Mutlaka Bilinmesi Gereken: Donmuş Köfte Nasıl Pişirilir?

Favorilerime
Ekle

Bir kere hazırlandığınıp buzluğa atılan gıdalar mutfakta hayat kurtarıyor, zamandan tasarruf etmeyi sağlıyor. Pratikliğiyle de dilediğiniz zaman çıkarıp hemencecik pişirebilmenize katkı sağlıyor. Buzlukta saklandığında da en çok sevilen ve tüketilen gıdalardan birisi köfte. Tazeliğini uzun süre korumasıyla, lezzetini kaybetmiyor oluşuyla buzluktaki köfteler hep akşam yemeklerine hazır. Ancak buzluktan çıkarılan donmuş köfteleri pişirmek biraz dikkat istiyor.

Donmuş köfte nasıl pişirilir?

sweetpeasandsaffron.com

sweetpeasandsaffron.com

Öncelikle buzlukta köfte nasıl saklanır merak edenlerinize bir minik öneride bulunalım. Pratikliğle zaman kazandıran donmuş köfteler için sizleri şuradan alalım: Hep Hazır Dursun: Buzlukta Uzun Süre Dayanacak Köfte Nasıl Yapılır? Eğer buzlukta hazır köfteleriniz varsa ve vaktiniz de varsa 1 gece önceden buzluktan buzdolabına indirerek çözdürmenizi öneririz. Şekilleri bozulduysa şekil vererek pişirebilirsiniz.

donmus-kofte-nasil-pisirilir

Eğer o günün sabahından öğlene ya da akşama kadar vaktiniz varsa köftelerinizi oda sıcaklığında 1 saat kadar beklettikten sonra pişirme işlemine geçebilirsiniz. Eğer hemen pişirmek istiyorsanız da 2 farklı yolla pişirmeniz en pratiği olacaktır. Köftelerinizi kızartarak pişirmek için tavanıza bir miktar yağ alın. Çok fazla bir yağ alıp çok kızgın bir hale getirmeyin. Aksi takdirde yağ patlayacaktır. Bu nedenle az miktarda yağ alıp hafif kızdırmanız yeterli. Köftelerinizi kesinlikle çok kızgın yağa, donuk bir haldeyken atmayın.

donmus-kofte-nasil-pisirilir1

Ardından köftelerinizi dikkatli bir şekilde (hepsini atmamaya özen gösterin) parti parti olacak şekilde yağa atın. Bir yüzü tamamen kızarınca diğer yüzünü çevirerek kızartın. Bir diğer yöntemi ise fırında pişirme yöntemi.

donmus-kofte-nasil-pisirilir2

Donmuş köftelerini yağlı kağıt serili fırın tepsisine ya da yağlanmış borcama alın. 190 derecede ısıtılmış fırında yumuşayana kadar yaklaşık 30 dakika kadar pişirin. Ardından servis edin. Afiyetler olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?