Avrupa'nın En Köklü Çay Kültürleri: İngiliz, İskoç ve İrlanda

Favorilerime
Ekle

Çay Türk toplumunda belki de sudan sonra gelen temel içecek gibi görülmektedir. Çaya ilgi alaka büyüktür. Hatta son zamanlarda hepimizin en az 3 kere Facebook duvarında paylaştığı çay edebiyatı diye bir akım bile oluştu. İçmesi kadar yazısını da sevdik tavşan kanı çayların.

Peki çayları ile meşhur diğer ülkelerin vatandaşları, Türkler kadar sahip çıkıyorlar mı çaya?

Mesela İngiliz, İrlandalı ve İskoçların çay kültürü nasıldır diye hiç merak ettiniz mi?

Biz ettik

Asaletin ve zenginliğin simgesi: İngiliz çayı

İngilizlerin o meşhur 5 çayını duymuşsunuzdur. İzlediğimiz filmlerde, okuduğumuz kitaplarda, gurbetçi akrabalarımızın hikayelerinde bolca vardır bu sütlü çayları.

Peki, neden asalet ve zenginliğin simgesi dedik hemen açıklayalım. Bu kültürün temeli saray hayatına dayanmakta. 1600’lü senelerde Kraliçe Anne’in uzak doğudan getirttiği çaylarla ettiği kahvaltılarla meşhur çay faslının temelleri atılıyor ve daha sonra da yüksek sınıf arasında yayılıp, o zamanki sosyetik hayatın bir parçası haline geliyor.

Low tea (düşük çay) ve high tea (yüksek çay), İngiliz çay kültürüne dair en önemli iki konsept. İsimleri kullanılan masaların özellik ve yüksekliklerinden geliyor, low tea adından da anlaşılacağı gibi daha çok alçak masalarda ve saat olarak da öğleden sonra atıştırmalık yiyeceklerle 15.00-17.00 arasında servis ediliyor. High tea ise daha geç saatlerde 17.00 sonrasında akşam yemeği yerine geçecek kadar kapsamlı bir menüyle daha yüksek masalarda servis ediliyor.

Kahve kadar sert, hayat kadar acı: İrlanda çayı

İrlanda’ya çay İngilizler tarafından bir 200 sene sonra getirilmiş ve İngiltere’dekine benzer bir hikayesi var çayın gelişinin, ilk olarak sadece üst sınıfa özel bir içecek olarak tüketiliyormuş, sonra yavaş yavaş halka, alt sınıflara ve köylere kadar inmiş.

Ancak düşük tabakaya ulaşan çay (ki bugün içilen çay ile aynı) kalitesi düşük olduğu için demlenmesi zor oluyormuş ve de koyu, sert, acı bir tat alıyormuş. Bu nedenle çayı muhakkak sütle içiyorlarmış.

Bugün herhangi bir yerde İrlanda çayı isterseniz yanında muhakkak süt, şeker ve bal da gelir. Hatta gözünüz kapalı denediğinizde bunun bir çay olduğunu anlamakta bile zorlanabilirsiniz.

Su niyetine her şeyin yanında içilebilir: İskoç çayı

pinterest

pinterest

İskoç çayı muhtemelen yumuşak ve değerleri ideal olan İskoçya suyu sebebiyle içlerinden en lezzetli ve en sağlıklı olanıymış. Çayın lezzetli içimi ve yumuşak aroması son derece belirgindir.

Sanchez der ki; "Eskiden çaylar satılacağı ve pazarlanacağı bölgedeki suyun durumuna göre özel olarak üretilir ve harmanlanır" İskoç çayının da içiminin kolay olması suyuna göre başarılı bir şekilde harmanlanmasından geliyor olmalı.

Ayrıca İskoçların çay kültüründe ikindi yemeklerinde özellikle balık ve et yemeklerinin yanında aynı İngilizlerde olduğu gibi high tea (yüksek çay) konseptiyle çay tüketiliyor. Yedikleri bu yemeğe ise erken akşam yemeği adını veriyorlar. Daha sonra acıkana kadar kek yemek isterseniz bu sefer de daha özensiz bir masada hazırlanan low tea (düşük çay) size eşlik ediyor.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?