Herkes Gıda Boyası Sanacak: Ayva Reçelinin Rengi Nasıl Kırmızı Olur?

Favorilerime
Ekle

Havalar soğumaya başlayınca ağaç dallarında ayvalar da belirmeye başladı.

Mevsimin en şifalı meyvelerinden biri olan ayvalardan bol kaymaklı nefis ayva tatlıları yapıldığı gibi ana yemeklerin de içerisine giriyor. Özellikle Osmanlı mutfağında dolması bile yapılan ayvaları o şekilde efsane ana yemeklere dönüştürmek de mümkün. Ancak bugün bizim konumuz yaz-kış ayva tüketmenin en güzel yöntemi olan ayva reçeli. Ayva reçeli yaparken en çok istenen şey ise reçelin renginin olabildiğince kırmızı olması. Capcanlı kırmızı rengiyle iştah açan reçeller hazırlamanın sırlarını gelin hep birlikte öğrenelim.

Ayva reçelinin rengi nasıl kırmızı olur?

ayva-recelinin-kirmizi-olmasi-icin1

İlk aşama en güzel ayvaları seçme aşaması pek tabi. Birçok çeşit ayva mevcut aslında. Ancak reçel yapımına en çok uyan ayvaların başında tatları hafif mayhoş olan eşme ayvaları geliyor. Çürümemiş, tam olmuş ayvaların kabuklarını soyarak işe başlayın. Yüzeylerinde varsa kararmış yerleri de temizleyin. Ayvaları soyar soymaz renklerinde hafif kararmalara olmaya başlayacaktır. Bu nedenle soyup küp küp doğrayıp dilerseniz limonlu suyun içerisinde bekletebilirsiniz. Bu şekilde renklerini koruyacaktır. Bu tarz püf noktaları reçelin rengini ve kıvamını daha da güzelleştirecektir. Yapımıyla ilgili diğer püf noktalarını merak edenleri buradan alalım: Ayva reçeli püf noktaları

ayva-recelinin-kirmizi-olmasi-icin2

Ayvaları reçel olarak pişirme aşamasına geçtiğinizde sıra en önemli renk verme püf noktasını ilave etmeye geliyor. Elbetteki ayva çekirdeğine. Ayva çekirdeklerini elinizi korkak alıştırmadan bol bol eklemeniz önemli. Ayva çekirdeklerinin bir kısmını bıçak yardımıyla çizerek tencereye koyarsanız daha da fazla renk verecektir. Üstelik bu çekirdekler sadece renk vermekle kalmıyor, reçelin kıvamını da güzelleştiriyor. O yüzden ne kadar çekirdek o kadar çok kırmızı renk demek. Şekerle birlikte ayvaları ve çekirdekleri dinlendirdikten sonra pişirme aşamasında ağır ateşte rengini vere vere güzel bir kıvamda pişmesini sağlayın.

ayva-recelinin-kirmizi-olmasi-icin3

Bunun dışında ayva reçellerinin renklerini güzelleştiren birkaç farklı püf noktası daha var. İçerisine kuşburnu, kızılcık, vişne eklemek ve lohusa şekeri arak bilinen şekerlerden ilave ederek ayva reçelini yapmak mümkün. Kuşburnu özellikle ayva reçelinin tadını da rengini de iyice capcanlı bir hale getirir. Kuşburnu ilavesi yaparsanız piştikten sonra içerisinden çıkarmayı ihmal etmeyin. Renkleriyle herkesin gıda boyası sanacağı ayva reçellerini hazırlamak işte bu kadar basit. Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?