https://yemek.com/ekmek-arasi-yiyecekler/#.VzsULZGLTIU | yemek.com

İçlerinden En Az Birini Mutlaka Denediğimiz 26 Ekmek Arası Lezzet

Favorilerime
Ekle

Bazıları çok garip, bazılarının çok lezzetli olduğuna adımız gibi eminiz.

Ekmek arasına girebilecek yiyecekler bahsediyoruz. Şimdiye kadar ekmeğin arasına yalnızca peynir ya da kaşar koymuş biriyseniz aşağıda göreceklerinize çok şaşıracağınıza eminiz ancak biliyoruz ki herkesin gizli zevkleri vardır. Bazen dondurmayla birlikte cipsi yemek, karın üzerine pekmez dökmek ister ve yaparsınız. Onlar sizin ağzınızın tadını bildiğinizi gösteren detaylardır.

Ancak bazen sınırın ötesine geçmek ve ekmeğin arasına dünyayı sıkıştırmak istersiniz. Düşünsenize, fırından çıkmış sıcacık ekmeğin arasına ne yakışmaz ki? Saç kurutma makinesi koysanız yenebilir hale gelir.

Yaptığımız araştırmalar sonucu öğrendik ki içimizde çok fazla gurme varmış. Bu gurmelerin özel ekmek arası yiyeceklerini öğrenip listemizi hazırladık. Çocuklarınızın çeyizine koymak istersiniz: İşte biz böyle bir nesildik.

Karşınızda ekmek arasına girebilen en garip ancak lezzetli olduğu kesin yiyecekler.

Ekmek arası çilek

Nasıl ortaya çıktı, ilk olarak kim denemiş bilmiyoruz ancak şaşkınlıkla nasıl olabilir diye düşünüyoruz. İşi biraz abartıp hamur üzerine koyunca zaten pizza oluyor. Siz en iyisi pizza yapıp işi sağlama alın.

Ekmek arası barbunya

Ekmeği banmaktan sıkılıp ekmeğe banmak oluyor ekmek arası barbunya. Havuç ve patatesler de sos gibi gelmiş olacak ki sevilmiş, gurmelerce onaylanmış. Denemek için ısrarla isteyiniz.

Ekmek arası çiğ köfte

Mantık yürütüyoruz: Lavaşa oluyor da ekmeğin arasına neden olmasın? Zaten ikisi de aynı kökenden yani undan gelmiyor mu? Evde marul da yoksa ekmeğin arasına girme vakti gelmiştir çiğ köftenin.

Ekmek arası helva

Gece uyandınız, karnınız zil çalıyor. Evde yemek var ama can da tatlı çekiyor. Biraz ekmek, biraz da helva. Fıstıklı olursa double kan yapar. Bunlar deneyenlerin yorumları.

Ekmek arası hurma

O kadar yiyeceğin arasında hurma durur mu? Yumuşacık ekmeğin içine çekirdekleri çıkarılmış hurma girmiş, seveni de varmış. Bilirsiniz ki sevenlerin arasına girilmez.

Ekmek arası çikolata

Dikkat ediniz, çikolata ezmesinden bahsetmiyoruz. Doğrudan çikolatadan hatta işi abartıp gofretten bahsediyoruz. Evde waffle makinesi yoksa ekmek arası çikolata yesinler canım.

Ekmek arası humus

Humusu kaşıklayarak yemekten sıkılacak olacak ki bir gurmemiz humusu ekmeğin arasına koyuvermiş. Bu alışkanlığını da tekrarlamış. Sonuçtan çok memnunmuş.

Ekmek arası cips

Bunlar hep yabancı devletlerin oyunu. İngilizler fish and chips yapıyorsa biz de ekmek arası cips yaparız. Üzerine ketçap, mayonez ve turşu koyanı da var.

Ekmek arası kuru fasulye

Ekmeğe sosisli ekmeği gibi davranın. Önce kuru fasulyenin suyunu ekmeğin iki tarafına sürün ardından süzerek aldığınız fasulyeleri ekmeğin içine boca edin.

Editörün notu: İçine peynir de koymayı unutmayın.

Ekmek arası kıyma kavurma

Ocakta yemek pişiyor, soğan ve kıyma çoktan iç içe geçmiş durumda. Tamamdır. Müdahale zamanı. Ekmeği yarın, kıyma kavurmasını içine koyun. Keyiften dört köşe olun.

Ekmek arası közlenmiş patlıcan

Bir gurme lezzet daha. Patlıcanı kızartma da köz de sevenlerin favorisi olmaya adaydır kendisi. Ekmek arası közlenmiş patlıcan bazılarımıza çok fazla şey ifade eder.

Ekmek arası muz

Çilek vakası gibi yaklaşmanızda fayda var. Çileği bulduğu yerde tüketmeye adanmış bir ömrün gerçekleştirmesi kuvvetle muhtemeldir. Yapmıştır da. Bir sorsanıza ona da.

Ekmek arası margarin şeker

Arkada yeni odun atılmış soba, üstünde evi güzel kokutsun diye konulmuş portakallar. Sabah kahvaltısıdır ve anne bir dilim ekmeğin üzerine önce margarin sürer sonra da toz şeker döker. Büyüdük ama değişti mi ki alışkanlıklar? Ekmek arası margarin şeker hala bir numaraya oynar. Anne kokar.

Ekmek arası sahanda yumurta

Çok pişirmiyorsunuz, sahanda yumurtayı birazcık cıvık bırakıyorsunuz. Ekmeğin arasına sarısı geçecek şekilde koyuyorsunuz. Azıcık da kırmızı toz biber atmayı unutmayınız.

Ekmek arası tarama

Alkolle yok işiniz bu kez. Taramayı ekmeğin arasına tarar gibi sürüp yiyenlere ithafen yazıyoruz. Sizi anlıyoruz. Humusu nasıl anladıysak sizleri de öyle anlıyoruz.

Ekmek arası mayonez

Hamburger ekmeğiniz yok mu? Hamburger köfteniz yok mu? Hamburger turşunuz yok mu? Sorun yok. Ekmek ve mayonez varsa evde kendi hamburger olmayan hamburgerinizi yapabilirsiniz. Malzemeler: ekmek ve mayonez

Ekmek arası mücver

Mücverin kendisi güzeldir, ekmeğin arasına girince şaşırtmaz ancak lezzet patlaması da yaşatabilir. Yumuşacık mücver ekmeğin arasında kendisini bulur. Denemeyi bekliyoruz.

Ekmek arası reçel yoğurt

Yoğurt sulu olmazsa, reçel taze yapılmış anne reçeli olursa bir de ekmek henüz yeni fırından çıktıysa daha fazla bir şey söylememize gerek kalmıyor demektir.

Ekmek arası tahin pekmez

Helvanın yakın dostu, kış güçlerinin iç ısıtanı. Tahin ve pekmez ikili enerjiye enerji katar, ekmekle birleşirse lezzet bombası da yapabilir. Tahini sevmiyorsanız keçiboynuzu pekmeziyle de deneyebilirsiniz.

Ekmek arası üzüm

Şu üzüm mereti her yere uyuyor. Tarhananın yanına da konuluyor, pilavın yanına da. Ekmeğin arasına girince problem olmaması gerekiyor. Sizce var mı?

Ekmek arası yeşil soğan

Taze soğan ya da yeşil soğan, fark etmez. Sefaletten de değildir hani. Lezzettendir bu iki yiyeceğin bir araya gelmesi. Afiyet olsa yeridir.

Ekmek arası yaprak sarma

Şu koca listede bir tek seni düşünemedik yaprak sarması. Sana bunu kimler yaptı güzel yaprak sarması? Ama pilavla ekmek yemek normalken sana böyle davranmak olmaz. Kesin güzelsindir. Sen güzelsen herkes güzel.

Ekmek arası salça

Geçmişe dönüyoruz. Dışarıda oyun oynuyoruz, üstümüz başımız da dağılmış. Ancak eve çıkarsak anneden fırça gelecek, çıkamıyoruz. Kurt gibi de açız. Zile basılır, balkonun olduğu tarafa yürünür, yukarı doğru anneye bakılır.

Annenin başının ucunu görünce seslenilir: Anneeeeeeee, salçalı ekmek sal.

Aradan geçen 3 dakika, gözlerinde "Ah ben seni." bakışı anne sepetle ekmeği salar. Bir dahaki sepet yolculuğu su içindir.

Ekmek arası taze fasulye

Barbunya ve kuru fasulye oluyorsa taze fasulye de olur. Ayrıca Şile'nin köylerinde tercih edilebilen bir yiyecektir. Güzel ekmek, sen nelere kadirsin.

Ekmek arası börek

ekmek arası börek

ekmek arası börek

Kopma noktasındayız. Nasıl olur diye klavyelere vuruyoruz. Hayır, yapmıyoruz. Çünkü biliyoruz ki Üsküplüler açmanın içine börek koyar ve ona "simit poğaça" der. Haliyle oluşmuş bir kültüre karşı gelemez, acilen yemeyi bekleriz.

Ekmek arası patates yani patso

patso-ekmek-arasi-patates

İçinde bu kadar farklı lezzetler barından bir listeden sonra diyetisyenlere kalp krizi geçirten yiyeceğe geldi sıra. İçki öncesi mide doldurmalık, tatlı öncesi altlık yapmalık, maçtan önce yenilmelik vesaire, "vebenzeri" "vebirçoğu".

Tencereden yeni çıkan patatesler itinayla ekmek arasına konulur. Üstüne de ketçap ve mayonez. Dilinizde hissettiğiniz havai fişeklerde haklısınız. Çok güzel oluyor.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

7

sonruya17 Mart 2016 22:57
ekmek arası kıyma kavurma mis :D
Yanıtla
serdar8 Ekim 2015 17:52
Nerede ekmek arası lahmacun? :d
Yanıtla
nuray19 Ağustos 2015 09:04
Üniversitede okurken Kayserili bir arkadaşım ekmek arası haşlanmış yumurta üzerine de bal döker yerdi. Oldukça bana göre iğrençti ama o bayılırdı yemeye.
Yanıtla
Herobrine9 Mart 2015 22:43
2 tane : Ekmek arası çiğköfte ve ekmek arası salça
Yanıtla
göksenin20 Ocak 2015 22:31
ekmek arası biber dolması. Tavsiye ederim ;=)
Yanıtla
Ahmet19 Ocak 2015 10:31
Yahu gidip en guddirik şeyleri ekmeğin arasına yakıştırmışın ama peyniri veya domatesi yazmamışın. Eksik Liste.
Yanıtla
aynur15 Ocak 2015 19:41
Yanlışın var. "Patso" patates ve sosis kelimelerinin harflerinden oluşur ve sandviç ekmeğinin içine de bizzat patates kızatması ve sosis konulur. Lisedeyken okul kantininde satılırdı ve hafta da en az iki kez alırdık. Ne güzeldi öyle sıcak sıcak..
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?