rutubeti-onlemenin-yollari-2-one-cikan

Eviniz Rahat Bir Nefes Alsın: Rutubeti Engellemenin 8 Doğal ve Kolay Yolu

Favorilerime
Ekle

Duvar diplerinde oluşan o kirli görüntüler, dolap içlerinden gelen kötü kokular, dolaplarınızın içindeki giysilerin bile en içine kadar sinen o nemli garip koku... Eğer bunlar size de pek tanıdık geliyorsa, rutubet nedir, en iyi bilenlerden biri de sizsiniz muhtemelen.

O yüzden biz şimdi burada rutubet nedir uzun uzun anlatmayacak, onun yerine doğrudan hepimizin ihtiyacı olan bir şeyden, rutubetle baş etme yollarından söz edeceğiz.

Elbette evin içinde rutubet oluşmasına neden olan birçok farklı faktör var. Evin doğru yalıtma sistemine sahip olup olmamasından tutun da sürekli yemek yaptığınız ortamın koşullarına kadar uzanan bu faktörlerin her biriyle başa çıkmak da bir hayli zahmetli, kabul. Ama rutubetle de yaşanmaz, biliyoruz.

İşte tam da bu nedenle evinizdeki rutubeti olabildiğince azaltmanıza, hatta evinizde kalıcı bir rutubet nedeni yoksa şu an için var olan rutubetin toptan kökünü kazımanıza yardımcı olacak önerilerimizle geldik bu kez karşınıza.

Rutubet önleyen çeşit çeşit makineler, duvar boyaları vs. önermeyeceğiz üstelik, evde kendi ellerinizle hazırlayıp uygulayabileceğiniz, olabildiğince doğal yöntemlerden söz edeceğiz.

Siz de evdeki rutubeti önlemenin yollarını öğrenin, duvarlarınız da, dolap içleriniz de, giysileriniz de rahat bir nefes alsın.

En kolay önlemlerle başlayalım: Rutubet oluşmasını engellemenin kolay yolları

Sonbahara geldik, artık pencereler eskisi gibi hep açık kalmayacak, evlerin içi fazlasıyla nem dolacak. işte bu nem de size rutubet olarak geri dönebilir, aman diyelim. Şu an için evinizde rutubet gibi bir sorun yoksa ama özellikle sonbahar ve kış aylarında bu sorunla sık sık karşılaşıyorsanız birkaç basit önlemle rutubet oluşma riskini en aza indirebilirsiniz.

Öncelikle her gün mutlaka evdeki tüm pencereleri açarak evin güzelce havalanmasını sağlamalısınız. Biliyoruz, soğuk günler kapıda ancak siz hava ne kadar soğuk olursa olsun günde en az 5 dakika evinizi mutlaka havalandırın. Bunun yanı sıra, yemek yaparken mutlaka davlumbaz ya da aspiratörün havalandırma kısmını kullanın, yaptığınız yemekten çıkan buharın evin içinde kalmasına izin vermeyin. Eğer aspiratör ya da davlumbaz yoksa yemek yaparken de mutlaka pencereleri açın.

Aynı şekilde kaloriferleri kullanmaya başladığınızda önünde mobilya olmamasına, perdenin kaloriferi tamamen kapatmamasına özen gösterin. Son olarak çamaşırlarınızı evin içinde kurutmayın, ancak başka bir çareniz yoksa da çamaşırları her zaman tek bir odada, pencereler açıkken kurutun. Tüm bu yöntemler sayesinde evde fazla nemin birikmesini önler ve rutubetin oluşmasına engel olursunuz, bizden söylemesi.

Yine iş başında: Karbonat

Cilt temizliğinden ev temizliğine, neredeyse hayatımızın her alanına bir ferahlık katma konusunda şaşırtıcı derecede etkili isimlerden olan karbonat, rutubete karşı da alınabilecek önlemlerin başını çekiyor. Evinizin herhangi bir köşesinde rutubet oluşmasını istemiyorsanız ya da rutubet oluşma ihtimali olduğunu düşündüğünüz yerler varsa hemen karbonattan destek alabilirsiniz.

Bezden, hava geçirgenliği yüksek bir torbanın ya da ağzı açık bir kasenin içine bir miktar karbonat dökün ve bunu evinizde rutubet oluşabileceğini düşündüğünüz tüm köşelere koyun. Nemi kendi içinde hapsedecek olan karbonat bu sayede rutubet oluşma riskini oldukça azaltır, size de dört mevsim evinizin tadını çıkarmak kalır.

Çok şaşırtıcı olsa da: Kedi kumu

Tıpkı karbonat gibi kedi kumu da nemi içine hapsetme özelliğine sahip. Bu nedenle evinizde sık sık rutubet oluşan yerlere bir kase ya da hava geçirgenliği olan bez bir torba içinde kedi kumu da bırakabilirsiniz.

Yalnız dikkat, evinizde halihazırda bir kediniz varsa rutubeti önlemek için kullanacağınız kedi kumunu mutlaka onun erişemeyeceği yerlerde saklayın. Aksi halde hiç de hoşunuza gitmeyen manzaralarla karşılaşabilirsiniz.

Ne işlere yarıyormuş: Kaya tuzu lambası

Stres, yorgunluk ve uykusuzluk gibi sorunları çözdüğü söylenen, bu nedenle de son yıllarda bir hayli popüler olan isimlerden kaya tuzu lambası, fazla nemle de baş etmeyi biliyor, bu sayede de rutubetten kurtulmanın en ilginç yöntemleri arasında kendine yer buluyor. Artık aktarlarda bile karşımıza çıkan bu kaya tuzu lambalarından edinerek evinizin farklı bölgelerinde kullanabilir, olumlu etkilerini test edebilirsiniz.

"Lekelerden nasıl kurtulacağız" derseniz: Sirkeli su

sirke-karbonat

Rutubet ne yazık ki duvarlarda, dolap içlerinde hatta tavanda lekeler oluşmasına da neden oluyor. İşte oluşan bu kötü görüntüden kurtulmanın yoluysa sirke de yatıyor. Karbonat gibi ev temizliğinde başvurulan en doğal ürünlerden biri olan sirkeyi alın ve suyla karıştırın. Bir ölçü sirkeye bir ölçü su olacak şekilde hazırladığınız karışıma temiz bir bezi sokun ve ardından bu bezle lekeli alanları zarifçe ovarak temizleyin. Lekelerin azaldığını göreceksiniz.

Eğer lekelerin hepsi yok olmadıysa bu yöntemi lekelerden tamamen kurtulana kadar düzenli olarak tekrar edebilirsiniz.

Alternatif arayanlara: Limon kolonyası

Sirkeyle aranız iyi değilse, kokusundan hoşlanmıyorsanız ya da o an için evinizde sirke yoksa limon kolonyasıyla da aynı uygulamayı yapabilirsiniz. Özellikle sprey şişesinde olan kolonyaları kullanarak işlerinizi kolaylaştırabilir, rutubetli alana bir süre limon kolonyası sıkıp beklettikten sonra biraz daha limon kolonyası sıkıp temiz bir bezle güzelce ovalayabilirsiniz.

Lekelerden arındırdığınız bölgeyi ıslak bırakmamak adına temizliğinizi tamamladıktan sonra saç kurutma makinesinden ya da benzer bir üründen destek alarak lekeleri çıkardığınız alanı bir güzel kurutmayı da unutmayın, bizden söylemesi.

İnatçı lekelere doğal çözüm: Limon tuzu karışımı

mumby

mumby

Limon kolonyasından daha doğal ama aynı zamanda daha çok etkili bir yöntem arıyorsanız limon tuzundan destek alabilirsiniz. Isıya dayanıklı küçük bir tencereye limon tuzu koyun, ardından üzerine üstlerini örtecek kadar su koyup güzelce ısıtın. Limon tuzları tamamen çözülüp karışım hazır hale geldiğinde bu karışımı biraz soğutup lekeli bölgelerin üzerine bir sünger yardımıyla yayın.

Ardından bir süre bu şekilde bekletip temiz bir bez yardımıyla ovarak lekelerden kurtulun. Mis.

Aktara koşar adım: Çay ağacı yağı

cay-agaci-yagi-nedir-faydalari

Çay ağacı yağı, yavaş yavaş ünlenmeye başlayan bitkisel bir yağ. Daha önce size onu tanımanız için bilmeniz gerekenleri anlatmış, çay ağacı yağının faydalarından söz etmiştik.

Bu kez de onun küfle, nemle, rutubetle savaşından bahsedeceğiz. Yapımı oldukça kolay bir karışımla rutubetin neden olduğu kokudan ve lekelerden hızla kurtulacağız. Temiz bir sprey şişesi alın, içini suyla doldurun. Ardından içine 10 damla çay ağacı yağı damlatın ve lekeli, rutubetli bölgelere sıkıp bu şekilde en az 30 dakika bekleyin. Döndüğünüzde lekelerin de kokunun da yavaş yavaş azalmaya başladığını hissedeceksiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?