Önemli Bir Püf Noktası Var: Patatesin Kararmaması İçin Ne Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Çıtır çıtır patatesler kızartmak için patateslerinizi soydunuz. Buzlukta bekletmek, canınız çektiğinde çıkarıp çıtır çıtır kızartmak için doğradınız. Araya başka bir iş girdi ya da üzerinden kısa bir süre geçti. Soyduğunuz o güzelim patateslerin karardıklarını farkettiniz. Bu durumu engellemenin çok pratik ve klasik bir yolu var aslında. Patatesleriniz bundan sonra hiç kararmayacak, renklerini hep koruyacaklar. Hadi gelin mutfakta hayatı kolaylaştıran bir püf noktası daha anlatalım sizlere.

Buyursunlar

Patatesin kararmaması için ne yapılır?

patatesin-kararmamasi-icin-ne-yapilir

Soyduğunuz patateslerin çok çabuk bir şekilde kararıyor olmasının altında yatan neden çok basit aslında. Patatesin kabuğu soyulduğu ya da doğrandığı zaman içerisindeki nişasta ortaya çıkıyor. Nişastanın havayla teması neticesinde de yüzeyinde renk değişimleri meydana gelmeye başlıyor. Ancak yaşanan bu renk değişimi patateslerinizi tüketmemenize de engel değil aslında. Yine de görsel olarak daha nefis görünmesi açısından kararmaması için bilmeniz gerekenleri paylaşalım isteriz sizlerle.

patatesin-kararmamasi-icin-ne-yapilir-2

Patateslerinizi soyduktan ya da doğradıktan sonra hemen kullanmayacaksanız ya da o sırada başka bir işiniz çıktıysa mutlaka soğuk suyun içerisine atıp üzerine bolca tuz ilave edin. Soğuk su ve tuz patateslerinizin rengini korumaya yardımcı olacaktır.

patatesin-kararmamasi-icin-ne-yapilir-1

Patateslerinizi sudan çıkardıktan sonra kuruladıktan sonra pişirme işlemine geçmenizi öneririz. Patateslerinizi dondurucuda saklamak istiyorsanız renklerini ve lezzetlerini uzun süre korumaları için bilmeniz gereken birkaç püf noktası daha var. Onlar için de sizi şuradan alalım: Uzun Süre Dayanır, Çıtır Çıtır Olur: Dondurucuda Patates Nasıl Saklanır ve Nasıl Kızartılır?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?