Uzun Süre Dayanır, Şifası da Boldur: Karadut Şurubu Nasıl Yapılır?

yemek.com
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
254138 takipçi1289 içerik

Sıkça Yenen Konular

Duygu Arslan
Nisan 6, 2016
Öznur Doğan
Aralık 29, 2014
Zeynep Çetin
Temmuz 11, 2017
Mert Öndaş
Ağustos 28, 2015

Karadut reçeli ve peynirin muazzam birlikteliği her kahvaltıya güzellik katar. Jölesi yapılır, yemelere doyum olmaz. Cheesecake'e sos olur, görsel bir şölene dönüşür. Ama karadutun o şifa dolu şurubu yok mu? Özellikle yaz aylarında serin serin içilip, damakta hafif tatlı bir lezzet bırakıyor. Vücudumuza faydaları da say say bitmiyor. Yaz aylarında pazar tezgahlarında da bolca bulabildiğimiz karadutları alın hadi. Bu karadutlardan enfes bir şurup yapacağız. Uzun süre saklamanın sırlarını da veriyoruz.

Karadutlar hazırsa başlıyoruz.

Karadut şurubu nasıl yapılır? Nasıl saklanır?

karadut-surubu

Karadut şurubu, karadutun su ve şekerle pişirilip ortaya çıkan suyunun süzdürülmesiyle elde ediliyor. Bu nedenle şurup yapmak için bolca karaduta ihtiyacımız var. Tazecik karadutların varsa yapraklarını ya da yabancı maddelerini temizleyerek işe başlayın.

karadut-surubu-1

Karadutları genişçe bir kabın içerisine aktarın. Üzerine bolca su ilave ederek 2-3 dakika bekletin ve suyu süzün. Karadutları nazik bir şekilde, ezilmeden genişçe bir tencerenin içerisine aktarın. Çok fazla ezilmemelerine özen gösterin ve içerisinde herhangi bir yabancı madde olmadığından ya da yaprak kalmadığından emin olun.

karadut-surubu-2

1 kg karaduta 1 su bardağı toz şeker, 2-3 su bardağı su ve 1/4 adet limonun suyunu ilave edin. Karadut suyunuzun çok daha uzun süre dayanması için içerisine limon tuzu ilavesinde de bulunabilirsiniz. 1 kg karaduta 1 tatlı kaşığı limon tuzu ilave edebilirsiniz. Ardından güzelce kaynatın.

karadut-surubu-3

Hafif yoğun bir kıvam almaya başladığında ocaktan alın. Bir kabın üzerine tülbent ya da süzgeç oturtun. Karadut şurubunuzu süzdürün. Altta kalan şurubu soğuyunca cam şişelere ya da cam kavanozlara aktararak saklayabilirsiniz.

Karadut şurubunun faydaları

Karadut Şerbeti Tarifi

Karadut Şerbeti Tarifi

 • Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Özellikle şişkinlik hissettiğiniz öğünlerin ardından rahatlıkla tüketebilirsiniz.
 • Ilık bir şekilde tüketildiğinde özellikle öksürüğe ve boğaz ağrısının geçmesine yardımcı olur.
 • Ağız yaraları ve aftların çıktığı durumlarda tüketildiğinde bu yaraların geçmesine yardımcı olur. İyileşme sürecini hızlandırır.
 • Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Kansızlığa da iyi gelir.
 • Özellikle hamilelerin hamilelik döneminde tüketmesi önerilir. Kan yapar, vitamin kaynağıdır ve kansızlık çeken hamilelerin bu süreçte sorunları en aza indirmeye yardımcı olur.
 • Youtube

  Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

  İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?