starbucks-gercekleri

Öğrendiğinizde Bir Venti Mocha İçmişsiniz Hissi Yaratacak 11 Starbucks Gerçeği

Favorilerime
Ekle

Eğer kahve içmeden duramayanlardansanız ve özellikle Starbucks'a özel bir sevginiz, bağlılığınız varsa onun size asla açık açık söylemeyeceği gerçekleri ortaya çıkarmaya geldik.

Daha önce Starbucks'ın size asla itiraf etmeyeceği sırları ifşa edip daha ekonomik kahve içmenizi kolaylaştırmaya çalışmış, Starbucks'ı hackleyerek her gün bedava kahve alan abinin hikayesini paylaşmıştık.

Şimdi sıra daha önce muhtemelen çoğu kişinin duymadığı Starbucks gerçeklerinde...

Starbucks'ta 87 binden fazla içecek kombinasyonu yapabilirsiniz

theawesomedaily

Tabii sadece Türkiye'de değil tüm dünyadaki Starbucks şubelerinde satılan kahve çeşitlerini düşünerek bu bilgiyi göz önüne almanızda fayda var. Şöyle diyelim; tüm bardak boyları, kahveler ve şuruplar düşünüldüğünde yapılabilecek olası karışımların sayısının 87 binden fazla... Bir daha Starbucks'a yolunuz düştüğünde "Yine mi mocha içeceğim ya?" diye kendinizi boşuna strese sokmayın yani. Olasılıklar çok, çok.

Grande boy kahvelerde enerji içeceklerinin içindekinden dört kat fazla kafein bulunuyor

adimda

Kahvenin içildikçe bağımlılık yapmasının sebebinin içinde bulundurduğu kafein olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Kahve içtikten sonra zinde ve uyanık hissetmemizin sebebi de tam olarak kafein aslında.

Ama gel gelelim sağlıklı bir yetişkinin gün içinde alması gereken kafeinin en üst sınırı 400 mg. Bu sınırı geçtiğimizde ise sıkıntılar başlıyor.

Öyle ki grande boy Starbucks kahvelerinde bulunan ortalama kafein oranı enerji içeceklerinin içindekinden dört kat fazlaymış. Tabii bu kafein oranları kahveden kahveye farklılık gösteriyor. Hangisinde ne kadar kafein var diyorsanız sizi şu içeriğimize doğru alabiliriz.

Trenta boy kahve bardakları insan midesinden daha fazla sıvıyı içine alıyor

roskylegaled

Starbucks'ın bazı şubelerinde sunduğu "trenta" boy kahveler "venti" boy kahvenin bir boy büyüğü. Büyüğü dediysek de devasa bir bardaktan bahsediyoruz.

Öyle ki bu boy bir bardak 916 ml sıvı alabiliyor. İnsan midesinin ortalama kapasitesi ise 900 ml. Varın gerisini siz düşünün.

Birçok Starbucks kahvesi bir günde almanız gereken şeker oranından daha fazla şekere sahip

oupremedclub

Mesela Starbucks'ın en az şekerli kahvelerinden biri olan tall boy klasik Chai Latte'yi ele alalım. Bu güzelim içeceğin içinde 32 gram şeker bulunuyor.

Amerikan Kalp Derneği’nin yayınladığı rakamlara göre günlük olarak alınması tavsiye edilen şeker miktarı erkekler için 35 gram (150 kalori), kadınlar içinse 20 gram (100 kalori).

Belki artık kahvenize ekstra şeker eklemeden önce bir kez daha düşünebilirsiniz.

"Tall"dan daha ufak boyda kahve siparişi verebilirsiniz

retailhellunderground

Çoğu kişi bilmese de Türkiye'deki Starbucks şubelerinde de dahil olmak üzere "tall"dan daha ufak boyda bardaklarda kahve içebilirsiniz. Siz menüde yazmadığına bakmayın "Bir short misto" dediğinizde kahvenizi size sorgusuz sualsiz teslim edeceklerdir. Ayrıca "short", çocuk boyu olarak da geçiyor, denemek isterseniz...

"Pumpkin Spice Latte"nin yaratıcısı Stanford'da oynayan bir basketbol oyuncusu

kezj

Tüm zamanların en sevilen Starbucks kahvelerinden biri olma özelliğini kazanmış olan "Pumpkin Spice Latte" aslında bir basketbolcunun icadı desek?

Stanfordlu bir basketbolcu olan Peter Dukes 2001 yılında Starbucks'ta bir barista olarak çalışırken ondan yeni sonbahar dönemi için bir içecek hazırlaması istemişler. Ortaya ise bu lezzet çıkmış ve Starbucks'ın en sevilenlerinden biri olmuş. Hatta bu kahvenin kendine özel bir Twitter hesabı bile var, o kadar diyelim. Peter Dukes üçlüğü atmış yani!

Starbucks'a yakın bir konumda yaşamak evinizin değerini artırıyor

secreturkey

Diyelim ki evinizin yakınına yeni bir Starbucks şubesi açıldı, çok şanslısınız! Gidip iki dakikada kahve alabileceğiniz, sosyalleşebileceğiniz için değil, durum tamamen duygusal.

Araştırmalar diyor ki Starbucks'a yakın olan evlerin değeri normale göre neredeyse iki kat değerleniyor. Ona göre

En sadık müşterilerin %20'si her ay en az 16 kez Starbucks'ı ziyaret ediyor

metro

Analizler diyor ki her müşteri ayda ortalama 6 kez Starbucks'a gidip kahvesini içiyor. Bu da hiç fena bir rakam değil...

Starbucks'ta her yıl 155 olimpik havuzu doldurabilecek miktarda süt kullanılıyor

coolhunting

Starbucks'ın yıllık süt tüketimi 93 milyon galondan fazla. Bunu da litreye çevirince 352,043,295.912 gibi devasa bir rakam ortaya çıkıyor. Onla da 155 olimpik havuzu doldurabilir, Michael Phelps'i yüzmeye davet edebilirsiniz.

Starbucks, kahve çekirdeklerinden çok çalışanlarının sağlık sigortalarına para ödüyor

reuters

Howard Schultz, 2008 yılında CEO olarak Starbucks'a döndüğünde şirket giderlerini kısmaya karar verdi ve bunun için 600 milyon dolar gibi bir hedef belirledi. Gelir-gider dengelerine baktıklarında ise Starbucks'ın çalışanlarına toplamda 300 milyon dolar gibi bir sağlık sigortası ödemesi olduğunu gördü. Bu miktar Starbucks'ın kahve çekirdeklerine ödediği paradan daha fazla olmasına rağmen Schultz, bu miktarı azaltmaya ya da tamamen kesmeye yanaşmadı. Bunun yerine yeni açılan 600 şubesini kapatmayı tercih etti. Öyle de bir adam kendisi.

Starbucks masalarının yuvarlak olmasının sebebi insanların kendilerini daha az yalnız hissetmesini sağlamak

thefactninja

Starbucks'ın masa tasarımları bile tesadüfi bir seçimden ibaret değil. Bir Starbucks şubesine gittiğinizde tek kişilik masaların yuvarlak olduğunu fark edeceksiniz. Bunun sebebi müşterilerin kendilerini yalnız hissetmemesini sağlamak. Sonuçta çoğumuz Starbucks'a sosyalleşmek için de gitmiyor muyuz, yalnızların suçu ne?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?