Bir Yolu Bulunup Mutlaka Yenmesi Gereken 5 Japon Tatlısı

Favorilerime
Ekle

Kallavi sofraların ardından keyif yapmanın en lezzetli ve iyi yolu çay ya da kahve eşliğinde yediğimiz tatlılardır. Her ülkenin kendine özgü enfes tatlıları olduğu ve tatlıseverlerin hangisinden başlayacağını bilememeleri konusunda kararsızlık yaşadıkları bir gerçek. Şimdi, gidip görmek gereken ülkeler listesinde baş sıralarda olan ve mutfağıyla da midelerde fırtınalar estiren Japonya’da mutlaka yemeniz gereken tatlıları sıraya dizip sizi kararsızlıktan kurtarmak gibi bir misyon üstlenmek isteriz!

14. yüzyıldan beri: Manjü

14. yüzyıldan bu yana Japon topraklarında tüketilen manjü; un, kırmızı fasulye ve pirinç unundan yapılan bir tatlı. Japon mutfaklarında yüzyıllardan beri yer almış bu tatlının matcha, mizu, jumangoku gibi farklı çeşitleri mevcut. Çeşitliliklere neden olan şeyler ise tatlının içerisine katılan malzemeler. Örneğin matcha manjü yeşil çayla yapılırken, mizu manjü su ile yapılıyor.

Adamlar pirincin tatlısını da yapıyor tabii ki: Sakuramochi

Japonya söz konusu olur da pirinçsiz olur mu? Bir ağızdan "Hayır!" dediğinizi duyar gibiyiz. Bütün yemeklerin ve her öğünün içerisinde yerini alan pirinç tabii ki tatlıların da vazgeçilmesi. Pirinç toplarından oluşan sakuramochi, ülkede mutlaka denemeniz gereken geleneksel tatlılardan bir diğeri. Kırmızı fasulye ezmesi, pirinç, şeker ve suyun birleşiminden oluşan bu tatlıya isteğe bağlı olarak pembe tonlarında gıda boyası da koyulabiliyor. Hazırlanmış sakuramochi’ler ise kiraz yapraklarına sarılıyor ya da bu yapraklarla süsleniyor.

Adı ansiklopedilerde geçiyor: Uiro

Uzun yıllardan beri tüketilen ve adı 18. yüzyılda yayınlanan, 81 kitaptan oluşan Wakan Sansai Zue isimli Japon ansiklopedilerinde geçen uiro, pirinç unu ve suyun birleşiminden oluşan jöle kıvamında bir kek. Tabii ki özel tatları dünyaya sunan Japonlar, suyu ve pirinç ununu bir araya getirip bırakmamışlar ve bu tatlıyı zenginleştirmişler. Uiro’nun kestane, çilek, yeşil çay, Doğu Asya’ya özgü bir meyve olan ve mandalinaya benzeyen yuzu gibi meyvelerle tatlandırılmış çeşitleri mevcut. Sevdiğiniz meyveye göre birini seçmekte özgürsünüz!

Yanına da yeşil çay: Dango

İlk görüşte marşmelova benzetebileceğiniz topların bir araya gelmesiyle oluşan bu tatlıyı sipariş verdiyseniz mutlaka yanında yeşil çay da söylemelisiniz çünkü dango’nun yeşil çayla tüketimi epey yaygın. Pirinç unu, su ve şekerin birleşiminden oluşan dango’ya asıl tadını verenler ise tatlının üzerine dökülen soslar oluyor.

Japonya'ya yazın gitme sebebi: Hakuto Jelly

jsweetsstore

jsweetsstore

Eğer Japonya’ya yazın gittiyseniz şanslısınız demektir çünkü hakuto jelly yiyebileceksiniz! Şeftaliden yapılan ve soğuk servis edilen bu tatlı serinlemek isteyenlerin tercihleri arasında yer alıyor. Şeftali parçacıklarını sunan puding kıvamındaki bu tatlının diğer bir özelliği doğal sulardan yapılıyor olması ki onun da hakuto jelly’e ayrı bir tat kattığı inkar edilemez.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?