Kıvama Etkileri ve Püf Noktalarıyla: Yağ Konmadan Kek Harcı Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Şeker ve yumurtanın bir kapta güzelce çırpılmasıyla başlar nefis keklerin hikayesi. Ardından işin içine süt, yoğurt, portakal suyu gibi malzemeler girer, vanilya ile lezzeti de mis gibi olur! Kıvamını borçlu olduğu malzemelerden biri de pek tabi yağlar. Yağlar kek harcına türüne göre farklı farklı dokular veriyor. Onlar olmadan kek olmuyor mu peki? Pek tabi oluyor. Hadi gelin bugün yağların kek harcına verdiği kıvamları inceleyelim. Ardından da yağ konmadan kek yapmanın püf noktalarına da göz atalım.

Buyursunlar.

Yağ kek harcına ne gibi etkiler verir?

yagsiz-kek-nasil-yapilir1

Hepimizin mutfağında yer alan klasik yağlardan yola çıkarak anlatalım. Kek harçlarında genellikle sıvı yağ, kimi zamanda tereyağı veya zeytinyağı kullanılıyor. Bazı durumlarda tereyağı- sıvı yağ, zeytinyağı - tereyağı gibi kambinasyonlar yapılabiliyor. Her birinin kek harçlarına verdikleri kıvam başka başka oluyor. Eğer kek harcınızın yumuşacık bir dokuda olmasını, puf puf kabarmasını isterseniz eliniz ilk olarak sıvı yağı uzansın deriz. Tuzlu bir kek yapmak isterseniz veya daha tok, ekmek kıvamında bir kek yapmak isterseniz zeytinyağı keklerinize pek yakışacaktır. Özellikle aromatik otlarla hazırlayacağınız keklere ya da portakallı, limonlu keklere zeytinyağı pek yakışır. Bu keklerde zeytinyağı kokusunu çok keskin bir şekilde hissetmemek için riviera zeytinyağı kullanmanızı öneririz.

yagsiz-kek-nasil-yapilir2

Gelelim tereyağına... Birçok pastanede tükettiğiniz, iç dokusu yumuşacık, kurabiye gibi dağılan keklerin sırları içlerinde tereyağı kullanılmasında saklı. Bu yağların birlikte kombine edilmesi de farklı farklı dokular elde etmenize yarıyor. Peki, yağ olmasa kekler nasıl yapılıyor, ne gibi farkları oluyor?

Yağsız kek nasıl yapılır?

yagsiz-kek-nasil-yapilir3

Keklerde yağ kullanılmadığı zaman kıvamında farklılık yaşanıyor pek tabii. Bunun dengelemek adına keklerinizin içerisinde kullanacağınız süt, yoğurt gibi malzemelerin tam yağlı malzemeler olmasına özen gösterin. Süt-yoğurt, süt-krema gibi kombinasyonlar yaparak da keklerinizi yağsız bir şekilde hazırlayabilir ve kıvamında herhangi bir farklılık yaşamadan afiyetle tüketebilirsiniz. Daha hafif ve diyet bir tarif yapıyorsanız yağ yerine olgunlaşmış avokado kullanabilirsiniz, şahane olacaktır!

Yağsız keklerinizin kıvamları daha çabuk dağılan ve daha hafif lezzette kekler oluyor, lezzetlerine de doyum olmuyor. Şimdiden ellerinize sağlık diyoruz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?