limonata-satan-genc-girisimci

8 Yaşında Sokakta Limonata Satarken 10 Yaşında Kafe Zincirleri Olan Çocuk

Favorilerime
Ekle

Bugün sizi dünyanın en genç girişimcisi ile tanıştıracağız.

Jack Bonneau.

Kendisi şu an henüz 11 yaşına girdi ve on beş kafenin sahibi. Ve tüm bunların sebebi 8 yaşındayken bir stand kurarak limonata satmaya başlamış olması.

Onun ilham dolu hikayesine şöyle buyursunlar.

Yaz tatilinde harçlığını çıkarmak için limonata satmasıyla başlıyor her şey

cpr

Jack, 8 yaşındayken yaz tatilinde harçlığını çıkarmak için limonata satmaya karar verir. Önce sokakta bir limonata tezgahı kuran Jack, sonra babasının da desteğiyle çiftçi pazarında seyyar limonata satıcılığı yapmaya başlar.

Ve hiç beklemediği bir şey olur: Stratejisi başarılı olur ve bir çocuk için oldukça çok para kazanır.

Zira Jack, o günlerde 2000 dolar civarında satış yaptığını ve 900 dolar kar ettiğini söylüyor. Sonuçta limonatadan bahsediyoruz.

Pes etmiyor, kendini geliştiriyor ve işini büyütüyor

twitter

Bu durum yaz tatili bitip okul başladığında küçük girişimci Jack'e bir özgüven olarak dönüyor ve bu işin peşini bırakmamaya karar veriyor.

Young Americans Center for Financial Education isimli bir kuruluşa kayıt olan Jack burada finansal okur yazarlık eğitimi alarak işin kar-zarar dengesi nasıl kurulur, hesap nasıl yapılır gibi temel ekonomi dersleri alıyor.

Çocuklara kredi veren bir banka olan Young Americans Bank'tan işini büyütmek için 5 bin dolar kredi çeken Jack, işini markalaştırıyor ve ona Jack's Stands adını veriyor. Markasına ait bir website de açan Jack, diğer yaz yine çiftçi pazarında stand açıyor ve bu standların sayısını artırarak satışlarını katlıyor.

Şimdi 15 kafenin sahibi

nytimes

Jack'in iş arkadaşları da yine kendi yaşıtları olan diğer çocuklar oluyor. Harçlıklarını çıkarmak isteyen çocukların aileleri de bunu kendilerini geliştirmeleri için bir fırsat görünce bir avuç çocuk bir limonata krallığının oluşmasına böylece ön ayak oluyor.

Jack, gönüllü olarak ona katılan çocuklara öğrendiği her şeyi, hesap kitap yapma dahil, öğretirken çocuklar da kazandıkları bahşişler ve kardan onlara düşen payla evlerine dönüyorlar.

Sadece 2015 yılında Jack bu işten 25 bin dolar kazanıyor. İlerleyen dönemlerde önemli yatırımcılardan yatırımlar alarak işini iyice büyüten Jack, şimdi kafe zincirlerinin sahibi.

8 yaşında küçük bir standda limonata satarak iş hayatına adım atan Jack, şimdi 15 kafenin sahibi ve şu an sadece 11 yaşında.

Aferin sana, Jack.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?