanbul’da Uzak Doğu yemekleri denilince akla ilk gelen Wagamama’ya gidiyoruz şimdi. 1992 yılında Çinli Alan Yau tarafından kurulan mekan ilk olarak Londra’nın göbeğinde açılıyor. O zaman bu zamandır mekanın adı “dünyanın en iyi noodle restoranları” listelerinde geçiyor.

Şimdilerde de Belçika, Danimarka, Yunanistan, İrlanda, Katar, Amerika, Yeni Zelanda gibi ülkeler başta olmak üzere 140’dan fazla şubesi bulunuyor.

Körili yemekleri, teppanyaki'leri her ne kadar leziz olsa da siz yine de noodle'larından şaşmayın!

Wagamama adres: Kanyon AVM, Kat G, Esentepe Mahallesi, Büyükdere Caddesi, No 185, Beşiktaş, İstanbul

En kaliteli İtalyan yemeklerinin adresi: Eataly

facebook

İtalya lezzetleriyle tüm dünyayı gastronomi yolculuğa çıkaran Eataly, ilk olarak Oscar Farinetti tarafından 2007 yılında Torina’da açıldı. İstanbul’a gelmesi de 2013’ü buluyor.

Felsefeleriyse kısaca şöyle: “En kaliteli İtalyan yemeklerini yiyebileceğiniz, satın alabileceğiniz ve yedikleriniz hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz her şeyi, aynı çatı altında toplamak.”

New York, Dubai, Chicago ve Japonya’nın 9 farklı şehrinde toplam 25 Eataly mağazası var. İtalya’dakilere hiç girmeyelim bile!

Burada çeşit çeşit İtalyan peynirleri, makarnaları, yağları, şarapları, çikolataları ve kahvelerinden satın alabilir; oracıkta oturup leziz pizzalarından, risottolarından yiyebilirsiniz.

Son olarak dünyaya mal olan bu leziz mağazanın ilhamını Kapalı Çarşı’dan aldığını da belirtelim.

Eataly adres: Zorlu Center AVM, Meydan Katı, Levazım Mahallesi, Barbaros Bulvarı Kavşağı, Koru Sokak, No 2, Zincirlikuyu, Beşiktaş, İstanbul

Fransız mutfağını keşfetmenin en lezzetli yolu: Fauchon

istkazanbenkepce.blogspot

Çağdaş ve lüks Fransız gastronomisinin parmakla gösterileni Fauchon listemizin son ünlüsü.

Tarihi 1886 yılına dayanan, 42 ülkede 500’den fazla şubesiyle hizmet veren mekandan parmak yedirten tatlılar ve yemekler çıkıyor. Birçok ünlü restoran zinciri gibi Fauchon da 2015 yılında Zorlu’ya konumlandı.

Somon milföy, kuzu incik, Fransız soğan çorbası, bardakta yengeç menüdeki gözdelerden.

Opera, paris Brest ekler, macaron, orman meyveli tart, ahududulu hindistan cevizi milföy gibi tatlıları da parmak yedirten cinsten.

Fauchon adres: Zorlu Center AVM, Meydan Katı, Levazım Mahallesi, Barbaros Bulvarı Kavşağı, Koru Sokak, No 2, Beşiktaş, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

turkishmosaiclamp25 Aralık 2016 23:36
Newyork ve Virgina en ünlü restoranlarına mozaik lamba sattık :) http:// turkishmosaiclamp.com
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?