En Az Grip Aşısı Kadar Etkili: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 10 İçecek

Favorilerime
Ekle

Bakmayın hala havaların sıcak olmasına efendim. Sonbahar Eylül'le birlikte başladı. Çok hafif hafif de olsa havalar bir tık soğumaya başlayacak.

Unutmamakta fayda var: Mevsimsel soğuk algınlıkları, grip, öksürük gibi hastalıklardan korunmanızın en kolay yolu bünyenizi doğal yoldan güçlendirmektir.

Zaten uzmanlar bas bas bağırıyor kış gelmeden, hasta olmadan önleminizi alın diye. İşte biz de önlem almanıza yarayacak çaylara, içeceklere değindik. Üstelik henüz kışa daha çooook varken.

Neymiş bu güzelim içecekler dediğinizi duyar gibiyiz. Telefonlarınızın not bölümünü açın, yazıyoruz.

Çinliler yanılıyor olamaz: Karahindiba çayı

ABD’de bir tür yabani ot olarak kabul edilen karahindiba, alternatif Çin tıbbında bir asırdır soğuk algınlığı tedavisinde kullanılmaktadır.

Ayrıca, karahindiba bitkisinin ülsere, diş eti hastalıklarına, bronşite ve zatürreye iyi geldiği düşünülmektedir.

Vücut direncini arttırır: Papatya çayı

Çok uzun süredir sinirleri yatıştırmak ve uykuya geçişi kolaylaştırmak için tüketilen en popüler bitkisel çaylar arasında yer alan papatya çayı bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize de yardımcı olur.

Papatya çayının bağışıklığa etkisi üzerine yapılan araştırmalar, papatya içinde bulunan kimyasalların makrofajlar ve B lenfositlerin üretimini ve dolayısıyla beyaz kan hücresi sayısını arttırarak bakteri, virüs ve mantar gibi bulaşıcı hastalıklara karşı vücudun direncini arttırdığı yönünde sonuçlara sahiptir.

Bulunması zordur ama: Matcha

Geleneksel Japon çay saatlerinde içilen matcha çayı, antioksidan özelliği ve içerdiği tıbbi bileşiklerle virüs ve bakterilerin bir numaralı düşmanıdır. Damar sağlığını destekler, hormon dengelerini korur.

Bu arada matcha çayı ile hazırlayabileceğiniz nefis de bir kek var ki, hem sağlık deposu hem de çok hafif: Matcha çaylı kek tarifi

Aktarlar yazımızda yer verdiğimiz aktarlardan bu çayı rahatlıkla bulabilirsiniz.

Hep duymuşuzdur: Ginseng çayı

Tarihi, 5000 yıl önceye dayanan Çin şifalı bitkiler kılavuzu olan Pen Tsao Ching’e dayanan ginseng’in yapılan araştırmalar sonucunda çayının hem kırmızı hem de beyaz kan hücresi sayısını arttırarak bulaşıcı hastalıklara karşı vücudu güçlendirdiğini ortaya koyuyor.

Kokusu yeter: Zencefil Çayı

Zencefil Cayi

Zencefil Cayi

Taze veya kuru zencefil ile hazırlayabileceğiniz hoş kokulu bir çay olan zencefil çayı, göğüs tıkanıklığını açmak ve grip ile bağlantılı boğaz ağrılarını hafifletmek için etkilidir. Ayrıca zencefilin içinde bulunan bileşenler, vücudunuzun viral hücrelere karşı direncini artırarak grip ve soğuk algınlığından kurtulma sürecini hızlandıracaktır.

Anında ferahlatır: Okaliptüs çayı

Avustralya kıtasına özgü bir bitki olan ancak günümüzde dünyanın pek çok bölgesinde yetiştirilen okaliptüs, göğüs ve burun tıkanıklığı başta olmak üzere gribin belirtilerini hafifletmek için kullanılabilir.

Okaliptüs yoksa eğer: Nane çayı

Nezle ve grip için ülkemizde de popüler olarak kullanılan nane çayı  öksürüğü hafifletirken boğazı yumuşatır. Ticari olarak üretilen pek çok burun açıcı ve öksürük ilaçları içinde de aktif bileşen olarak kullanılan nane, gribe neden olan virüslerin yayılmasını önleyici antiviral özelliklere sahiptir.

Bunların hiçbiri yoksa: Sıcak bal

Sıcak içecekler, sindirimi uyararak soğuk algınlığı ve grip belirtilerini hafifletirler. Bağışıklık sisteminin mikroplarla savaşmasına destek olurlar. Sıcak suya veya süte bal koyup içebilirsiniz.

Olmazsa olmaz: C vitaminli meyve suları

meyve-suyu-havuc-portakal
Satır satır yazmaya pek de gerek yok diye düşünüyoruz ancak yine de belirtelim C vitamini vücudu bir kalkan gibi koruyor.

Bonus: Ekinezya çayı

Ekinezya cayi tarifi

Ekinezya cayi tarifi

Türkiye Aktarlar ve Baharatçılar Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Hande Polat'ın Yemek.com için yazdığı "Ekinezya çayının faydaları" yazısını da buraya bırakıyoruz. Çünkü üzerine anlatacak bir şey bulamadık.Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!

Yorumlar

1

atom çayı18 Aralık 2015 7:04
Naturpy Atom çayı var bunların çoğu içinde var herkese tavsiye ederim.
Yanıtla
Mert Öndaş 4 Ocak 2016 8:31
Yanıtla
En kısa sürede sitemizde yer vereceğiz bu nadide çaya, tavsiyeniz için teşekkürler! :)

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?