aksam-yemegi-manset

Baharın Gelişini Nefis Bir Akşam Yemeğiyle Kutlamak İsteyenler İçin 11 Ferah Mekan

Favorilerime
Ekle

Hayatın bir yoklama listesi olsaydı, evde, televizyon karşısında çekirdek çitleyerek geçirdiğiniz akşamlarda yok yazılırdınız.

Vakit varken yaşaman gerek. Çıkıp sokağa, 20 yıl sonra aynı ılık rüzgar estiğinde kafanda canlanabilecek hatıralar, okunabilecek hikayeler yazman gerek. Şehrin bütün kıyılarından kışın getirdiği yorgunluğu suya bırakman gerek.

Çünkü karşında sevdiğin, önünde sevdiğin bir yemek, kafanda hayallerin, arkanda dertlerin olduğu sürece güzel hayat.

620x320

Şehri keşfederken dilediğin restoranda yüzde 10 indirim Akbank'tan. Size özel fırsatlardan haberdar olmak için tıklayın!

Güneş en güzel Haliç'ten batar: Veranda Pera

Bahara en çok yakışan saatte, güneş bütün sarışınlığından vazgeçip turuncuya dönerken oturun Veranda Pera'nın terasına. Fazla kalabalık değil, fazla yalnız değil; en sevdiklerinizi toplayın masaya, 3-5 kişi yeterli. Midyeli yaprak sarma, ızgara kaya levreği, kuru etli humus sipariş edin ilk fırsatta. İsli şekerpareyi de unutmayın.

Veranda Pera, unutulmaya yüz tutmuş lezzetleri, tozlu tarif defterlerinden kalan tarifleri, farklı dokunuş ve kaliteli sunumlarla unutturmama derdinde. Bu tariflerin bütün lezzetleri de tariflerin anavatanından geliyor. Tuzlu yoğurdun bile Antakya'dan gelmesi gibi.

Çünkü akşam yemeği yalnızca karın doyurmak değil, yaşamdan bir gün çalmaktır.

Veranda Pera: Asmalımescit Mahallesi, Meşrutiyet Caddesi, No 83, Kat 4, Beyoğlu, İstanbul

Keşke tüm şehri Etiler'e sığdırabilsek: Backyard

Etiler, ne yaparsa yapsın kızamadığınız dost gibi, bir gülüşüyle tüm inadınızın kırıldığı gamzeli sevgili gibi, sunuma hiç çalışmamasına rağmen nefis sunan iş arkadaşı gibi. Şu gökyüzünün altındaki en torpilli yer. Kendisi de güzel, çevresi de. İşte böyle şanslı bir yerin, en şanslı bahçesi Backyard'da. Kişiye özel festival gibi. Gizli bir bahçe gibi.

Backyard'a gitmişken, flatbread yemeden dönen görülmemiş şu ana kadar. Kuzu Karski'yi yiyenlerin sayısı mekana gidenlerin sayısına yakınmış. Neredeyse herkes kokteyl için inisiyatifi garsona bırakırken, yanına dört çeşit peynir ve füme antrikot, füme hindi, prosciutto di parma, füme kuzu sırtıdan oluşan peynir ve şarküteri tabağını bizzat kendi istiyormuş.

Çünkü akşam yemeği yalnızca bir rutini yerine getirmek değil, insanın kendi hikayesine eşlik etmesidir.

Backyard: Arnavutköy Mahallesi, Otlukbeli Caddesi, Bebeköy Sokak, No 4, Beşiktaş, İstanbul

Ölümsüzlük dediğin, akşam yemeğinde burnuna gelen deniz kokusudur: Kandilli Suna'nın Yeri

Oturduğun esnada kafanda müzik çalmaya başlayan mekanlar vardır. O an kulağınıza gelen değil, kafanızda çalan müzik. Suna'nın Yeri de onlardan biri. Nasıl olmasın ki? Bir ayağın denizin içinde yudumluyorsun kadehini. Tekir, balık köftesi, lüfer, çipura, istavrit, midye dolma eşlik ediyor sana en kötü ihtimalle. Deniz kokusu geliyor burnuna. Bir şarkının bu dünyadan hiç silinmeyeceğini, hep kalacağını düşünüyorsun. Ölümsüzlüğün deniz kokusunda olduğunu anlıyorsun o vakit.

Kadehlerin bile mavi olduğu bir yer Suna'nın yeri, maviliklerde gidin.

Çünkü akşam yemeği yalnızca bir doyma hali değil, hiç unutulmayacak bir şarkıyı anlama vaktidir.

Kandilli Suna'nın Yeri: Kandilli Mahallesi, Kandilli İskele Caddesi, No 4, Üsküdar, İstanbul

Bir akşam yemeği esaslı bir yolculuk anlamına gelebilir: Los Altos

Gezmek için her zaman uçak bileti almaya gerek yok. Bir akşam yemeği yeter bazen. Hani bir kültürü tanımaya başlamak, o kültürün sofrasına oturmaktan başlar ya, işte o sofraya oturduğunda uçak bileti almaya gerek kalmaz. Kendi şehrindeki farklı mutfaklarda soluğu akşam yemeği için almak bu yüzden güzel.

İnsanı Meksika'ya serin bir yolculuk yaptırabilen bir yer Los Altos. Meksika'nın resmi yiyeceği Tacos başta olmak üzere, kokteylleri, quesedilla'sı, quacamole'si nefis. Şehrin yeni duraklarından. O yüzden duymamış olmanız muhtemel. Bu ayıbı, salı günleri "Taco Tuesday" adını verdikleri ve yalnızca 50 TL'ye sınırsız taco ve 1 bardak margaritanın size eşlik edebileceği etkinlikle kapatabilirsiniz.

Çünkü akşam yemeği yalnızca boğazından bir şey geçirmek değil, bir ülkeyi keşfetmektir.

Los Altos: Tomtom Mahallesi, Yeniçarşı Caddesi, No 38/5, Beyoğlu, İstanbul

Ne kadar şanslı olduğunu bir kez daha hatırla: İzaka Restaurant

"Siz şehrinizin güzelliğinin farkında değilsiniz" cümlesi İstanbul'da her duyulduğunda köşeye 1 lira atsaydık, şu an hep birlikte, akşam yemeği için Paris'e uçuyorduk. Bazen bizim, bazen şehrin suçu ama evet, biz bu şehrin ne kadar güzel olduğunu unutuyoruz bazen.

Boğaza karşı, son baharatına kadar güvendiğin şeflerin elinden çıkan tabaklar, bir tarafta çiğ köfte, tabule, humus, abagannuş, enginar, yaprak sarma diğer tarafta risotto çeşitleri, salatalar; ortada perdeli çayır pilavı, Mahmudiye, kuzu tajin, saraylara layık tatlı tahinli akıtma... Hatırlamak lazım, ne kadar şanslı olduğumuzu.

Doğu ve Batı'nın otantik lezzetlerini bir tabakta eritmeyi başarıyor özetle İzaka. Son zamanlarda bu iddiayı sunan birçok restorandan daha çok dolduruyorlar altını.

Çünkü akşam yemeği yalnızca mideye bir şeylerin girmesi değil, yaşadıklarını gözden geçirme fırsatıdır.

İzaka Restaurant: Hotel Park Bosphorus, Gümüşsuyu Mahallesi, İnönü Caddesi, No 8, Beyoğlu, İstanbul

Bana esmeyi anlat: Kuleli Yakamoz Restaurant

Rüzgar her zaman pencerenin perdesini havalandıramazdı zaten. Tüm dünyanın görmesini isteyeceğiniz bir fotoğrafın içinde, Çengelköy'de, balık çorbası ve tereyağlı karides kadar güzel bir akşamı selamlarken, gerçek keyfin perdesini de havalandırabilirdi. O zaman size esmeyi de anlatırdı, sevmeyi de.

Kuleli Askeri Lisesi'nin hemen yanında Kuleli Yakamoz Restaurant. Deniz kenarı bütün restoranlar gibi içinden nefis balıklar çıkıyor. Ancak ızgara tavuk dilimli Sezar salatayla nefis bir salata tabağına da sığabiliyorlar, dana strogonof ile et konusundaki hünerlerini de sergileyebiliyorlar.

Çünkü akşam yemeği yalnızca kalabalık olarak toplanmak değil, neyi sevdiğini bir kez daha hatırlamaktır.

Kuleli Yakamoz Restaurant: Çengelköy Kuleli Cd. No: 69 Üsküdar

En güzel gün takvimde yazan gün, en güzel akşam yemeğe çıktığın akşamdır: Tapasuma Restaurant

tapasuma-restaurant-liste

Güzel bir yemek yemediğin, güneşi görmediğin, dışarı çıkıp deniz havası almadığın gün hayattan çalım yediğin gündür. En güzel gün, takvimde yazan, en güzel akşam da yemeğe çıktığın akşamdır.

Hal böyle olunca yemeğe çıkıp, iki köprünün arasında kalan Tapasuma'da, bıçak arası acılı ezme, midyeli barbun pilakisi, çerkez tavuğu, vişneli yaprak dolmasıyla başlayan manzarayı, anasonlu balık çıtırları, beğendili kuzu külbastı, üç etli çentik kebabıyla tamamlamanız gereken bir konu var.

Çünkü akşam yemeği yalnızca tabak boşaltmak değil, hayattan çalım yemediğin anları toplamaktır.

Tapasuma Restaurant: Kuleli Caddesi No.43 Çengelköy, İstanbul

Akşam diyordun işte oldu akşam: Teras Emirgan

Özellikle cemre düşüp de günler uzamaya başladıktan sonra, kulağımıza daha sık yazılmaya başlar "Akşam olsun da bir işten çıkalım, güzel bir yemek yiyelim" cümlesi. Önümüzdeki raporlar, sunumlar, aranması gereken insanlar, atılması gereken mailler daha bir yük olur insana.

Öyle bir anda şehrin bütün duvarlarına, Cahit Sıtkı'dan bir hatıra "Akşam diyordun işte oldu akşam" yazmalı. Hadi gel, bir bakışta Çanakkale'yi görebileceğimiz, acılı somon tartar, haşhaşlı çipura, soğan çorbasının pek bir şık masada, pek bir şık duracağı, ellerini kaldırdığında boğaz havasını tutabileceğin bir yerde yemek yiyelim diye de eklemeli.

Emirgan’daki La Boom’un üst katında yer alıyor Teras Emirgan. Yazın her "Esmiyor" dediğinizde imdadınıza koşacak. Ferahlığın tüm renklerini görmek bir yana aynı zamanda istediğinde muazzam bir bara da dönüşebiliyor.

Çünkü akşam yemeği yalnızca sindirim sistemi çalıştırmak değil, manzaraya güzel bir fotoğraf eklemektir.

Teras Emirgan: Sakıp Sabancı Cad. No:14/A, Sarıyer, İstanbul

En güzel denizin çocukları sever: Moda Teras

Yemek yemeyi seven, hayatı da sever bir yandan. Çünkü bir tabak mutluluğun peşinden, kendisini ve sevdiklerini sürükleyen insan, yaşamanın kıymetini bilecek kadar hayatı seviyordur. O masasına gelecek karidesli, somonlu penneye de ızgara antrikot dilimlerine de cevizli brownie'ye de aynı değeri verir.

Her mekanın bir manzarası vardır elbet. Ancak Moda Teras'ı ay ışığında görmeden şu ana kadar okuduklarınızı ve gördüklerinizi unutmuş sayın.

Çünkü akşam yemeği yalnızca akşam oldu diye yapılan bir şey değil, akşamın olmasını onurlandırmaktır.

Moda Teras: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Moda Mektebi Sokak, No 1, Kadıköy, İstanbul

Yeryüzündeki bütün lezzetler akşam yemeği olabilirdi: Duble Meze Bar

duble meze bar romantik akşam yemeği

duble meze bar romantik akşam yemeği

Eğer akşam yemeklerini uzun bir süredir, "Başlangıç, ara sıcak, ana yemek, tatlı" şeklinde yiyorsanız, ya şu an bu yazıyı okuyamayacak kadar yoğun bir CEO'sunuz ya da şu an bu yazıyı okuyacak kadar yoğun bir CEO'sunuz. Çünkü sürekli iş yemeği yemeyen bir insanın böyle bir şey yapma ihtimali yok. Gidin Duble Meze Bar'a, mezelerle doyan binlerce insandan bahsetsinler.

Palazzo Donizetti Hotel'in terasında yer alıyor Duble Meze Bar. Soğuk ve sıcak olmak üzere 40'a yakın mezesi ve zengin bir şarap menüsü var. Bu sebeple yeteri kadar da romantik bir mekan.

Çünkü akşam yemeği yalnızca karın doyurma formülü değil, mutlu olma sırrıdır.

Duble Meze Bar:Asmalımescit Mahallesi, Meşrutiyet Caddesi, No 85/A, Kat 7, Beyoğlu, İstanbul

Bütün iyi haberler akşam yemeğinde verilir: Raika

raika-restaurant-liste

Dünyanın bütün kültürlerinde, bütün dillerinde, bütün ırklarında, bütün çiftlerinde, bütün arkadaşlıklarında, bütün sevdalarında, bütün aşklarında iyi haberler akşam yemeğinde verilir.

Patlıcan ezmenin damla sakızına, mercimeğin dondurmayla sürpriz birliktelikler yaşayıp güzel haberler verdiği Raika, ana yemeklerini "Kömür Izgarası", "Tencere ve Fırın Yemekleri", "Pilav ve Hamur İşleri" ve "Sebze" gibi 4 başlıkta topluyor. Her birinden güzel haberler alacağınıza şüphe yok.

Çünkü akşam yemeği yalnızca akşam yemeği değil, iki insanın birbirine "Sana değer veriyorum" deme şeklidir.

Raika: The Marmara Taksim Kat: 20 Taksim, İstanbul

Baharı kutladığın öğle ve akşam yemeklerinde Akbank seninle.

620x320

Şehri keşfederken dilediğin restoranda yüzde 10 indirim Akbank'tan. Size özel fırsatlardan haberdar olmak için tıklayın!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Hande Kalenderoğlu11 Mayıs 2016 20:23
Neden istanbul??
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?