https://www.thebaklavaboutique.co.uk/ |thebaklavaboutique.co.uk

Şekerlenmesin, Nefis Olsun: Baklava Şerbeti Nasıl Yapılır? Ne Zaman Konur?

Favorilerime
Ekle

Özel günlerimizin aranan tatlısıdır baklavalar... Fıstıklısının o güzelim yeşil rengi içimizi açar. Cevizlisinin çıtır çıtır lezzetine de doyum olmaz. İncecik hamurunun arasına kat kat sığan o lezzetler, bir de enfes bir şerbetle buluştuğu zaman işte gerçek şölen başlıyor. Özellikle de evlerimizde kendi baklavasını yapmak isteyenlerin en önemli adımlarından biri de o şerbetini hazırlamaktan geçiyor. Çok şekerli olmamalı, çok sulu kalmamalı. Kıvamı tam ayarında tutmalı. Baklavasını evde kendisi hazırlamak isteyenleri buradan alalım.

Tüm püf noktaları bizden, hazırlaması sizden.

Baklava şerbeti nasıl yapılır? Kıvamı nasıl olmalıdır?

baklava-serveti-nasil-yapilir

Orta boy bir tepsi baklava için en uygun şerbet 3 su bardağı şeker ve 3 su bardağı sudan hazırlanan bir şerbet oluyor. Daha büyük bir tepside şerbetinizi hazırlıyorsanız 1 bardak daha arttırarak 4 su bardağı toz şekere 4 su bardağı su şeklinde de yapabilirsiniz. Şerbeti hazırlamak için bir tencere su ve şekerinizi alıp güzelce karıştırarak, orta ateşte şekerin erimesini sağlayarak karıştırın. Güzelce kaynaıp kıvam alınca içerisine mutlaka 4-5 damla limon suyu ilave ederek yeniden kaynamaya bırakın. Şerbetiniz kaşıktan kesik kesik değil de incecik bir ip şeklinde akıyorsa şerbetiniz hazır demektir. Bu nefis kıvamdaki şerbeti ocaktan işte o kıvama gelince alabilirisiniz.

thebaklavaboutique.co.uk

thebaklavaboutique.co.uk

Şerbetli tatlıları yaparken genellikle şerbetin ılık, tatlının da sıcak olması istenir. Ancak baklava hazırlarken aynı kural geçerli değil. Klasik baklavaya şerbet, şerbet sıcak ve tatlı da sıcakken verilir. Bu sayede şekerlenmez, şerbetini içine tam çeker ve lezzeti de nefis olur. Minik bir not: Şöbiyet yapıyorsanız tatlınız sıcak şerbetiniz de ılık olmalı.

ev-baklavasi-tarifi

Tatlı sıcak ve şerbeti de sıcakken buluşturduktan sonra sıra geldi şerbetini tam çekmesini beklemeye. Şerbetini çektikten sonra da servise hazır. Bu aşamalarda baklavanın şekerlemesini önlemek adına veya şekerlenen baklavayı kurtarmak adına da birkaç önerimiz var sizler için. Püf noktaları için sizi şuradan alalım: Hep Çıtır Çıtır Kalsınlar Diye: Baklava Şekerlenirse Ne Yapılır?

Lezzetleri nefis olsun, baklavalarınız afiyet bal şeker olsun. Şimdiden ellerinize sağlık.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?