manset-ankara-kahveleri

Ankara'nın Her Birinde Farklı Koku Saklı Yeni Nesil 14 Kahvecisi

Favorilerime
Ekle

İstanbul'da büyük bir hızla yayılan 3. dalga kahve trendi, mekanların pıtrak gibi çoğalmasını sağlarken, Ankara'da bu merak biraz daha geç ortaya çıktı. Geç oldu ama ilk mekanların ardından yeni kahvecilerin bizi selamlaması hızlı oldu.

3. dalga kahve trendi, Ankara'da başka şeyleri de etkiledi. Mesela Bülten Sokak'a canlılık getirdi, ruh getirdi, Emek ve Bahçeli'yi hareketlendirdi, zincir kahvecilerle yarışacak ölçüde Başkent'te sağlam bir yer kazandı.

Bize de bu mekanları bir araya getirmek kaldı. Her bir mekanda farklı bir kahve kokusu saklı. Gelin birlikte hepsinden bir yudum alalım...

Adı gibi hayvan dostu: Koala Coffee Shop

neregidelim.com

Minicik bir alan ve tatlı bir bahçe ile 'merhaba' dedi Tunalı'ya. Mekan küçük ama dekorasyon o kadar sade ki, ferah bir havaya sahip. Güzel havalarda birkaç masalı bahçesine oturup kahve içip kitap okumak çok keyifli. Yakındır, kar yağdığında buraya koşun, cam kenarına kurulun, sıcak kahvenizle o Ankara'da karın tadını çıkarın. Ha unutmadan, adından da anlayacağınız üzere hayvan dostu bir mekan.

Adres: Bülten Sokak No: 21/C, Tunalı Hilmi Cad. Kavaklıdere

Alice'in harikalar diyarı gibi: Sloth Coffee Shop

mensikova.com

Bir gelenin birkaç kez daha geldiği, şöyle sıcacık ve renkli bir mekan arıyorsanız, burası işte o mekan. Nefis bir dekorasyon, daha kapıdan girer girmez sarmalayıveriyor. Ardından masanıza günlük hazırlanan nefis sandviçler ya da ev yapımı kekler, pastalar geliyor. Kahvesiz olur mu? Espresso'dan chemex'e pek çok seçenek var. Fincanlarına ayrıca bayıldığımızı belirtmeliyiz.

Adres: Güvenlik Cad. No:/ 36A, Ayrancı

3. dalganın hakkını veriyor: F451 Brew

instagram

Burası tam anlamıyla bir 3. nesil kahveci. Aeropress, chemex, syphon derken farklı demleme teknikleriyle hazırlanan çeşitli kahveleri bulabilirsiniz. Ayrıca yoğun kahve tadı sevenlere cold brew için de en iyi adreslerden biri. Hiçbir zaman tam anlamıyla canlanamayan ama hep ucundan kıyısından hareketli olan Kennedy'de yer alan F451 Brew metrekare olarak biraz küçük olduğundan yer bulamazsanız kahvelerinizi take away olarak da alabiliyorsunuz.

Adres: Kennedy Cad., No 31/C, Kavaklıdere

Ah o kruvasanlar: Grano Coffee&Sandwiches

insgy.com

Mekana ilk girdiğinizde hemen ayaklarınızın altındaki harika karolara bakın, sanat eseri gibi! Bir de buraya aç gelin çünkü tatlıları ve kruvasanları o kadar güzel ki, görür görmez kahvenin yanına isteyeceksiniz. Sütlü ya da sütsüz sevenlere göre alternatifler ve farklı demleme çeşitleri, kahve menülerini oluşturuyor. Emek taraflarında yaşayanlar için nefis bir durak, uğramadan etmeyin efendim.

Adres: Emek Mah. 3. Sok. No:5/A, Emek

Canlı müzik de var: Kraz Coffeeshop

instagram

Kraz'ın diğer kahvecilerden farkı, nefis kahvelerin yanı sıra sandviç, muffin, kek, kurabiye ve çay çeşitlerinin de olduğu zengin bir menüsü ve cuma-cumartesi günleri canlı müzik olması. Konsept bu açıdan ilginç elbette ama bu çeşitlilik onlara renk katmış. Alacaatlı civarlarında yaşayanların neyi eksik diyerek, bölgeye renk getirmişler. Unutmadan, kahvelerini ise çekirdek olarak paket de alabilme imkanınız var.

Adres: Hilmi Barlas Yaşam Merkezi, No: G2 – 9, Alacaatlı

Oreo cheesecake'i meşhur: Coffee Lab

gretaninkelebekleri.blogspot.com.tr

Balgat ve Kızılay olmak üzere 2 şubeleri var. Mekanın dekorasyonu rahat koltuğu ve çeşit çeşit kitaplarıyla pek tatlı. 3. dalga kahveci şeklinde niteleyecek kadar tüm demleme yöntemleri mevcut burada. Oldu ya hala keşfetmediniz burayı, hemen gelin, meşhur Oreo cheesecake'ini ve yanında dilediğiniz demleme yöntemiyle kahvenizi sipariş edin. Şehirden uzaklaşın, ferah ortamında nefes alın.

Adres: Atatürk Bulvarı, No: 141 Kızılay

Balkabaklı cheesecake mevsimi: Crop Coffee Shop

twitter

Tunalı'nın son zamanlarda kıpır kıpır olan sokağı Bülten Sokak'ın sakinlerinden biri Crop. Tatlı mı tatlı, kahveleri güzel mi güzel bir yer burası. Gelenleri arkadaşları gibi ağırlamaları çok hoş. Tunalı'da yıllardır bulunan zincir kahvecilerin tahtını sallayacak mekanlardan. Mevsimi geçmeden önce balkabaklı cheesecake'i, ardından da chemex veya V60 demleme teknikleriyle hazırlanacak kahvenizi sipariş edin. Bizden söylemesi.

Adres: Bülten Sok., No 18/B, Tunalı Hilmi Caddesi, Kavaklıdere

Kitap-kahve ikilisinin adresi: Padam Coffee Shop

instagram

Atatürk Bulvarı ile Tunalı Hilmi arasında, Kıtır'ın hemen yanında yer alan minik, sevimli bir mekan. Bir yanında Dost Kitabevi, bir yanında Kıtır derken kalabalığın arasında sakinlik noktası. Çekirdekleri Federal Coffee Company'den alıyorlar. En önemli faktör de tatlıların ev yapımı olması. Dost'tan kitabınızı alıp Padam'ın üst katında oturabilir, Ankara ayazından kaçıp kahve-kitap ikilisine kendinizi bırakabilirsiniz.

Adres: Atatürk Bulvarı, No: 237/16, Kavaklıdere

Çok kaliteli çekirdeklerle tam bir kahve atölyesi: Prod Coffee Roastery

instagram

Burası sadece bir 3. dalga kahveci değil, kahve atölyesi. Alıştığınız o kremaydı, şuruptu, eklentiler yok. Kaliteli kahve çekirdekleri, farklı demleme yöntemleri, kahveyle ilgili detaylı bilgi ve alışılmışın dışında kahvede özel tatlar Prod'un şifreleri. Türk kahvesini farklı bir tatla denemek, şurupsuz, çekirdeğin orijinalinde var olan çikolata ve portakal tadını yavaş yavaş hissetmek ve “Bugüne kadar gerçek kahve içmemişim” demek için buraya gelin. Ama gelin.

Adres: Bahçelievler Mah. 49. Sok. No: 10/B, Bahçelievler

1 cold drip coffee lütfen: ROR Cafe&Roastery

Bahçelievler'in kahve kokulu mekanlarından biri. ROR da isminin hakkını verecek ölçüde çeşitli demleme tekniklerini kullanıyor. Buranın yıldızı cold drip, yanında da taptaze tatlılarından seçiminizi yapın ve her yudumda buraya tekrar geleceğinizi fark edin. Kahve istemezseniz çay da içebilirsiniz. Çay derken, bildiğimiz çay dışında yeni sürprizlere hazır olun.

Adres: Yukarı Bahçelievler, 70. Sk. No:17, Bahçelievler

Nitelikli kahveler, nefis tatlılar: Arabica Coffee House

ankaraetkinlik

Şöyle güzel, ferah bir mekan, elimde mis gibi kahvem, diyenlere Arabica Coffee House, Ankara'nın en iyilerinden. Çok geniş bir menüleri var. Tatlıları ise efsane. Hem çeşit, hem de lezzet olarak. Kayısılı Alman çöreğinden devil's food cake'e, toffee latte pastadan donut çeşitlerine yok yok. Tatlıları böyle olan mekanın kahveleri de çok sükseli. Nutella cream, red eye, mandorla con panna gibi ilginç seçenekler var. Scaa ve Cup Of Excelence’da 100 üzerinden 80 ve üstü puan alan kahvelerini denemek için mutlaka uğrayın.

Adres: Doçent Doktor Bahriye Üçok Cad. 35. Sok. No: 8/A, Beşevler

Şeffaf bardaklarda kahve: Rispetto

foursquare

7. Cadde'de gezindiniz, yoruldunuz, kalabalıktan sıkıldınız. Hemen bir arka sokağa dönün ve Rispetto'nun kapısından girin. Kahveye uygun biçimde kahverengi ve krem tonlardaki dekorasyonu sevimli. Kahvelerin hazırlandığı bölüm laboratuvar gibi, çeşitli demleme tekniklerinden seçiminizi yapıp kahvenin rengini özümsetecek şeffaf bardaklarda kahvenizi içebilirsiniz.

Adres: Yukarı Bahçelievler Mah. 7. Cad. 59. Sok. 15/C, Bahçelievler

Kahvaltıdan yemeğe, üstüne kahve: Eagles Coffee

eaglescafe

Daha dışarıdan güçlü bir marka imajı veriyor Eagles. İçerisi ise bir kahveciden çok daha fazla. Çeşit çeşit demleme teknikleriyle nefis kahveler yanı sıra harika yemekler de menüde mevcut. Kahvaltıya gelip üstüne şöyle güzel bir kahve içebilir veya kahvenizin yanına tatlı kondurabilirsiniz. Çayyolu'nda yaşayanların mis kokulu kaçamak noktası.

Adres: Prof Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mah. 2846 Sok. Dora Park Villaları No:2, Çayyolu

Tablo gibi, ferah bir mekan: Kakule Kahve

mensikova.com

Sadece kahve içmeyelim, biraz da kitap, dergi karıştıralım, azcık da içimiz açılsın, diyorsanız, Kakule sizin ihtiyacınız olan mekan. Öyle ya, insanların da mekanlara ihtiyacı olur. Eşiğinden adım attın mı başka bir dünyaya dahil olursun. Kakule işte öyle bir yer. Hem bir 3. nesil kahveci, hem ev yapımı tatlıların sahibi, hem de huzurun adresi. Gitmek için çok yeterli sebepler bunlar.

Adres: Kavaklıdere, Kızılırmak Cd. No:17, 06680 Çankaya/Ankara


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?