incir-yapraginin-faydalari-shutter-3

İncir Yaprağının Öğrenince Şaşıracağınız 10 Sıra Dışı Faydası ve Kullanımı

Favorilerime
Ekle

İnciri çok seviyor, mevsimi geldiğinde tazesini, mevsimi olmadığında da kurusunu bol bol tüketiyoruz. Peki ya yapraklarını ne kadar tanıyoruz dersiniz? Birazdan incir yaprağının faydalarına dair öğreneceklerinizden sonra bugüne dek onu tanımadığınıza üzülebilirsiniz, bizden söylemesi.

Zira kendisi faydalarıyla neredeyse incirin meyvesini dahi unutturacak kadar iddialı doğal bir kaynak diyebiliriz. Sindirim sisteminden cilt sağlığına, vücudumuza tepeden tırnağa fayda sağlıyor, incir yaprağı doğru şekilde kullanıldığında hayat kalitenizin bir hayli artabileceği söyleniyor.

Hadi o zaman, sizi hiç merakta bırakmayalım, incir yaprağı neye iyi gelir, nasıl kullanılır, incir yaprağının faydaları nelerdir, bir zararı var mıdır tüm detaylarıyla öğrenelim.

İçindekiler

İncir yaprağının faydaları nelerdir?
İncir yaprağı nasıl kullanılır, neye iyi gelir?
İncir yaprağı çayı nasıl demlenir?
İncir yaprağı çayı zayıflatır mı?
İncir yaprağının zararı, yan ttkisi var mı?
 • İncir yaprağının faydaları nelerdir?

incir-yapraginin-faydalari-shutter-1

"İncir yaprağı neye iyi gelir, ne işe yarar?" diye düşünenler için incir yaprağının yaygın olarak bilinen faydalarını sıralamaya başlıyoruz!

1. Bağırsakları çalıştırır

İncir yaprağının yaygın olarak bilinen faydaları arasında bağırsakları çalıştırması geliyor. Tıpkı meyvesi gibi incir, yaprağıyla da bağırsak hareketlerini hızlandırıcı bir etki oluşturabiliyor. Eğer kabızlık gibi bir sorununuz varsa incir yaprağı çayı demleyerek içmeniz önerilenler arasında yer alıyor.

2. Sindirim sistemine iyi gelir

incir-yapraginin-faydalari-shutter-2

İçeriğindeki besin lifleri sayesinde incir yaprağı, sadece bağırsakları hareketlendirmekle kalmıyor, sindirim sistemine de tepeden tırnağa iyi geliyor. Hazımsızlık gibi sorunlar yaşıyanlara da yine incir yaprağı çayı öneriliyor.

3. Kalp hastalıklarından korur

incir-yapraginin-faydalari-shutter-3

İncir yaprağının içinde omega yağ asitleri bulunuyor. Bu yağ asitleri de bildiğiniz üzere kalp ve damar sağlığını destekliyor, oluşabilecek kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu koruyor.

4. Kan şekerini düzenler

incir-yapraginin-faydalari-shutter-4

İncir yaprağı antidiyabetik özellikler gösteren doğal besin kaynaklarından biri olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla bu özelliğiyle kan şekerinin dengelenmesine yardımcı oluyor.

5. Kolesterolü dengeler

incir-yapraginin-faydalari-shutter-5

İncir yaprağının içeriğinde bulunan pektin isimli madde sayesinde kolesterolün dengelenmesine de yardımcı oluyor. Özellikle yüksek kötü kolesterolü bulunanlara yardımcı olabileceği söyleniyor.

6. Cilt hastalıklarına iyi gelir

cilt-sagligi-shutter-12

Güçlü antioksidan özellikleri bulunan incir yaprağı, bu özelliklerinden aldığı güçle toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı oluyor. Bu sayede cildin temizlenmesini sağlarken uzun vadede ciltte oluşabilecek kırışıklıkların, lekelerin de önüne geçiyor. İncir yaprağının egzama, sivilce, akne, hatta zona gibi sorunlara dahi iyi geldiği söyleniyor.

7. Metabolizmayı hızlandırır

incir-yapraginin-faydalari-shutter-6

İncir yaprağı sadece bağırsakları hareketlendirmekle ve sindirim sistemini canlandırmakla kalmıyor, vücuda bolca enerji vererek metabolizmanın da hızlanmasına yardımcı oluyor.

8. Solunumu rahatlatıcı etkiler gösterir

ust-solunum-yolu-enfeksiyonuna-ne-iyi-gelir-shutter-1

İncir yaprağı özellikle çay şeklinde tüketildiğinde boğaz ağrısı, bir türlü bitmek bilmeyen öksürük ve ses kısıklığı gibi sorunlara çözüm olabiliyor. Bu etkilerinden faydalanabilmek için incir yaprağının çay olarak demlenip hafif ılımasını bekledikten sonra içilmesi öneriliyor.

9. Doğal antibiyotik etkisi gösterir

incir-yapraginin-faydalari-shutter-7

Sadece besin lifi bakımından değil, aynı zamanda kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, A, B1 ve B2 vitaminleri bakımından zengin olan incir yaprağı, içindeki tüm bu yararlı maddeler sayesinde vücutta adeta doğal bir antibiyotik etkisi oluşturuyor, vücudu hastalıklara karşı korumakla kalmıyor, aynı zamanda var olan hastalıkların da daha hızlı iyileşmesine olanak sağlıyor.

10. Tokluk hissi sağlar

kan-sulandirici-besinler-shutter-6-bitki-caylari

Hem mineral hem de vitaminler bakımından en az incirin meyvesi kadar zengin olan incir yaprağı, çay şeklinde tüketildiğinde uzun süreli tokluk hissi sağlıyor.

 • İncir yaprağı nasıl kullanılır, neye iyi gelir?

incir-yapraginin-faydalari-shutter-8

İncir yaprağının yaygın olarak bilinen faydalarını öğrenince aklınızda hemen "Peki onu nasıl kullanacağım?" sorusu oluşmuş olabilir. Bu soruya da hemen yanıt verelim: İncir yaprağı genel olarak çayı demlenerek veya suyu hazırlanarak kullanılıyor. Onu cildi için kullanmak isteyenler ise çayını demleyip soğumasını bekledikten sonra ya da yaprağını sıkıp incir yaprağı sütünü elde ettikten sonra cildine uygulayarak kullanabiliyor.

Tüm bunlar için incir yapraklarını taze halde toplayıp değerlendirebilir, topladığınız yaprakları kurutarak değerlendirebilir ya da doğrudan aktarlardan ve güvenilir online alışveriş sitelerinden kurutulmuş incir yaprağı çayı temin edebilirsiniz.

Yalnız uyarmadan geçmek istemeyiz, incir yaprağı da dahil olmak üzere bugüne dek kullanmadığınız ve ilk kez deneyeceğiniz her türlü ürünü, ne kadar doğal olursa olsun doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız. Özellikle ciddi, kronik bir rahatsızlığınız, herhangi bir alerjiniz, düzenli olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa asla doktorunuza sormayı ihmal etmemelisiniz.

 • İncir yaprağı çayı nasıl demlenir?

incir-yapraginin-faydalari-shutter-9

Malzemeler:

 • 1 litre su
 • 3 taze incir yaprağı ve 1 yemek kaşığı kurutulmuş incir yaprağı (Taze bulamıyorsanız 1,5- yemek kaşığı (silme) kurutulmuş incir yaprağı kullanabilirsiniz.)
 • Nasıl Yapılır?

 • Suyu kaynatın ve içine incir yapraklarını ilave edip 8-10 dakika daha kaynatmaya devam edin. Ardından süzüp içebilirsiniz. Günde 1, maksimum 2 fincandan fazla içmemeye de özen göstermeyi unutmayın, bizden söylemesi.
  • İncir yaprağı çayı zayıflatır mı?

  tartilma-kilo-verme-shutter-2022

  İçeriğindeki besin lifleri, mineral ve vitaminler sebebiyle metabolizmayı hızlandıran, sindirim sistemine iyi gelen incir yaprağı çayı, bağırsak hareketlerini düzenlemeyi de ihmal etmiyor en başında söylediğimiz gibi. Tüm bu özellikleri sayesinde de tabii ki zayıflama sürecini hızlandırıcı bir etki oluşturabiliyor, ancak tek başına bir zayıflatıcı olarak görmemek ve diyetisyene danışmadan kullanmamak da büyük önem taşıyor.

  • İncir yaprağının zararı, yan etkisi var mı?

  incir-yapraginin-faydalari-shutter-10

  İncir yaprağının bilinen ciddi bir yan etkisi bulunmuyor. Ancak vücut üzerinde çok etkileri bulunduğundan özellikle diyabet ve kolesterol hastalarının, farklı bir kronik rahatsızlığı bulunanların doktorlarına danışmadan tüketmemesi büyük önem taşıyor.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?