ataturkun-yemek-yedigi-yerler

Mustafa Kemal Atatürk’ün En Sevdiği 6 Mekan #10Kasım

Favorilerime
Ekle

Vefatının ardından koskoca 77 yıl geçmesine rağmen, hala milyonlarca hayranı, milyonlarca seveni bulunan Mustafa Kemal Atatürk'ü ölüm yıl dönümünde Yemek.com olarak, ziyaret ettiği, yemek yediği, çay içtiği yerlerle anmak istedik.

İşte Mustafa Kemal Atatürk'ün severek yemek yediği mekanlar.

Akşam yemeklerinde: Atatürk Orman Çiftliği Merkez Lokantası

Atatürk, 1925'li yıllarda Atatürk Orman Çiftliği'nin kuruluş aşamasında zamanının büyük bir bölümünü çiftlikte geçirmeye başlamıştır. Büyük önderin öğlen saatlerinde çiftlikte bulunması nedeniyle, yemek yiyebileceği bir mutfak hazırlanmış ve bu mutfak daha sonra çevrenin ağaçlandırılması ve yeşillendirilmesiyle akşamları dostlarıyla oturup sohbet ettiği, yemek yediği bir mekan halini almıştır.

Ziyarete de açık: Pembe Köşk

Günümüzde İnönü Vakfı tarafından "Müze-Ev" olarak düzenlenen Pembe Köşk, her yıl milli bayramlarda ziyarete açılmaktadır. Atatürk'ün sadece yemek yemek için kullandığı oda, ziyaretleri sırasında yemeklerini istisnasız yediği yer olmuştur.

Atatürk'ün ismini değiştirdiği lokanta: İkbal Lokantası

İkbal lokantasının hikayesini bilmeyenler için yazalım: 1922’de kurulan lokantanın ilk adı Zümrüt Lokantası'ymış. 1934’te burada yemek yiyen Atatürk, Zümrüt adını beğenmemiş ve lokanta sahibi Salim Usta’yı yanına çağırıp şöyle bir öneride öneride bulunmuş: "Usta, korkma. Böyle gidersen bahtın açık olur. Lokantanın adını da bahtı ve önü açık anlamına gelen İkbal koy" Ve o andan itibaren lokantanın kaderi de ismi gibi değişmiş.

Eski bir konak: Urla Mahfel Restaurant

Orijinal adı ile Mahfel Konağı olan bu mekan 1800´lü yılların ikinci yarısında bir Rum üzüm tüccarı tarafından yaptırılmış ve Kurtuluş Savaşı'na kadar ev olarak kullanılmıştır. Ancak evin sahibi olan aile ülkeyi terk edince ordu mahfeli olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1920'den itibaren Türkiye Cumhuriyeti mülkiyetine geçen yapı, içinde yemek yenilen bir kulüp olarak kullanılmaya başlanmıştır. Mahfel, 1926 Haziran ayında çok beğenmesi üzerine art arda iki kez Atatürk'ü ağırlamıştır.

Aynı zamanda eski dostu: Pandeli Restoran

Bu mekanın da çok güzel bir hikayesi var. 1967’de vefat eden Pandeli; sevimli, neşeli ve iyi niyetli bir kişilikmiş. Mustafa Kemal kolağası olduğu yıllarda sık sık gelirmiş Pandeli’ye. Atatürk'ün de maaşı diğer tüm devlet memurları gibi kısıtlıymış. Pandeli, Atatürk'ün sıkıntıda olduğunu hissettiğinde kendi şivesiyle “Bırak begimu, aybaşında ödersin” dermiş. Mustafa Kemal de kalan hesabı aybaşında kapatırmış. Atatürk Cumhurbaşkanı olduğunda bu sefer erkanıyla gelmiş Pandeli’ye ve yenilmiş içilmiş. Atatürk “Pandeli! Gitmek zamanı, emret hesabı getirsinler” deyince Pandeli hesap almamak için “Bırak begimu aybaşında ödersin” demiş.

Yakın zamanda yine hizmette: İskele Restoran

emlaktasondakika

emlaktasondakika

Zamanında Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Büyükçekmece'yi ziyaret ederken yemek yiyip, kahve içtiği mekandır. Yakın zamanlarda orijinal haline dönmesi için de çalışmalara başlanmıştır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?