sutun-farkli-kullanim-alanlari-11-one-cikan

Sütün Şimdiye Kadar Hiç Bilmediğiniz 12 Farklı Kullanım Alanı

Favorilerime
Ekle

Sütün ne denli sağlıklı bir besin olduğunu bilmeyen yok ama eminiz ki daha önce sütü lıkır lıkır içmek dışında, çeşit çeşit tarifte kullanmak dışında böyle kullanım alanları olduğunu bilmiyordunuz.

Mineraller başta olmak üzere içinde bolca yararlı madde barındıran, mucizevi olarak tanımlanabilecek bir besin kaynağından söz ediyoruz sonuçta, elbette sadece içildiğinde fayda sağlamasını beklemeyecektik ama bu kadar kullanışlı olduğunu görünce şaşırmadan da edemedik.

Özellikle bazıları gerçekten inanılmaz. İnsan öğrenince bir koşu her birini denemek istiyor, bu bilgiler süte bir kez daha hayran bırakıyor.

O halde merakta bırakmayalım, hemen başlayalım.

Buyursunlar...

Bitkilerinizi sütlü su karışımıyla sulayabilir, beslenmelerini sağlayabilirsiniz

1 ölçü süte 4 ölçü su olacak şekilde karışımınızı hazırlayıp bitkilerinizin köklerini sulayın. Bu karışım adeta bir gübre etkisi yaratcak ve bitkileriniz beslenip sağlıkla büyümeye devam edecekler.

Mısırların daha lezzetli olması için onları süt ve su karışımının içinde kaynatabilirsiniz

Mısırları haşlarken sadece su değil, su ve süt karışımını aynı ölçüde karıştırarak kullanabilirsiniz. Hatta dilerseniz içine biraz da tereyağı ilave edebilirsiniz.

Ahşap mobilyaları temizlemek için eski sütleri kullanabilirsiniz

Son kullanma tarihi geçmiş, bozulmuş ya da bozulmaya yüz tutmuş, tüketmeyeceğiniz sütleri alın, temiz bir sprey şişesinin içine koyun. Ardından içine (sütün miktarına göre değişecek miktarda) limon suyu ekleyin ve şişeyi güzelce çalkalayın. Bu karışımı temizlemek istediğiniz ahşap yüzeylere püskürtüp ardından temizlik beziyle yavaşça ovarak temizliğinizi tamamlayın. Ahşaplarınız pırıl pırıl olacak.

Mürekkep lekesi gibi giysilerinizdeki ciddi lekeleri sütle çıkarabilirsiniz

Yine içilmeyecek durumda olan ama çok ciddi bir bozulmaya da uğramamış olan sütünüzü alın, genişçe bir leğen, kova benzeri kabın içine döküp lekeli giysinizi içine yerleştirin. Bu şekilde giysinizi 1 gün boyunca bekletin. Ardından her zamanki gibi yıkama işlemini sürdürün. İşte bu kadar!

Alternatif bir yol olarak kaynattığınız süt ve diş fırçasıyla da lekeleri çıkarabilirsiniz

Eğer acil bir durum söz konusuysa ve bir gün boyunca sütün içinde bekletmeye vaktiniz yoksa ve leke de yeni olduysa temiz ve eski bir diş fırçasını kaynattığınız sütün içine daldırın, ardından hemen lekeli bölgeyi bu fırçayla ovalayın. Ardından güzelce durulayın. Leke çıkacaktır.

Derileri parlatmak için sütlü bezle temizleyebilirsiniz

Deri koltuklardan deri ceketlere dek, parlaklığını yitirmiş, yıpranmış deri eşyalarınız için temiz bir bezi süte batırın, derilerinizi önce sütle iyice ıslanan bu bezle, ardından da temiz nemli bir bezle temizleyin. Derilerinizin eskisinden çok daha parlak olacağını fark edeceksiniz.

Sinek ve böcek ısırıklarının neden olduğu kaşıntı ve kızarıklıklardan sütle kurtulabilirsiniz

Eğer bir böcek ya da sinek ısırığına maruz kalırsanız oluşan kızarıklık ve kaşıntıları gidermek için 2 ölçü sütü 1 ölçü temiz suyla karıştırın ve ısırıldığınız bölgeyi bu karışımla yıkayın. Faydasını kendi gözlerinizle göreceksiniz.

Saçların parlak ve güçlü olması için saçlarınızı yıkarken sütten destek alabilirsiniz

Her zamanki gibi saçlarınızı yıkayın ve duru suyla köpeklerden, sabundan ya da şampuandan arındırın. Ardından ıslak saçlarınızı bir de sütle yıkayın ve bu şekilde en az 5 dakika bekletin. Son olarak saçlarınızdaki sütü de güzelce durulayın ve işte bu kadar! Bu işlemi haftada 1 kez uygulayarak kısa zamanda daha parlak, daha güçlü ve daha uzun saçlara kavuşabilirsiniz.

Cildinizi nemlendirmek için süt tozunu su ya da sütle karıştırarak maske yapabilirsiniz

Eğer cildinizin çok kuru olmasından yakınıyorsanız süt tozunu bir kaseye alın, içine macun kıvamına gelecek kadar su ya da süt ekleyin. Ardından bu karışımı cildinize uygulayıp 10-15 dakika bu şekilde bekleyin. Karışım tamamen kuruyunca ılık suyla cildinizi arındırın ve nemli cildinizin tadını çıkarın.

Dilerseniz bu işlemi sütü doğrudan yüzünüze sürerek de uygulayabilir, bu şekilde de faydasını görebilirsiniz. Süt tozu sadece cildinize bir peeling etkisi yaratma amacıyla kullanılıyor, aklınızda bulunsun.

Hassas bir cildiniz varsa banyo suyunuza biraz süt ekleyerek cildinizi yatıştırabilirsiniz

Alerjik reaksiyonlara açık bir cildiniz varsa ya da cildiniz çok kuruysa banyo yapacağınız zaman küveti suyla doldurup içine bir miktar süt ekleyebilirsiniz.

Bunun özellikle bebekler için anne sütüyle yapıldığını da söylemeden geçmiş olmayalım.

Tıraş kremi yerine süt tozu ve suyu karıştırarak kullanabilirsiniz

uk.lush

uk.lush

Eğer tıraş kremine ihtiyacınız varsa ve o sırada evinizde hiç kalmadıysa süt tozu ve bir miktar suyu güzelce karıştırın. Ardından elde ettiğiniz bu karışımdan destek alarak tıraşınızı olun. Oldukça şaşırtıcı gibi dursa da gerçekten işe yaradığını göreceksiniz.

İddialı bonus: Sütle kırılan, çatlayan seramiklerinizi tamir edebilirsiniz

sutun-farkli-kullanim-alanlari-10

Sütü kullanmak için görüp görebileceğiniz en sıra dışı alan bu olabilir. İddiaya göre, seramiğin kırılan parçalarını bir araya getirip bir bantla sabitleyebilir, ardından kaynatıp bir kenara aldığınız sütün içinde 3-4 gün kadar bekleterek tamir edebilirsiniz.

Tamir olan seramik ne kadar dayanır bilinmez ama denemekten zarar gelmez diyor ve aklınızda bulunması için bu öneriyi de buraya bırakıyoruz.

Küçük bir not: Bu farklı kullanım şekillerini denerken kullanacağınız sütün ne sütü olduğu fark etmiyor ancak olabildiğince doğal bir süt olması elbette daha iyi sonuçlar almanızı sağlıyor.

Son olarak, doğrudan kendi üzerinizde uygulayacağınız yöntemleri deneyecekseniz vücudunuzun süte karşı alerjik bir reaksiyon göstermediğinden emin olun, eğer ciddi şüpheleriniz varsa mutlaka ilgili alanda bir doktora danışın.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?