biberiye-cayi-nasil-demlenir-aralik-2020

Şu Sıralar Yaşadığınız Stres ve Kaygıdan Kurtulmanıza Yardımcı Olacak 8 Bitki Çayı

Favorilerime
Ekle

Bağışıklık sistemimiz için bu süreçte elimizden geldiğince sağlıklı beslenmeye özen göstererek kendimize, sevdiklerimize bir iyilik yapmak da mümkün. İşte o sağlıklı beslenme haline aşağıdaki çayları da ilave edersek bir nebze de olsa stresle, kaygıyla baş etmemiz kolaylaşabilir. Tam da bu yüzden sizin için strese iyi gelen çaylar hazırladık bugün. İçlerinden damak tadınıza en uygun olanı seçip her gün bir bardak içerek sağlığınızı dengede tutma konusunda bir adım atabilirsiniz. Şimdiden afiyet, şifa olsun.

Adaçayı

Stresle baş etme konusunda en çok tercih edilen çaylardan biriyle, adaçayı ile başlıyoruz. Güçlü antioksidan özellikleri sayesinde adaçayı, kanın temizlenmesine, kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde devam etmesine yardımcı oluyor. Bu özellikleri sayesinde beynin de fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini sağlıyor. Bu da sadece fiziksel olarak değil psikolojik olarak da bizi olumlu etkileyen akçayı, sinir ve stresin azalmasına destek oluyor.

Melisa çayı

Melisa çayı, sedatif, yani sakinleştirici etkileriyle ün salmış bitki çaylarından biri. Bu özelliği onu, şu dönemde stres ve kaygıyla baş etme konusunda bize yardımcı olabilecek en doğal destekçilerden biri haline getiriyor. Stres seviyesini azaltırken strese bağlı ortaya çıkan uykusuzluk, huzursuzluk, gerginlik, endişe gibi olumsuz durumları da en aza indiriyor. Çayı hazırlamak içinse 1 su bardağı sıcak suyun içine 1 çay kaşığı kadar kurutulmuş melisa otu ilave etmek ve 10 dakika kadar demlenmesini beklemek yetiyor. Melisa çayı hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz sizi hemen şöyle de alabiliriz: Melisa Çayı ve Faydaları

Kantaron çayı

sari-kantaron-faydalari-3

Kantaron çayı, özellikle de sarı kantaron ile hazırlanan bitki çayları da tıpkı melisa çayı gibi sedatif etkilere sahip. Stres konusunda en etkili doğal destekçiler arasında gösterilen kantaron çayı, sadece stresin azalmasını sağlamakla kalmıyor, strese bağlı uykusuzluk ve baş ağrılarının da azalmasını sağlıyor. Uyku getirici etkileri sebebiyle akşam yemeğinden birkaç saat sonra içilmesi de önerilenler arasında, aklınızda bulunsun.

Papatya çayı

papatya-cayi

Sindirim sisteminden cilt sağlığına, vücudumuza neredeyse tepeden tırnağa katkıda bulunan doğal lezzetlerden biri de papatya çayı. Hem antioksidan etkileri hem de sedatif özellikleriyle bu çay, sinir ve stresi yatıştırma, kaygı, huzursuzluk gibi olumsuzlukları azaltma konusunda da bize yardımcı olmayı ihmal etmiyor. Çok eski zamanlardan beri iyileştirici etkileri sebebiyle sıkça kullanılan bitkilerden olan papatya sayesinde daha sakinli, daha huzurlu olmanın en pratik yolu çayını demleyip içmekten geçiyor. Evden mümkün olduğunca çıkmadığımız şu günlerde kendinizi gergin hissettiğinizde siz de ondan destek alarak daha sakin bir ruh haline sahip olabilirsiniz. Papatya çayı ile ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenleri şuraya da bekleriz: Papatya Çayı Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Lavanta çayı

Yine en az papatya kadar güzeller güzeli bir bitkiyle devam ediyoruz. Kendine has kokusuyla seveni de sevmeyeni de çok olan bu bitkiyi sevenlerdenseniz onu düzenli olarak kullanmak için çok sebebiniz var. Sinir sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor örneğin. bu sayede stresin de azalmasına destek oluyor. Stresi azaltması da strese bağlı uykusuzluk, gerginlik, kaygı gibi olumsuzlukları ortadan kaldırıyor. Tabii tüm bunlar için onu düzenli olarak kullanmak gerekiyor. Lavanta çayını kolayca hazırlamak içinse tek yapmanız gereken 1 su bardağı sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş lavanta ilave edip demlendirmek.

Biberiye çayı

biberiye-cayinin-zararlari-aralik-2020

İçinde B, C, D, E ve K vitaminleri bulunduğu için en faydalı bitkiler arasında kendine yer bulan biberiye, demirden kalsiyuma birçok mineral bakımından da oldukça zengin. Vücuda birçok faydası bulunan biberiye, sadece bu özellikleriyle bile bir baharat gibi kullanılmaktan çok daha fazlasını hak ediyor. En yaygın kullanımlarından biri de çay olarak demlenmesinden geçiyor. İçindeki C vitaminin de etkisiyle güçlü antioksidan özellikler gösteren biberiye, çay olarak tüketildiğinde kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde devam etmesini, beynin de bol bol oksijene ulaşmasını, fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde sürdürmesini sağlıyor. Hal böyle olunca ruh sağlığımız da bu durumdan olumlu etkileniyor ve stresimiz azalıyor. Daha detaylı bilgi almak isteyenleri hemen böyle alalım: Biberiye Çayı: Faydaları Nelerdir, Nasıl Hazırlanır?

Nane çayı

nane-cayi

Antioksidan etkileri güçlü bir başka bitki de mis gibi aromasına bayıldığımız nane. Eğer evinizde saksı içinde nane yetiştiriyorsanız onları sadece yemek ve salatalarınızda kullanmakla kalmayın, çayını demleyip afiyetle içmeyi de ihmal etmeyin. Zira nane çayı, sadece sinirlerinizi yatıştırmakla, stresinizi azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda mide ağrısı, baş ağrısı gibi sorunlara da çözüm olabiliyor. İçinde bolca C vitamini barındırdığından şu günlerde her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz etkiyi de yapıyor ve bağışıklık sistemimizin güçlenmesine destek oluyor.

Karanfil çayı

lifealth

lifealth

Kendine has hoş kokusuyla tatlılar başta olmak üzere birçok tarifte kullandığımız karanfili demleyerek içtiğinizde stres seviyesini azalttığı biliniyor. Bu etkiyi göstermesinin sebebi ise toksinleri, yani yabancı maddeleri vücuttan uzaklaştırması. Çünkü bu etkisiyle karanfil çayı beyne sağlıkla oksijen gitmesine yardımcı oluyor, bu da sinir sisteminin daha sağlıklı çalışmasına olanak sağlıyor. Gerginlik, kaygı ve stresi azaltan karanfil çayı, diş sağlığını korumaktan bağışıklık sistemini güçlendirmeye, vücuda daha pek çok fayda sağlamasıyla da en çok tercih edilen bitki çaylarından biri oluyor. Sıcak suyla demleyebileceğiniz klasik karanfil çayından farklı olarak karanfilli su hazırlamanız da benzer faydaları görmenizi sağlayacaktır, aklınızda bulunsun. Onu daha yakından tanımak isterseniz sizi hemen şurada bekliyoruz: Vücudu Toksinlerden Arındırıp Hastalıklardan Koruyan Şifalı ve Pratik İçecek: Karanfilli Su


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?