alic-sirkesinin-faydalari-9

Alıç Sirkesinin Diğer Tüm Sirke Türlerini Unutturacak 9 Efsane Faydası

Favorilerime
Ekle

Alıç, halk arasında yemişen olarak da tanınan, mini mini meyveleriyle çok sevilen bir bitki. Tadı hafif buruk ama tatlı olan meyvelerinden elde edilen sirke ise alıç sirkesi, tahmin edebileceğiniz gibi.

Peki elma ve üzüm sirkesi gibi halihazırda çok sık kullandığımız sirkeler varken alıç sirkesi de nereden çıktı derseniz hemen açıklayalım.

Kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltmasından tutun idrar yolu enfeksiyonlarının hızlı iyileşmesini sağlamaya dek, saymakla bitmeyen faydaları ve güçlü antioksidan özelliğiyle alıç sirkesi, bugüne dek bildiğiniz, kullandığınız tüm sirkeleri unutturacak güçte bir sirke.

Alıç sirkesinin faydalarını öğrenince ne demek istediğimizi daha iyi anlayacak, bize hak verip hemen evde alıç sirkenizi hazırlamak isteyecek ya da doğal ürünler temin edebileceğiniz marketlerde, aktarlarda alıç sirkesi arayışına gireceksiniz, eminiz.

Buyursunlar, karşınızda alıç sirkesinin hayran olunası faydaları...

Alıç sirkesi, kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde devam etmesinde önemli rol oynuyor

uyku-getiren-seyler-shutter-8

Güçlü antioksidan özellikleri bulunan alıç meyvesinden elde edilen alıç sirkesi de yine benzer şekilde antioksidan özellikler gösteriyor. Bu da vücuda giren serbest radikallerle baş edebilmemiz için bağışıklık sistemimizi güçlendirdiği anlamına geliyor. Hal böyle olunca, güçlenen bağışıklık sistemi, kanın temizlenmesinde ve sağlıklı bir şekilde dolaşmasında önemli bir etken oluşturmuş oluyor.

Kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma riskini en aza indiriyor

stres-rezene-cayi-shutter-8

Kanın sağlıklı bir şekilde dolaşmasına yardımcı olan alıç sirkesi, bu özelliği sayesinde damar tıkanıklıklarından tutun da kalp krizi gibi ani ve ciddi gelişebilen kalp ve damar rahatsızlıklarından koruyor. Damarlarda zaman içinde çeşitli faktörler nedeniyle oluşabilen plakların oluşumunu da en aza indiren alıç sirkesi sadece bu etkisi nedeniyle bile tm mutfaklarda yerini alması gereken malzemelerden biri sayılıyor.

Alıç sirkesi yüksek tansiyonun ve kolesterolün düşürülmesinde de etkili oluyor

kis-cayi-nasil-yapilir-shutter-1

Yine damarlarda oluşan yüksek kan basıncı nedeniyle ortaya çıkan yüksek tansiyon sorununa karşı yanımızda yer alan alıç sirkesi, kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlayarak damarlarımızı yüksek kan basıncından koruyor, kötü kolesterolün dengelenmesini sağlayarak yüksek kolesterol sorunu yaşayanlara yardımcı oluyor.

Beynin sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekliyor

bas-agrisi-soguk-kompres-aralik-2020

Alıç sirkesi, kan dolaşımına olan etkileri sayesinde sadece kalp ve damar sağlığını korumakla kalmıyor, aynı zamanda beyne ihtiyaç duyduğu oksijeni de sağlayabildiği için sağlıklı bir şekilde çalışmasında önemli bir rol oynuyor. Bu sayede ileri yaşlarda görülebilecek unutkanlık gibi problemlerin önüne geçerken hafızayı da güçlendirebildiği söyleniyor.

Alıç sirkesi, rahatlatıcı bir etki göstererek sinirlere iyi geliyor

alic-sirkesinin-faydalari-5

Alıç sirkesi, vücutta rahatlatıcı bir etki oluşturuyor ve bu sayede sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde işlemesine destek oluyor. Sinir, stres, depresif ruh hali ve bunlara bağlı ortaya çıkabilen uykusuzluk gibi problemlere çare oluyor.

Hazımsızlık, mide ağrıları gibi sindirim sistemiyle ilgili sorunların çözümünde etkili oluyor

mide-agrisi-karin-agrisi-bulanti-shutter-1

Sindirim sisteminin de sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek olan alıç sirkesi, aslında elma ve üzüm sirkesi gibi birçok sirke türünde olduğu gibi hazımsızlık ve buna bağlı oluşan mide ağrısı, kramp gibi sorunlara çözüm olabiliyor.

Ancak reflü gibi mide asidine bağlı sağlık sorunları olanların düzenli olarak alıç sirkesi kullanmaya karar vermeden önce mutlaka doktorlarına danışmaları ve onların önerileri doğrultusunda hareket etmeleri büyük önem taşıyor.

Alıç sirkesi, zayıflamaya yardımcı oluyor

alic-sirkesi-faydalari-8

Aslında bildiğiniz gibi birçok sirke türü, farklı karışımlar halinde değerlendirildiğinde zayıflama konusunda yardımcı olabiliyor ama alıç sirkesi hem güçlü antioksidan özellikler göstermesi, hem tokluk hissi sağlaması hem de kan dolaşımında yarattığı etkiyle metabolizmayı hızlandırması sayesinde bu türler içinde en çok önerilenler arasında bulunuyor. Siz de salatalarınızda ya da hazırladığınız farklı yemeklerde alıç sirkesine daha çok yer vererek bu faydasından yararlanabilirsiniz.

Alıç sirkesi cildin sağlıkla ışıldamasını sağlıyor, sivilcelerden kurtarıyor

Alıç Sirkesi Tarifi

Alıç Sirkesi Tarifi

Bu sıra dışı sirke, cilt güzelliğinde de tahmin edebileceğinizden çok daha fazla fayda sağlıyor. Sadece ağız yoluyla tüketildiğinde değil aynı zamanda çeşitli karışımlar halinde cilde sürüldüğünde de bu etkilerini görmek mümkün oluyor.

Örneğin, dilerseniz aynı oranda alıç sirkesi ve temiz suyu bir kasede karıştırarak temiz bir pamuk yardımıyla cildinize sürebilir, yaklaşık 20-30 dakika beklettikten sonra güzelce durulayabilirsiniz. Bunu haftada 1 uygulayarak kısa bir süre içinde sonuç almaya başlayabilir, özellikle sivilceleriniden kurtularak sağlıkla ışıldayan bir cilde sahip olabilirsiniz, bizden söylemesi.

Son olarak alıç sirkesinin idrar söktürücü bir etki oluşturduğunu da söylemeden geçmek olmaz

alic-sirkesinin-faydalari-9

Alıç sirkesinin en çok faydalanılan özelliklerinden biri de idrar yolları üzerinde gösterdiği olumlu etkiler. Günlü antioksidan özelliklerini devreye sokarak vücuttan yabancı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlayan alıç sirkesi, bu sayede idrar söktürücü bir etki oluşturuyor. Aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonlarını da mümkün olduğunca en aza indiriyor, iyileşme sürecini hızlandırıyor.

Bu faydasının da etkisiyle alıç sirkesi, vücudun çeşitli yerlerinde oluşabilen ödem ve şişkinlik gibi sorunların da daha hızlı bir şekilde iyileşmesine destek oluyor.

Önemli bir not: Alıç bitkisiyle ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz şu yazımıza, evde kendi sirkenizi kendiniz hazırlamak isterseniz alıç sirkesi tarifimize göz atabilirsiniz.

Eğer ciddi, kronik bir rahatsızlıklığınız varsa, alerjik bir bünyeye sahipseniz ya da hamilelik dönemindeyseniz alıç sirkesi de dahil olmak üzere hiçbir besin maddesini faydalı diye tedavi amaçlı olarak kullanmayın, mutlaka doktorunuza danışarak hareket edin, aman diyelim.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?