michael-phelps-diyeti

Olimpiyat Rekorları Kırmaya Doymayan Adam Michael Phelps Bir Günde Ne Yiyor?

Favorilerime
Ekle

O olimpiyat tarihinin en çok madalya kazanan ismi. Şu sıralarda gündemden düşmeyen 2016 Rio Olimpiyatları'nda 5 altın, 1 gümüş madalyanın sahibi olan ve toplamda 23 altın madalyayla Olimpiyat tarihinin en fazla altın madalya kazanan sporcusu ünvanını gururla taşıyan Michael Phelps'den bahsediyoruz.

Dile kolay bu kadar madalyayla n efsanevi bir yüzücü Michael reis. Phelps'i şu sıralar bu rekoru ve 2008 Pekin Olimpiyatlarından önce 13 yaşındayken onunla tanışarak hatıra fotoğrafı çektiren hayranı Joseph Schooling'in onu 100 metre kelebek yarışında geçerek altın madalya alması ile konuşsak da konuşmamız gereken bir şey daha var: Michael Phelps diyeti!

michael-phelps-joseph-schooling

Solda minik Joseph Schooling ve yanında 8 yıl önce tanıştığı ve bugün altın madalyayı elinden kaptığı çocukluk kahramanı Michael Phelps.

Zira bir "yunus adam" kolay olunmuyor.

2008 Pekin Olimpiyatları: Günde 12 bin kalori alan yunus adam Phelps

Bundan 8 sene önce Pekin Olimpiyatları'nda da rekorlara doymayan Phelps o zaman beslenme programı ile de çok fazla gündeme gelmişti. Zira her gün 12 bin kalorilik yemek tüketen bir insandan bahsediyoruz. Yani her öğünde 4 bin kalori!

O zamanlar bu yaşam biçimini "Ye, uyu ve yüz. Bütün yaptığım bu. Vücut sistemime biraz kalori koymak ve dinlenmek yapabileceğim en iyi şey" diye açıklayan yunus adamın o zamanki beslenme programına bakıp gözlerimizi pörtletelim:

Her öğün 4 bin kalori alan Phelps, o zamanlar güne, peynir, marul, domates, kızarmış soğan ve mayonezle dolu üç adet yağda pişmiş yumurtalı ekmek, 2 büyük fincan kahve, 5 yumurtalı omlet, bir tabak tahıl gevreği, pudra şekerli 3 dilim yumurtalı ekmek ve 3 adet çikolatalı krepten oluşan "Şampiyonların Kahvaltısı" ile başlıyormuş.

Öğle yemeğinde yaklaşık yarım kilo makarna yiyen rekortmen, beyaz ekmekten hazırlanmış iki büyük domuz etli ve peynirli mayonezli sandviç ve bin kalorilik enerji içeceği tüketiyormuş. Phelps akşam yemeğinde de yine karbonhidrata doyarak yarım kiloya yakın makarna ve bir büyük pizza yiyor, yanında da bin kalorilik enerji içeceği içiyormuş.

Her gün en az 5 saat antreman yaptığını ve bunu haftanın 6 günü yaptığını da ekleyelim.

2012'de bu kalori bombası diyetini biraz hafifletmiş Phelps ve gelelim günümüze.

Bir altın madalya kolay kazanılmıyor: Sene 2016 ve Michael Phelps'in günlük 3,529 kalorilik diyeti

Aldığı kalorilerin zamanla neredeyse dörtte bir azalması sizi şaşırtmasın. Zira o zaman yüzücümüz 23 yaşında çıtır bir delikanlıydı ve o kalorileri havuzda yakması o kadar da zor olmuyordu.

Meksika mutfağını çok seven; hamburger, biftek, ızgara tavuk, sosisli sandviçlerden vazgeçemeyen Michael Phelps'in bu seneki diyetine baktığımızda 2008'e göre daha fazla protein aldığını ama aldığı karbonhidrat miktarını düşürdüğü gözümüze çarpıyor. Ama misal bu sene bir yarıştan sonra gidip yarım kilo spagetti yiyen ve spagettiyi çok sevmemesine rağmen kendini zorladığını söyleyen bir adamın azmi burada söz konusu olan.

Peki ne içiyor, ne yiyor şimdilerde bu adam? Bakalım.

Sabah kahvaltısı: Koca bir kase tahıl gevreği, jambonlu ve peynirli dev bir omlet, taze meyveler ve kahve

Öğlen: 30 santim uzunluğunda 1000 kalorilik marinara soslu köfte sandviç

Akşam: Kepekli tahıllardan oluşan iki tabak yemek, az yağlı et ve taze sebzeler

npr

npr

Ayrıca Phelps günlük antreman süresini ise 2 ile 4 saate indirmiş.

Adam rekortmenin dibi, daha ne yapsın


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?