starbucks-hatalari

Starbucks'ta Kahve Sipariş Ederken Hemen Herkesin Yaptığı 9 Yanlış

Favorilerime
Ekle

Starbucks'a gidiyor, kahve siparişinizi veriyor ancak sonuçtan bazen çok da memnun kalmıyorsunuz. Belki de baristalar değil, siz sipariş verirken bir yerlerde hata yapıyorsunuz.

Eklettiğiniz shotlardan seçtiğiniz bardak boylarına kadar aslında birçok yerde yanlış bir tercihte bulunuyor olabilirsiniz.

Yolunuz Starbucks'a yeniden düşmeden önce bunları öğrenmekte fayda var.

Çok fazla krema eklettiriyorsunuz

cincyshopper

Bazıları kremalı, bazıları kremasız kahve sever. Ona bir sözümüz yok. Ancak kremayı çok fazla eklettirdiğiniz takdirde hem garip renkte bir kahveye sahip olacak, hem de gerçek kahve tadını asla alamayacaksınız.

Kahvenize şurup ve tatlandırıcıyı aynı anda koyuyorsunuz

starbucks

Bir örnekle başlayalım; mesela soğuk kahvenize mocha shot katmalarını istediniz ve böylelikle mocha latte'yi daha ucuza elde ettiniz. Buraya kadar her şey normal, ancak ona tatlandırıcı koyduğunuz anda aşırı tatlı bir kahve içmek zorunda kalacağınızı da unutmayın. Bu durum diğer tüm şurupları da kapsıyor, aklınızda bulunsun.

Çok fazla şurup koyduruyorsunuz

pinterest

Starbucks genelde tall boy latte'ye üç, grande boya dört, venti boya beş shot koyuyor. Ama siz bundan bir tık fazlasını istediğinizde sipariş ettiğiniz kahvenin tadı başka bir şeye dönüşüyor. Ancak emin olun o içtiğiniz ilk başta sipariş ettiğiniz latte değil.

Buzlu kahve sipariş ederken bardak boyuna dikkat etmiyorsunuz

foodworldnews

Aslında bu bir hatadan çok, bir tüyo. Örneğin grande boy bardakta tall miktarında ya da venti boy bardakta grande miktarında kahve isteyerek tasarruf edebilir ve ihtiyaç duyduğunuz o kafeini doya doya alabilirsiniz.

White mocha frappucino'yu en küçük boy bardakta alıyorsunuz

keywordsuggests

Zaten normalde çok tatlı bir içecek olan white mocha frappucino, küçük boy bardaklarda -eğer özellikle çok tatlı bir kahve tercihiniz yoksa- normalden çok daha şekerli bir tada sahip oluyor. Haberiniz olsun.

Israrla "sıcak frappucino" istiyorsunuz

delish

Starbucks baristaları bas bas bağırıyor; "sıcak frappucino" diye bir şey olamaz diye. Zira soğuk bir şeyi sıcak bir şeye dönüştürmek gerçekten de çok mantıklı bir hareket değil. Onun yerine tavsiyeleri chai tea latte, karamel macchiato, mocha latte ya da sıcak çikolata sipariş etmeniz.

Sipariş verirken istediğiniz şeylerin sırasına dikkat etmiyor ve siparişinizi olması gerekenden daha karışık hale getiriyorsunuz

starbucks-bardak-shutter

Starbucks çalışanlarının siz sipariş verirken bardağa doğru işaretleme yapmalarını istiyorsanız şu sırada ilerlemelisiniz:

Sıcak mı, soğuk mu?/ Bardak boyu/ Decaf mi?/ Shot istiyor musunuz?/ Hangi şuruplar olsun?/ Süt seçimi/ Ekstra tercihleriniz ve en son istediğiniz içeceğin adı (latte, mocha, frappucino gibi).

Örnek bir cümle kuralım: "Bir adet sıcak, tall, decaf, karamel şuruplu, laktozsuz latte lütfen."

İşte bu kadar basit!

Soğuk kahvenizin sert olmasını istiyor ancak kafein oranı düşük kahveleri tercih ediyorsunuz

godvine

Sonra da "Ama bu sadece buz" diye şikayet ediyorsunuz. Yapmanız gereken soğuk filtre kahve sipariş etmek. Zira grande boy soğuk filtre kahvede 200 mg kafein var. Ve bu oran diğer tüm soğuk kahvelerden daha fazla.

Daha büyük bardak boyunun daha fazla kafein anlamına geldiğini düşünüyorsunuz

quora

Ve yanılıyorsunuz. Zira bardak boyu büyüdükçe kafein oranı artmıyor. Short ve tall bardaklarda 1 ölçü, grande ve venti bardaklarda 2 ölçü espresso var. Ona göre...


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

İsmail Yılmaz13 Aralık 2017 19:24
Salak salak şeyler yok büyük boy yok küçük boy her kahvenin kendine has bir ölçüsü bir bardak boyu vardır.Seçim yaptırmak çok yanlış bir hareket onun yerine belirli ölçüler koyulmalı..
Yanıtla
Bir İnsan24 Mayıs 2017 17:20
Bir buton var eminim sizde çok iyi biliyorsunuzdur bunu gördükten sonra insan ona basmamak için kendini tutamıyor
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?