Dünyaca Ünlü Şef ve TV Programcısı Anthony Bourdain’in İstanbul'da Uğradığı 10 Mekan

Favorilerime
Ekle

Siz bir tatilin planını yapıp orada gideceğiniz yerlere heyecanlanırken, birilerinin bunu iş olarak sürekli yaptığını ve böylece keşfetme merakını işe dönüştürüp bunu hep sürdürdüğünü bilmeniz biraz kıskandırıcı olabiliyor. İşte aşkını işe dönüştürenler arasında en ünlülerinden biri Anthony Bourdain.

Tanıyalım: Anthony Bourdain kimdir?

eater.com

Bourdain, 2005 yapımı ‘No Reservations’ isimli TV programıyla çeşitli ülkelere seyahat edip, oranın restoranlarını keşfediyor, yemekler yiyor, o ülkenin kültürünü ve yaşamını tanıtıyor. Ayrıca kitapları da var. Kitchen Confidental (Mutfak Sırları) ülkemizde en bilinen kitabı.

1956’da New York’ta doğan Bourdain genç yaşlarda ailesiyle Fransa’da yaptığı bir gezide bir istiridye teknesinde ilk defa istiridye yiyerek bu yolculuğa başladı. Şimdilerde ünlü bir programcı olmasının yanı sıra aynı zamanda New York’taki Brasserie Les Halles'ın baş şefi.

Biz ise onun adını en çok ‘No Reservations’ programıyla İstanbul’a konuk olduğunda duyduk. Bourdain İstanbul’da restoranları gezdi, yedi içti, bize de onun izinden aynı rotayı takip etmek düştü.

Gelin bu hafta sonu İstanbul’da turist edasıyla gezelim, Anthony Bourdain gibi mekanlara bu kez dışarıdan bir gözle bakalım, menülerinde belki de hiç yemediğimiz yeni tatlarını keşfedelim. İşte bunun için Anthony Bourdain’in İstanbul’da yemek yediği mekanlar...

Bol kepçe, ucuz fiyat: Balkan Lokantası, Sirkeci

foursquare

Balkan Lokantası furyası İstanbul’da çok yaygın. Sirkeci’deki Balkan Lokantası da isminin hakkını verecek ölçüde. Etli ve sebzeli çeşit çeşit sulu yemekler, pilavlar, çorbalar derken yok yok. Geleneksel Türk mutfağına ait olan yemekler lezzetli ve bol kepçe porsiyonlarda tabaklara geliyor. Ve evet, en büyük avantajı ise cep yakmaması.

Adres: Hocapaşa Mahallesi, Hocapaşa Sokak, No 12, Fatih

Adeta padişah sofrası: Asitane, Edirnekapı

theguideistanbul.com

Osmanlı’nın tarihe yer eden özelliklerinden biri de mutfağıdır. Saraylarda matbah denilen mutfak bölümü, tüm saray halkına günde 2 kez çeşit çeşit yemek çıkarırdı. İşte Asitane de 18. ve 19. yüzyıl Osmanlı saray mutfağından örnekler sunuyor meraklılarına. Osmanlı mutfağında kilere alınan malzemeleri ve elde mevcut tarifleri bir araya getirerek ortaya çıkan reçeteler, yüzyıllar sonra yaşayan İstanbul insanına tarihte yolculuk yaptırıyor.

Adres: Derviş Ali Mah., Kariye Cami Sok. No:6, Edirnekapı/Fatih

Hadi Boğaz’a gidelim: Kale Cafe, Rumelihisarı

foursquare

Şehir dışından misafir geldi mi, ilk yapılacak şey Boğaz’a kahvaltıya götürmektir. Anthony Bourdain de elbette bu geleneğe uydu ve kendisine eşlik edenlerle birlikte Rumelihisarı’ndaki Kale Cafe’de kahvaltı yaptı.

İstanbul’daki kahvaltıcı konsepti çok yaygın malum, Kale de bu konseptin en ünlü temsilcilerinden. Kahvaltı tabağı ve serpme kahvaltılarının yanı sıra mis gibi menemeni ve ekmek banmaya kıyamadığın sucuklu yumurtası güne başlamak için birebir.

Adres: Rumeli Hisarı Mah., Yahya Kemal Cd. No:10, 34470 Sarıyer/İstanbul

Löp löp et: Sur Ocakbaşı, Fatih

plumtheblog.blogspot.com.tr

Kadınlar Pazarı’ndaki birkaç ocakbaşı restorandan biri olan Sur Ocakbaşı’nın İstanbul’da başka şubeleri de mevcut. Ancak burası hem otantik, hem de büryan için en doğru adreslerden biri. Büryan sevenlerin ya da methini çok duyup denemek isteyenlerin ilk adresi Kadınlar Pazarı’dır. Buranın en bilinen restoranlarından biri ise şüphesiz Sur’dur. Sur’da büryanın yanı sıra sac tava, bol köpüklü ayran, perde pilavı ve son olarak Sur tatlısı da çok meşhurdur. Bourdain geldiyse bir bildiği vardır.

Adres: İtfaiye Cad. No: 27 Kadınlar Pazarı, Fatih

Bir ıslak bir de limon: Kızılkayalar, Taksim

istanbulrestoran.blogspot.com.tr

Gece eğlenmeye mi çıktın, dönüşte bir ıslak atmadan eve dönülmez. Aynı şekilde arkadaşın İstanbul’a mı geldi “Sizin bir ıslak hamburger varmış, o ne?” cümlesi illa ki kulağa çalınır. Kızılkayalar’ın başarısı bu. Elbette bu başarı tesadüfi değil. Küçücük bir dükkan ama hem için, hem de önü her daim kalabalıktır. Gelirsin, ıslak yanında limon (limonata) veya açık ayranını yer, yoluna devam edersin. ‘Baharatımsı’ olarak tanımladığı bu lezzeti Bourdain’e de sevdirdik, mutluyuz.

Adres: Katip Çelebi Mah., Sıraselviler Cad., Beyoğlu

Rüyana girer: Dürümzade, Beyoğlu

foursquare

Biz kebap severiz. Hem de her şeyden kebap yapabilecek kadar. Haliyle kebapta kullandığımız etlere ve diğer malzemelere daha çok özenir, hep daha iyisini bekleriz. Dürümzade de Beyoğlu’nda küçük bir mekanda nefis lezzetler ortaya koyan bir yer. Anthony Bourdain’in listesinde yer alması bu yüzden hiç de şaşırtıcı değil. Öyle ki kuzu şiş dürüm deneyen Bourdain, dürümü o kadar beğeniyor ki, sarf ettiği kelimelerden samimi olarak tüm o duyguyu içinizde hissediyorsunuz. Bourdain olmaya gerek yok, gelin.

Adres: Hüseyinağa Mah., Kemer Hatun Cad., Topçekenler Sok., No: 1, Beyoğlu

Tam da kış geldi: Vefa Bozacısı, Vefa

foursquare

Adını bulunduğu semtten alan Vefa Bozacısı, İstanbul için tam bir kültürel miras. Tarihleri 140 yıla dayanmış durumda, 4’üncü nesil torun şimdi işin başında bozanın o değişmeyen lezzetini müşterilerine sunuyor. Artık sokaklarımızdan seyyar bozacılar geçmiyor ama tarihi yaşatmak hala mümkün. Cam bardakta sunulan, üstüne tarçın ve sarı leblebi konulan boza, kış vakti daha da bir güzel olur.

Adres: Mollahüsrev Mah. Katip Çelebi Cad. No: 104/1 Vefa

Sahil kasabasında gibi: Roke Balık Restaurant, Rumelifeneri

foursquare

Anthony Bourdain İstanbul’a gelir de, Boğaz’ın ötesini görmeden döner mi hiç? Elbette planda balık olmazsa o İstanbul turu eksik kalırdı. Roke Balık, ruhen İstanbul’dan uzaklaşmak isteyip bedenen çok da uzaklara gitmek istemeyenler için nefis bir kaçış noktası. Rumelifeneri özellikle bahar ve yaz aylarında iyi bir tercih. Ama hazır balık mevsimi açılmışken, siz bir gidin, o harika balıklarından, midyesinden, dillere destan kalamalarından yiyip deniz manzarasının tadın çıkarın.

Adres: Rumeli Feneri Liman İçi No: 1 Rumelifeneri

Nevizade geceleri: Kalamar Restaurant, Balıkpazarı

foursquare

Turist gelmiş, Balıkpazarı’na gitmeden, Nevizade havası solumadan olmaz. Nevizade’nin o her daim uğultulu kalabalığı akşam olunca yerini müziğe, sohbete, kahkahaya bırakır. Kalamar Restaurant da Balıkpazarı’nda yer alan mekanlar arasında en bilinenlerinden. Fasılı eğlenceli, mezeleri lezzetli, balıkları taze. Beyoğlu ruhunu hücrelerinize kadar yaşamak için hala geç değil. Ama bir gün olabilir. O yüzden gelin.

Adres: Hüseyin Ağa Mah. Sahne Sok. No: 33 (Balık Pazarı), Beyoğlu

Lahmacun, lahmacun, lahmacun: Tatbak, Nişantaşı

mikestravelguide.com

Lahmacun dedik ama bir mekanda her şey mi güzel olur? İstanbul’da yiyebileceğiniz en iyi lahmacunlardan biri burada. Hem de porsiyonu kocaman.

Tatbak, şu an yetişkin olan pek çok insanın çocukluk ve ilk gençlik yıllarında yer alabilecek kadar eski, yıllar geçse de hala bu kadar sevilebilecek kadar istikrarlı bir mekan. Esnaf ruhunu taşıyan mekan, sadık müşterilerini de hiç üzmemiş, hep güzel ağırlamış.

Anthony Bourdain bile ta nerelerden gelip ziyaret etmişken, aynı şehirde olduğun mekana gitmemek biraz ayıp bizce. Hala ikna olmadıysanız, kebabın ve lahmacunun üstüne gelen muhteşem kadayıf belki ikna eder.

Adres: Valikonağı Cad. Akkavak Sok. No: 28/A Nişantaşı


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?