Size İçtenlikle 'İyi ki Keşfetmişim' Dedirtecek 8 Süpersonik Yemek Dergisi

Favorilerime
Ekle

Yemek seven insanlar olarak, hepimiz sadece yemeği değil yemek ile ilgili her türlü bilgi bombardımanını seviyoruz.

Yemek dünyasının tariflerle sınırlı olmadığı ve yemeğin ucundan birçok farklı konuya değindiği bu dergiler, güzelce arşivlenmeyi hak ediyorlar.

Özellikle yaratıcı çekimleri ve konu seçimleriyle ekstra ilgiyi hak eden dergiler karşınızda.

Hem damağa, hem göze: Gather Journal

Adının hakkını veren Gather Journal’in vizyonu, yemek konusunda ortak zevkleri olan kişileri bir araya getirmek.

Yemeğe ve pişirmeye duyulan sevgiyi paylaşma amacı güden dergi, yaratıcı çekimleriyle ve ultra cool vizyonuyla, dönüp dönüp bakmak isteyeceğiniz sayılara imza atıyor. Her sayısında farklı bir temaya değinen ve bolca tarif paylaşan Gather Jounal, hem damağa hem de göze hitap ediyor.

Yemek üzerine ilham verme durumunu ön planda tutan G.J., klişe yemek dergilerinden Fizan uzaklığındaki duruşuyla gönlümüzü fethediyor.

Obsesif ve eğlenceli: Lucky Peach

Üç ayda bir yayınlanan Lucky Peach’in süper yaratıcı kapaklarını görüp de onu almamak ne mümkün? Her sayısında obsesiflik derecesinde tek bir şeye odaklanan güzide dergi denemeler, sanat, fotoğraf ve yemek tariflerini bir arada sunuyor.

Geçtiğimiz günlerde Disney prenseslerini sosisli sandviç olarak yeniden canlandırmaya takan dergi, sosyal medyada birçok kişinin ilgisini çekmeyi başardı. Farklı mizah anlayışı ile bir yerden sonra sadece yemek dergisi olarak anmanın kendisine haksızlık olacağı bir dergiyle karşı karşıyayız.

Dünyaca ünlü Momofuku’nun yaratıcısı David Chang’in editörlüğünü yaptığı derginin konuk yazarlarından birinin de Anthony Bourdain olduğunu söylesek bizi daha iyi anlarsınız herhalde?

Sadece kahve: Drift Magazine

Yemek dergisi önerip de kahveye adanmış bir dergiyi es geçsek olmaz.

New York çıkışlı Drift Magazine, henüz 3 sayı çıkarmış yeni bir dergi fakat Türkiye dahil olmak üzere dünya genelindeki birçok kahve severin radarına girmeyi başardı.

Her sayıda bir şehir seçip o şehre özgü kahve kültürünü anlatan içerikler hazırlayan Drift, ilk sayısında New York’u, ikinci sayısında Tokyo’yu, son sayısında ise Havana’yı seçti. Kim bilir belki bir gün İstanbul’daki yeni akım kahveciler de radarlarına girer.

Onsuz olmaz: Kinfolk

Kinfolk’a yemek dergisi diyemeyiz fakat Kinfolk’un içerisinde yer alan yemek bölümü, tarifler ve hele hele dünya çapında yaptığı yemek ekseninde dönen buluşmaları düşündükçe bu liste Kinfolk’suz olmazdı.

Dünyaya Portland’dan bildiren Kinfolk da her sayıda bir temaya odaklanmayı tercih eden dergilerden. Yaratıcı insanlar, yemek, sanat, günlük hayat ve mimari gibi çok çeşitli konulardan beslenen naif ruhlu dergi, özellikle yemek çekimleriyle insana iç geçirtiyor.

Ara ara konsept kitaplar da çıkaran Kinfolk’un yemek tariflerine doyacağınız kitabı Kinfolk Table’ı ne yapın ne edin, mutlaka alın!

Yemek ile müzik: MOOD

3 ayda bir çıkarak kendisini özleten yayınlardan biri de Brooklyn menşeli MOOD.

MOOD’un olayı, yemek ile müziği sayfalarına bir arada taşıması. Listedeki diğer birçok dergide olduğu gibi bu dergi de reklam göremeyeceğiniz türden.

“Yemeğinizi hangi şarkı eşliğinde alırdınız?” sorusuyla karşılaşabileceğiniz derginin dünyasında, yemeklerin ruh eşleri müzikler. Derginin kurucuları Mario Villar Sanjurio ve Emma Hovel için önce müzik ve yemek, gerisi hikaye!

Sanat eseri gibi dergi: The Runcible Spoon

Yılda sadece 2 kez yayınlanan The Runcible Spoon, kendisini "a zine about food and fantasy" olarak tanımlıyor.

Washington çıkışlı dergi, yemek yemenin eğlendirici ve yaratıcı yönlerine dokunup, illüstrasyonlar ve çizimlerle yemek hakkında renkli ve eğlenceli içerikler üretmek.

Yayın hayatı 2010 yılında Malaka Gharib tarafından başlatılan The Runcible Spoon birçok fuar, festival, kütüphane ve önemli yemek ile ilgili önemli kaynaklarda adından söz ettirmeyi başarmış.

Sofradan matbaaya: The Gourmand

Uluslararası ödüllere layık görülmüş The Gourmand, geniş içeriği ve kaliteli vizyonuyla mutlaka en az bir kere sayfalarını çevirmenizin şart olduğu bir yiyecek ve kültür dergisidir.

İlham veren sözlerle, görselleri ve fikirleri yemek ekseninde bir araya getiren dergi, ne yazık ki yılda sadece iki kez yayınlanıyor. 2011 yılında David Lane ve Marina Tweed tarafından Londra'da kurulan dergi, birkaç yıl önce ikilinin arkadaşlarıyla akşam yemeği sofrasında açılan bir muhabbetle ortaya çıkmış.

O gün bugündür yayınlanan The Gourmand, yemek arşivinizde olmayı fazlasıyla hak ediyor.

Veganlar buraya: Chick Pea Magazine

squarespace

squarespace

Kanada’da yayınlanan Chick Pea, adından da mesajı alabileceğiniz gibi veganlara özel içerikler sunan bir dergi.

Doğal üretimi ve yeşil beslenme prensibini destekleyen Chick Pea, DIY(Kendin yap) önerileri ile de okuyucuyu yönlendiriyor.

İlham veren vegan hikayeler, güzel görseller, vegan restoranlar, tarifler ve doğal üretilmiş gıdalar hakkında değerli bilgiler sunan dergi, vejetaryen olmayanlar için de oldukça ilgi çekici ve bilgilendirici.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?