uruguay-mutfagi-manset

5 Maddede Uruguay'a Taşınmak İçin Bir Sebep Daha: Uruguay Mutfağı!

Favorilerime
Ekle

Yeni yerler keşfetmeyi sevenler bilir, Uruguay bir hayal ülkesidir adeta. Çiftlikte yaşayan ve maaşının bir kısmını ihtiyacı olanlara bağışlayan devlet başkanıyla, ırkçılık kelimesinin anlamını bile bilmeyen halkıyla, yaşam standartlarıyla ve daha nice artısıyla gönüllere taht kurmuş Uruguay’ı bir üst sıraya daha taşıyacak bir unsurdan daha bahsetmekten gurur duyarız; tabii ki mutfağı!

Ne demek istediğimizi sunduğumuz 5 kanıttan sonra daha iyi anlatabileceğimize eminiz!

1- Karma mutfak kültürü

İtiraf edelim, arkadaşlarımızla ya da ailemizle gittiğimiz bir yemekte doyacağımızı bilsek bile illa ortaya bir şey söyleriz hatta bir yemekle de yetinmeyip "Sen bize ortaya karışık bir şeyler yap, ustam" deriz. Farklı tatları bir arada deneyimlemeyi, aynı sofrada yemeyi seviyoruz ne yapalım. İşte, Uruguay da tam bu isteğimizi karşılayacak bir ülke. Güney Amerika’nın en lezzetli tatlarını sofranıza getirecek bu ülke sadece belirli bir coğrafyayla kalmayıp İtalyan, Portekiz, Fransa hatta Afrika gibi mutfakları da önünüze seriveriyor. Tabii, bu durumda ülkenin çok göçmen çekmesinin payı büyük.

2- Et varsa biz de varız

uruguay-et

Evet, sebzeyi de severiz ama etsiz kendimizi yarım hissettiğimiz de su götürmez bir gerçek. Etin olmadığı sofraların boynu biraz bükük, birçoğu biraz yarım. Uruguay da böyle bir derdiniz yok çünkü ülkede et neredeyse her yemekte var, yani oldukça çok tüketiliyor. Hatta şöyle güzel bir bilgi verelim; mangal Uruguay için olmazsa olmaz. "Parrilla" isimli özel mangallarda pişirilen etlerin lezzeti katlanıyor. Hemen hemen yenilen her türlü hayvanın etinin bulunduğu bu mangalda sakatatlar da pişiriliyor. "Et var da garnitürsüz olur mu?" diyorsanız, Uruguay'da bu da bir sorun değil. Biber, patates gibi sebzeler de parrilla’da piştikten sonra sofranıza geliyor. Üstelik ekmeklerin de bir mangal ateşi gördüğünü söylemeden geçmeyelim.

3- Ekmeksiz olmaz elbet

Ekmeği seven, sofralarımızdan eksik etmeyen hatta sulu yemeklere ekmek banmadan tat alamayan bizleriz, açık konuşalım, şurada biz bizeyiz. Uruguay’da da söylediğiniz her yemekte bolca ekmek tüketiliyor gibi bir izlenimle karşılaşacaksınız, hiç şaşırmayın. Etlerin altında gelen, et suyu çekmiş ekmekler şöyle bir aklımızı başımızdan alıyor. Ülkede salata söyleseniz bile yanında ekmek geliyor: Tam bizlik!

4- Büyük porsiyonlar

Karnımızdan önce gözümüzün doyması ilk kural olunca, Uruguay’da porsiyonların büyük olması bir bayram havası yaratıyor haliyle. Porsiyonlar o kadar büyük ki yemekte zorlanabilirsiniz, şimdiden söyleyelim. İçinde 20 çeşit malzemenin bulunduğu hamburgerler mi dersiniz, iki kişilik olduğu söylenen ama dört kişinin kolaylıkla doyabileceği yemekler mi... Hepsinin adresi Uruguay! Uzun lafın kısası midemiz de, gözümüz de doyuyor.

5- Tuhaf ama lahmacun!

neogaf.com

neogaf.com

Uruguay’ın Türk damak tadına çok uygun lezzetler sunduğunu söylemiştik ama eminiz ki bu kadarını da beklemiyorsunuz. Lahmacun (Uruguay’daki adıyla lehmeyun) ülkede çokça tüketilen tatlar arasında yer alıyor. Lahmacun için partiler düzenleyen bizlere de bunun sefasını başka bir coğrafyada da yaşamak kalıyor! Bu arada ülkeye lahmacunun, göçmen sayıları epey yüksek olan Ermeniler tarafından getirildiğini belirtmeden geçmeyelim.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?