Danish Loaf Olarak da Bilinir:

Kat Kat Çörek Tarifi

Danish Loaf Olarak da Bilinir:

Kat Kat Çörek Tarifi

Bu tarifi ne kadar beğendiniz?
0
almondycake
https://www.youtube.com/channel/UC148wSL4ukxZfbvCaT4gQyQ
almondycake
2454 takipçi6 içerik
Bu içerik Yemek.com üyesi tarafından yazıldı ve binlerce kişiyle paylaşıldı. Siz de Yemek.com içerik paneline girerek tariflerinizi, mekan önerilerinizi, eğlenceli içeriklerinizi Yemek.com okuyucuları ile paylaşabilirsiniz!

Sıkça Yenen Konular

5
Vestel
Nisan 13, 2020
25 dakika
5
Vestel
Ağustos 26, 2020
40 dakika
YENİ
Vestel
Nisan 12
YENİ
Yemek.com
Nisan 16

"Danish Loaf" olarak bilinen, tereyağlı hamurun katlanarak hazırlandığı, lezzetli mi lezzetli bir çörek kat kat çörek. Zahmetli göründüğüne bakmayın, oldukça kolay.

Yapımı için

Devamını Oku

KAÇ KİŞİLİK

6 porsiyon

HAZIRLAMA SÜRESİ

40 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

30 dakika

Kat Kat Çörek Tarifi İçin Malzemeler

  Hamur İçin:

 • 300 gramun(3 su bardağı)
 • 1 adetyumurta
 • 5 graminstant maya(1 tatlı kaşığı)
 • 3 gramtuz(1/2 tatlı kaşığı)
 • 50 gramşeker(3 yemek kaşığı)
 • 120 gramsüt(1/2 su bardağı)
 • 30 gramtereyağı(1.5 yemek kaşığı)

  Katmanlar için:

 • 120 gramtereyağı(6 yemek kaşığı)

  Üzeri için:

 • 1 adetyumurta

Kat Kat Çörek Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Hamur için belirtilen tüm malzemeleri bir kaba alın. Sütün yarısını ekleyin, yoğurma aşamasında gerekirse ekleyin.

 2. Hamuru 10 dakika kadar yoğurun. Ele yapışmayan yumuşak bir kıvama geldiğinde, üzerini streçleyip 30 dakika derin dondurucuda dinlendirin.

 3. Katmanlar arasına koyacağınız tereyağını hazırlamak için, yağlı kağıdı 15x20cm ölçülerinde katlayın. Arasına tereyağını dilimler halinde koyup merdane ile açarak, düzleştirin. Dolaba kaldırın.

 4. İlk katlama için; hamuru buzluktan çıkarıp merdane ile dikdörtgen şekilde açın. Arasına hazırladığınız tereyağı katmanını, yağlı kağıttan çıkartarak yerleştirin ve hamuru yanlardan tereyağının üzerine kapatın.

 5. Hamuru merdane ile uzun bir dikdörtgen olacak şekilde açın. Yaklaşık 50cm bir uzunluğa geldiğinde önce sağ ve soldan bir kat kapatıp ortada birleştirin, ardından kendi üstüne tekrar katlayıp 20 dakika derin dondurucuda dinlendirin.

 6. İkinci katlama için, aynı şekilde hamuru uzun bir dikdörtgen olacak şekilde açın. Önce hamuru sağ ve sol kısımlarından tutup kendi üstüne kapatıp ortada birleştirin ve tekrar kendi üstüne katlayıp 20 dakika dinlenmek üzere derin dondurucuya kaldırın.

 7. Hamuru buzluktan çıkarın ve 12x30 ölçülerinde dikdörtgen bir şekilde açmaya çalışın. Kenarlarını kesin ve şekilde vermeden önce bir 10 dakika buzlukta dinlendirin. Bu arada pişireceğiniz kalıbı yağlayın. Bu tarifte 16cm'lik iki kalıp kullanıldı. Daha büyük tek bir kalıp kullanabilirsiniz.

 8. Hamuru buzluktan çıkartıp 3'er cm'lik 4 uzun parça halinde kesin. 2 parçayı iç içe geçirip, kalıplardan birine yerleştirin. Kalan iki parçayı da aynı şekilde yerleştirin. Hamur mayalandığında iki kat büyüyeceği için kalıpta yeterli alan olmasına dikkat edin.

 9. Çörekleri 2 saat oda sıcaklığında mayalandırın. Kış aylarında bu süreci kolaylaştırmak için kapalı bir fırına bir kase sıcak su koyarak iki saat mayalandırabilirsiniz.

 10. Hamur mayalandıktan sonra önceden ısıtılmış 170 derece sıcaklıktaki fırında 30 dakika pişirin. Afiyet olsun.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?