http://gde-fon.com/download/table_cans_leaves_compote_fruit_apricots_sweetly_g/407007/5095x3342 | gde-fon

Sovyet Mutfağının İftiharı Ukrayna'nın 15 Dillere Destan Lezzeti

Favorilerime
Ekle

Gurme muhabir Öznur Doğan Ukrayna'dan bildiriyor

Bir Ukrayna sever kadın olarak Ukrayna’da geçirdiğim iki ay sonunda şu iki şeyi fark ettim; birincisi kadınları gerçekten çok güzel ve çok iddialı. Siz yanlarından geçerken şöyle bir süzüp "Ben senden çok daha güzelim" bakışı atıveriyorlar. Olsun, atsınlar. Sonuç olarak kabul ettiğimiz bir gerçek. Her ne kadar güzellik göreceli olsa da var olan bir oran orantıyı da inkar etmek olmaz.

İkincisi ise tabii ki Sovyet mutfağının en güzellerinden bir tanesi olan Ukrayna’nın ağızlara layık mis gibi yemekleri. Ukrayna’ya gitmeyi planlıyorsanız ya da gitmek için bir bahane arıyorsanız biz size 15 tane bahane verebiliriz. İsteyen yukarıda bahsettiğimiz bonus bahaneyi de kullanır ancak 15’e 1 biraz geride kalır gibi.

1. Borsch

Ukrayna mutfağı denilince akla ilk gelmesi gereken lezzet tabii ki Borsch Çorbası. Bu çorba ülkenin tüm varının yoğunun içine konulduğu bir çorba diyebiliriz. Kök bitkilerin ağırlıkta olduğu, defne ve etle lezzetlendirilen, son olarak da sour cream ile servis edilen bu çorbanın rengi nasıl güzelse tadı da işte o kadar güzeldir.

2. Vareniky

Daha önce Farklı Kültürlerde Mantı Geleneği yazımızda da hafiften göz kırptığımız Vareniky’i bir kez daha anlatmak gerekirse; mantıgillerden olan bu yemek Ukrayna’da yarım daireler şeklinde yapılır ve içine et, patates, mantar ya da vişne konulur. Üstüne olmazsa olmaz tabii ki sour cream’dir. Özellikle el yapımı bir Vareniky, on bin yemeği yok eder.

3. Kotleta po-kyivsky

Cordon Bleu’ye benzeyen ve kendi aralarında 'Katliyeta' diye adlandırdıkları ve hatta bir ikinci ismi olarak 'Kievski', panelenmiş tavuğun içinde dereotu ve tereyağ konularak hazırlanır. Kızartılan tavuklar tabağa servise alınır ve o ilk bıçak darbesi ile tavuğun içindeki mis gibi tereyağ ve dereotu yavaş yavaş tabağa akar.

4. Zavyvantsi

Kievski’nin kardeşi olan Zavyvantsi, etin içinin doldurulup rulo olarak yapılması ile oluşur. Soğan, peynir, yumurta, mantar gibi içlerle doldurulan Zavyvantsi’nin sanki kendi adı zor değilmiş gibi bir diğer adı mevcuttur: Kruchenyky

5. Deruny

Mücver denilince herkesin aklına gelen o güzel lezzet Ukrayna’da Deruny adı ile karşımıza çıkıyor. Ancak arada bir fark var, bu mücverimsi yemek patatesten yapılıyor. Yanına da mutlaka sour cream konuluyor. Olmazsa olmaz.

6. Pampushky

Donutvari bir görüntüye ve lezzete sahip olan Pampushky, yuvarlak hamurların içinin tatlı ile doldurulmasıyla oluşuyor. Üzerine pudra şekeri dökülerek de servis edilebilen pampişimiz, geleneksel olarak gül reçeli ile tatlandırılıyor.

7. Mlyntsi

Kreplere kendilerine özgü bir lezzet veren Ukrayna mutfağı içini lor, et, meyve ya da lahanayla doldurarak servis ediyor. Zaten Ukrayna denilince işin içinde lahana ya da et olmaması neredeyse imkansız. Utanmasalar tatlıya lahana koyacaklar :p

8. Nachynka

Mısır unu ile yapılan ve görünüş olarak mıhlamaya benzeyen Nachynka, tereyağ, mısır unu ve yumurtadan oluşuyor. Genel olarak et ile servis ediliyor ve gelen masayı kokusu ile mest ediyor. Biz değil miyiz zaten bardak mısır kokusu alınca kendimizi zor tutan?

9. Nalysnyky

Hamur işinin tadını çıkarmayı iyi bilen Ukraynalılar, kreplerini de güzelleştirip güzelleştirip yiyor. Üçgenler, kareler, yuvarlaklar derken krep dünyasında tatlı ya da peynir ile doldurulan ve rulo hale getirilerek servis edilen bir Nalysnyky mevcut.

10. Khrustyky

Minik papyoncuklara benzeyen ve kızartılarak hazırlanan Khrustyky, “ky” harfleri ile biten listemizin son ismi. Assolist gibi güzelliği ile bu listede yerini alarak günün herhangi bir vaktinde can çektirmeye müsait. Vanilya, tereyağ ve kızarmış hamur kokusu. Dayanılmaz bir lezzet.

11. Banosh

Batı Ukrayna’nın en bilinen ve ağızda dağılan lezzeti ile baş başasınız. Sour cream ile bir araya gelen mısır unu ve üzerine yerleştirilen lor peyniri, lahana, et ile birlikte Banosh yiyenler bir daha yiyor, bir daha yiyor.

12. Uzvar

Kurutulmuş meyvelerden hazırlanan ve kompostoya benzeyen Uzvar, balla tatlandırılır ve yılbaşlarının en gözde içeceğidir. Tabii ki votkadan sonra.

13. Paska

Paskalya çöreğine benzeyen ancak ondan birazcık daha büyük olan Ukrayna’nın Paska’sı, geleneksel lezzetlerde en üst sıraya oynayanlardan. Yemeklerin yanına servis edilen bu güzel ekmeğin üzerine babuşkalar elleri ile şekiller yaparlar.

14. Salo

Nasıl anlatsam bilemiyorum. Sofrada Borsch, votka, sarımsak, ekmek ve Salo var. Önce votkayı shot yapıyorsunuz, sonra sarımsak, Salo ve ekmekten bir yudum alıyorsunuz. Ardından Borsch’u içiyorsunuz. Böylesine yenileyici bir menü olamaz. Salo nedir dediğimizde ise Türkiye’de genelde iç yağ olarak bildiğimiz bir yağ.

15. Pechenya

passovermenu

passovermenu

Her hayvanın etini yiyerek soğuk günlerde yaşamlarını sürdüren Ukraynalılar, geyik etine de bayılıyorlar. Bu nedenle geyik, kuzu, dana ya da domuzdan hazırladıkları rostolara ayrı bir özeniyorlar. Adına da Pechenya diyorlar.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

kursadornek14 Kasım 2016 9:09
Salo belirttiğiniz gibi domuz yağından yapılır.
Yanıtla
Mert17 Ekim 2014 8:44
Salo'nun domuz etinden olduğunu da belirtmelisin diye düşündüm.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?