ketcap-balik

Ketçap Sıkılarak Neredeyse Mahvedilen 13 Talihsiz Lezzet

Favorilerime
Ekle

Kimse kusura bakmasın. Bugün herkesin damağı kendine, isteyen istediğini yer anlayışından birkaç kilometre uzaktayız. Sertiz bugün, taraf tutuyoruz, rahatsızlık verip, huzur bozuyoruz.

Bundan gayrı yok öyle gördüğünüz ilk yemeğe yarım kilo ketçap sıkmacalar, ketçaba yeryüzünün en güzel sosu gibi davranmacalar. Gerçekleri söylemenin vakti geldi, sonra başkalarını da etkiliyorsunuz.

Ketçap, birkaç yiyecek dışında, yalnızca kötü yapılan yemekleri, vasat yiyecekleri güzelleştirir. Bakın lezzeti kötü, başarısız ketçaplardan bahsetmiyoruz. En güzel ketçap için bile durum böyle.

Adana kebabın yanında patates yiyenlerle aynı güruh bu: Et döner

Adana kebabın yanına patates koyup yiyen tayfadan ya da et dönerin içine ketçap sıkan tayfadan birini topla, diğerini yapan da kalmaz. İnsan içinde rezil edilmiyorlar ama birilerinin bunları uyarması lazım.

Yiyecekseniz kalitelisini yiyin: Tavuk döner

Biliyorum söyleyeceklerinizi. "Olum düzgün tavuk döner yapan yer mi var, bütün tavuk dönerlerin tadı kötü basıyoruz ketçabı düzeliyor" ve buna benzer yüzlercesi... Düzgün yapan yer bulun, kalmaz ketçap isteğiniz.

İslamiyetten hızlı yayıldı: Pilav

İlk taşı günahsız olanınız, ketçabın yanına pilav koyma fikrini hayata geçiren seyyar pilavcıya atsın. Arkadaş nasıl bulaştırdın millete bu huyu. Şimdi koca koca adamlar, kuru fasulyenin yanına pilav koyarken, bir yandan yan masadaki ketçabı kesiyor.

Vereceksin İtalyanların eline, bakın bir daha yapıyor mu: Makarna

Makarnayı gördü müydü çantasından ketçap çıkaran insan gördü bu gözler. Ya arkadaş makarnaya dökülebilecek, ekmekle bile afiyetle yenebilecek, güzeller güzeli makarna sosları varken neden ketçap? Sahiden? Anlatsana biraz. Şaka şaka. Anlatma.

Büyük tadımız kaçar: Omlet

Uyanmışsın en erkeninden, gitmişsin mutfağa misler gibi bir omlet hazırlamışsın. Artık ev arkadaşın mı, sevgilin mi bu arkadaş, senin kendi ellerinle hazırladığın omletin üstüne lönk diye boca ediyor ketçabı. Büyük tadın kaçar. Sıkıntı verirsin.

Babaannenin oklavasıyla dövsen kimse bir şey demez: Börek

Çocukluğunun mutlu anılarının yarısı, babaannenin kendi elleriyle açtığı böreklerden, yaptığı poğaçalardan geçer. Böreğin üstüne ketçap sıkanı gördüğünde alsan oklavayı, besmelesiz girişen buna, Anayasa Mahkemesi Başkanı dahil kimse bir şey demez sana.

Her yerde düz mantık işlemez: Patates püresi

Neymiş. "Kanka bunda da patates var sonuçta"ymış. Arkadaş bu ne düz mantıkcılıktır, bu ne bir ben düşünebiliyorumculuktur, bu ne ketçap gördüm mü sıkarımcılıktır. Çıkıp diyemiyorsun da ayıp olur diye "Kanka anne sütünü kesip ketçaba mı geçtin" şeklinde. Zira gerçekten ayıp olur. Neyse.

Kayda geçsin, yoğurt da bir sostur: Yoğurt

ketcap-yogurt

En kötü ihtimalle birçok sosun ana kaynağıdır. Bir heyecanla "Ama ama soslar birbirine karıştırılabilir, naber, pışık" falan diyecekler için fikrimizi belirtelim: Kulvarları farklı bunların, karıştırmayın. Etmeyin. Bir de üstüne mayonez ekleyen var bunların. Ona hiç girmiyoruz, girmeyin.

Fikri bile çok kötü: Ton balığı

ketcap-ton-baligi

Doğruya doğru, şu fani gözlerle böyle bir şey yapanı görmedik daha. Çok şükür. Lakin görmeye de gerek yok. Fikri bile çok kötü. Denize küstürüyor insanı.

İzmirliler sniper'la vuracak ama: Pizza

Ya çok sevdiğimiz güzel kız İzmir bizi affetsin ama pizzaya ketçap sıkınca siz de kendinizi dandik bir lise kantininde, mikrodalgada ısıtılmış pizza yermiş gibi hissetmiyor musunuz? Hamuru böyle beşli ekmek kalınlığında falan. Az sonra ders zili çalacak.

Gerçek pizza bu değil.

Ketçap üreten şirketim olsa yedirmem: Balık

ketcap-balik

Şirketimin bütün geleceği, balığa ketçap döken bu arkadaşa bağlı olsa da yedirmem. Eksik olsun öyle gelecek. Ne hesap verirsin memleketin dört bir yanında sabırla balık tutan insanlara.

Ayıp.

Çünkü anneniz de ekmeğin üstüne ketçap döküp veriyordu di mi: Ekmek

ketcap-ekmek-2

Hiçbir şey hatırlamıyorsan, "Anne karnım acıktı" diye bağırdığın yaz günlerinde, annenin ekmeğin üstüne neler sürdüğünü anımsa. Anımsa ki içlerinde ketçap olmadığını gör bir daha.

Sözün bittiği yerdeyiz: Mantı

flickr

flickr

Çok fena kalp kırmadan, sözümüze de yazımıza da son verelim.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Beyza Mahmudoğlu19 Ocak 2016 21:58
Tövbeler tövbesi balığı ketçapla yiyen mi var?
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?