https://mypantryshelf.com/tag/summer/ |mypantryshelf.com

Yaz Bitti, Kış Hazırlıkları Başlasın: Evde Meyve ve Sebze Kurutma Yöntemleri

Favorilerime
Ekle

Elmayı yazları pek bulamıyor, kışları domates, erik, kayısı özlemiyle yaşıyoruz. Mevsiminde tüm lezzeti ve şifasıyla sofralarımıza konuk olan sebzeler ve meyveler, mevsimi değilken çok aranıyor. Bu keyfi tüm aylara yaymanın en pratik ve lezzetli yöntemi ise onları kurutmak. Çok eski bir gelenek olan kurutma yönteminin olmazsa olmazı güneş. Büyüklerimiz bu nedenle tam mevsimindeyken kurutmalıkları hazırlamaya başlar, evlerin teraslarında büyük beyaz örtüler serermiş. Bu şekilde nesilden nesile kurutma yöntemi yayılmış.

Ancak günümüzde bu durumdan ne yazık ki pek söz edemiyoruz. Paketli gıdalarla da kurutulmuş besinlere ulaşmak kolaylaşınca bu yöntemi biraz unuttuk sayılır. Tüm bunlar bir yana onların lezzetinden faydalanmak için, katkı maddesiz bir şekilde hazırlamak için birkaç pratik yönteme ihtiyaç var aslında. Kolları sıvayın. Her biri en az tazesi kadar faydalı ve lezzetli olacak meyve ve sebzeleri kurutmaya başlayalım. Her daim keyifle tüketelim.

Yöntemi çok: Üzüm nasıl kurutulur?

Tatlılara tat katan, hoşafını yaptığımız ya da yeri geldiğinde kansızlığa şifa niyetine tükettiğimiz üzümleri evde kurutmak mümkün. Paketli ürünlerden uzak durmak isteyenler için özellikle evde, doğal yöntemlerle kurutulmuş üzümleri tüketmek en sağlıklısı. Üzümleri özellikle bağ bozumu dönemlerinde alıp birbirinden farklı yöntemlerle tüm yıl boyunca tüketecek hale getirmek mümkün. Büyük şehirde yaşayanlar ve balkon, teras gibi kurutmalık alanı olmayanlarınızın kullanabileceği yolları hemen anlatmaya başlayalım.

İlk yöntem evi çok güneşli olanlarınız için geliyor. Eviniz oldukça fazla güneş alan şanslı insanlardansanız üzümlerinizi kopmamalarına özen göstererek yıkayın. Fazla sularını süzdürdükten sonra saplarından sağlam bir iple, güneş gören bir yere asın ve altlarına mutlaka bir kağıt, gazete ya da muşamba serin. Düşen parçalar mutlaka olacaktır. En pratik ve doğal şekilde salkım halde yaklaşık 1 haftada bu şekilde kurutabilirsiniz. Belli aralıklarla yönünü değiştirerek her yerinin eşit miktarda kurumasını sağlayın. Dilediğiniz kuruluğa geldikten sonra saplarından ayırarak cam kavanozların ya da ağzı sıkıca kapalı kilitli torbaların içerisinde saklayarak muhafaza edebilirsiniz.

Gelelim evi o kadar güneşli olmayanlar için önerimize. Üzümlerinizi saplarından ve çöplerinden ayırarak güzelce yıkayın ve fazla sularını süzdürün. Sularını süzdürdüğünüz üzümlerin minik bir bıçak yardımıyla varsa çekirdeklerini çıkarın ve bez serili fırın tepsisinin üzerine yayın. Üzerlerini incecik bir tülbentle örtün ve evin en çok güneş alan, en sıcak noktasına yerleştirin. 3-4 gün kadar evin sürekli olarak neresi güneş alıyorsa o noktalarında güneşlenmelerini sağlayın. Birkaç gün arayla da açıp dikkatli bir biçimde karıştırın. Bu sürecin sonunda üzümlerin ne kadar güneş ışığı aldıklarına bağlı olarak 3 ila 10 gün arasında değişen süreç sonunda üzümleriniz hazır hale gelecektir. Dilediğiniz kuruluğa eriştiğinde evin gölge bir yerinde 1 gün kadar dinlendirdikten sonra paketleyebilir, dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz.

Birçok yöntemde bandırma çözeltisi kullanılıyor. Bu yöntemin asıl sebebi renginin daha parlak olmasını ve daha kolay kurumasını sağlamak. Dilerseniz küllü suyun içine bir miktar zeytinyağı ilave ederek üzümlerinizi içine bandırabilir, ardından güneşin altında kurutabilirsiniz. Fırında ya da varsa dehidre ederek kurutan makinelerle de üzümlerinizi kurutmanız mümkün.

Lezzet ve sağlık dolu: Domates nasıl kurutulur?

Sıra geldi kışları tüketmeyi çok özlediğimiz nefis mi nefis domateslerin nasıl kurutulacağına. Domatesleri güneş alan bir yerde kurutmak ve fırında kurutmak en bilinen iki yöntem. Mevsiminde toplanmış, sapları çıkarılmış ve yıkanmış domateslerinizi hazır edin. Bu domatesler cherry (kiraz) domates ya da normal boyutlarda domatesler olabilir. Cherry (kiraz) domatesler kurutma bakımından diğerlerine nazaran daha kolay oldukları için tercih etmenizi öneririz. Bu şekilde fazla sularından arındırılan domatesleri fırında kurutma yöntemini anlatarak başlayalım.

Domatesleriniz cherry domates ise ortadan ikiye, yemeklik domates ise dilimler halinde keserek yanmaz yapışmaz pişirme kağıdı kaplı fırın tepsisine aktarın. Daha önceden 60 derecede ısıtılmış fırında, fırınınızın performansına göre değişecek süre aralığında (yaklaşık 8-12 saat arası) pişirirek, kurumalarını sağlayın. Süreç içerisinde mutlaka dikkatli bir biçimde karıştırmaya özen gösterin.

Bir diğer yöntem ise güneşte kurutma. Yine mevsiminde toplanıp temizlenmiş ve fazla suyundan arınmış domatesleri fırın tepsisinin ya da ızgara telin üzerine aktarın. Üzerlerine kaya tuzu serpin. Evin en çok güneş alan noktasına yerleştirin. Güneşin geliş açısına göre domateslerin belli aralıklarla konumunu değiştirin. Birkaç gün suları alta akacaktır. Bu suları mutlaka süzdürün. Ardından 10 gün süren bir sürecin sonunda kurutulmuş domateslerinizi kiliti torba ya da zeyntiyağı dolu bir kabın içine mhafaza edin.

Nefis bir atıştırmalık da olur: Elma nasıl kurutulur?

Ballı Tarçınlı Elma Cipsi Tarifi

Ballı Tarçınlı Elma Cipsi Tarifi

Sonbahar ayları geldiğinde ayva kadar bizi mutlu eden bir diğer meyve ise elma. Çeşit çeşit elmaların sulu sulu, tazecik olanlarını ne yazık ki diğer mevsimlerde bulmak bir tık zor. Mevsimi geçince sert, daha az sulu ve daha az tatlı olarak buluyoruz marketlerde. Zamanında tüketmeye dikkat edenlerdenseniz elmayı uzun bir süre keyifle tüketmek için yapacağınız şeyi hemen anlatalım. Onu fırında kurutmayı deneyin. Üstelik nefis bir atıştırmalık haline dönüştürmek de sizin elinizde.

Elmaları güzelce yıkan ve kabuklarını soyun. Ortadaki çekirdeklerini çıkarın. Dilim dilim ya da yuvarlak bir biçimde ince ince doğrayın. Ardından dilerseniz bal, tarçın gibi yan malzemelerle tatlandırın. Daha önceden ısıtılmış 100 derecelik fırında, dilimleriniz kalınsa 120 derecelik fırında 1-2 saat kadar kontrollü bir biçimde kurutun. Ardından çıkarıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra paketlere yerleştirirek keyifle tüketebilirsiniz.

Aslında çok kolay: Kayısı nasıl kurutulur?

Birçoğumuzun bildiği üzere doğal olarak kurutulan kayısıların renkleri daha koyu oluyor. Sarı renklerde kalanların birçoğu sülfürün desteğiyle o renge kavuşuyor. En doğalı ise yine evlerde kurutulanları. Bu nedenle hadi sıvayalım kolları, mevsiminde kayısılarımızı hazır edelim. Kayısıları güzelce yıkayın ve bez ya da kağıt havluyla kurulayın. Ardından ortadan ikiye bölün ve çekirdeklerini çıkarın. Yarım kayısının içi dışında duracak şekilde ya da düz halde fırın tepsisinin üzerine yayın ve üzerini ince bir tülbentle kapatın. Evin en çok güneş alan yerinde yaklaşık 1 hafta - 10 gün kadar bırakın, kurusunlar.

Eğer eviniz çok güneş almıyorsa bu şekilde hazırladığınız kayısıları 60 derecede ısıtılmış fırında 12 saat kadar belli aralıklarla karıştırarak pişirin, kurumalarını sağlayın. Ardından gönül rahatlığıyla tüketin.

En bilineni: Biber nasıl kurutulur?

Evi güneş alanların en rahat şekilde kurutabileceği hatta nefis baharatlarımızdan pul biberi dahi hazırlayabilecekleri biber kurutmaya geldi sıra. Biber kurutmak diğerlerine göre oldukça pratik. En geleneksel ve en bilinen yöntemi ise ipe dizerek kurutmak. Dolmalık, kırmızı, sivri ya da dilediğiniz biber çeşidini yıkayın ve kurulayın. Ardından ortalarına ipin gireceği büyüklükte delikler açın ve dizin. Evin en çok güne alan yerine asın ya da ip gerdirin. Bu şekilde güneş alarak kurumasına yardımcı olun.

Bir diğer yöntemde yine evin en çok güneş alan noktasına bir bez sermek ve üzerine biberleri dizerek güneşte kurumalarını sağlamak. Ardından yemekleri lezzetlendirmek üzere tüketebileceğiniz biberleriniz hazır.

Tatlı kaçamaklarının dermanı: Erik nasıl kurutulur?

Erikler, tıpkı kayısı gibi güneşte kurutuldukları gibi fırında da kurutulabilen meyveler. Ancak çok minik bir püf noktasına özellikle dikkat etmek gerekiyor. Kurutacağınız eriklerin etli ve hafif sert olmasına özen gösterin. Aksi takdirde kuruduğunda dilediğiniz sonuçları elde etmemenize sebep olabilir. Bu şekilde yine tam zamanında toplanmış mürdüm ya da sarı erikleri, yıkayıp kurutun. Ortadan ikiye bölün ve çekirdeklerini de çıkarın. Dilerseniz diğer meyvelerde anlattığımız gibi güneşte ya da fırında 70 derecede sularını salmalarına yardımcı olarak kurutabilirsiniz. Fırından aldıktan sonra oda sıcaklığında mutlaka bir gün dinlendirmeye de özen gösterin.

Şindiden ellerinize sağlık.

Gelsin dolmalar: Patlıcan ve kabak nasıl kurutulur?

birtatbirkoku.com

birtatbirkoku.com

Gelelim mutfaklarımızın baş tacı sayılan, çok sevilip keyifle tüketilen iki sebzesine. Patlıcan, özellikle Akdeniz bölgesinde yaz ayları geldiğinde çok fazla kurutulan sebzelerden. O bölgenin yakıcı güneşiyle çok kolay kuruyan bir sebzeyi, başka illerde, az güneş evleriniz olsa dahi rahatlıkla kurutabilirsiniz. Kabak için de aynı durum geçerli.

Minik, kurutmalık patlıcanlar tercih ederek işe başlayın. Bostan patlıcanı tercih edecekseniz onları küpler halinde doğrayarak ipe dizip kurutmanızı öneriyoruz. Ardından bu kurutmalık patlıcanları yıkayıp kurulayarak sıcak suyun içinde bekletin. Bu suyun tuzlu bir su olmamasına özen gösterin. Tuzlu suyun içinde bekletmek daha zor kurumalarına neden olur. Daha sonra bu suyun içinden çıkararak fazla sularını süzdürün ve iplere dizin ya da bir bezin üzerine serin. Evin en çok güneş alan noktasına yerleştirin ve 1-2 hafta kadar kurumaya bırakın.

Aynı durum kabak için de geçerli. Şimdi gelsin kabaklardan, patlıcanlardan nefis dolmalar!

Misler gibi dolma tariflerimizi de şöyle bırakalım: Zeytinyağlı Kuru Patlıcan Dolması Tarifi, Kuru Patlıcan Dolması TarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?